Moi,
Kävin tänään verikokeissa ja samanpäivänä omakanta -sivulla tuli tulokset paitsi HIV tulosta ei näkynyt. Mistä tämä johtuu? Onko tämä jokin käytäntö vai onko minuun tarttunut HIV, jota varten lääkäri pyytää minut tulemaan vastaanotolle? Tämä testi otettu 1kk suojaamattomasta seksistä.
HIV testitulos ei näy omakanta -sivulla
6
5777
Vastaukset 6
- Anonyymi
Ei vielä välttämättä näy testissä. 2-3 kk taitaa olla vieläkin se aika jotta näkyy.
- Anonyymi
Testitulosta ei ole vielä vain laitettu tai sitä ei ole tehty tmv.
HI-virus testitulokset näkyvät kyllä kannassa siinä missä muutkin, joskus vain sattuu olemaan ruuhkaa ja tulosten julkaisussa voi kestää.
Odota n. 2 arkipäivää ja jos testituloksia ei näy, soita terveysasemalle.
Jos tulos olisi positiivinen, lääkäri olisi jo soittanut sinulle ja ilmoittanut asian, positiivisista ja välitöntä hoitoa vaativista tartunta tuloksista ilmoitetaan AINA henkilökohtaisesti.
HI-virus on välitöntä hoitoa vaativa virustartunta, joten lääkärisi kyllä ilmoittaa jos tulos on positiivinen olit sitten ehtinyt näkemään tuloksen kannasta ennen puhelua tai et. - Anonyymi
Käyn PrEP-testeissä kolmen kuukauden välein. Ensimmäisellä kerralla HIV-testin tulos tuli kantaan vasta lääkärillä käynnin jälkeen. Nykyään muut testitulokset tulevat nopeasti (samana päivänä tai viimeistään seuraavana), HIV-testin tulos saattaa kestää viikonkin. Fimlabissa sanoivat minulle, että tuo johtuu siitä, että HIV-testit lähetetään muualle analysoitavaksi.
- Anonyymi
Se ei näy siksi, että tulos on positiivinen. Positiivista tulosta ei laiteta OmaKantaan vaan lääkäri ilmoittaa sen aina henkilökohtaisesti. Ei ole vielä ehtinyt soitella.
- Anonyymi
Turha itkeä kun on jo löysät pöksyissä oma vika jos hiv tarttuu idiootti
Anonyymi kirjoitti:
Turha itkeä kun on jo löysät pöksyissä oma vika jos hiv tarttuu idiootti
Erittäin typerä kommentti!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 981201
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku87824Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31764- 66683
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93606- 31593
- 18548
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist15541Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43513- 10466