Moi,
Kävin tänään verikokeissa ja samanpäivänä omakanta -sivulla tuli tulokset paitsi HIV tulosta ei näkynyt. Mistä tämä johtuu? Onko tämä jokin käytäntö vai onko minuun tarttunut HIV, jota varten lääkäri pyytää minut tulemaan vastaanotolle? Tämä testi otettu 1kk suojaamattomasta seksistä.
HIV testitulos ei näy omakanta -sivulla
6
5208
Vastaukset
- Anonyymi
Ei vielä välttämättä näy testissä. 2-3 kk taitaa olla vieläkin se aika jotta näkyy.
- Anonyymi
Testitulosta ei ole vielä vain laitettu tai sitä ei ole tehty tmv.
HI-virus testitulokset näkyvät kyllä kannassa siinä missä muutkin, joskus vain sattuu olemaan ruuhkaa ja tulosten julkaisussa voi kestää.
Odota n. 2 arkipäivää ja jos testituloksia ei näy, soita terveysasemalle.
Jos tulos olisi positiivinen, lääkäri olisi jo soittanut sinulle ja ilmoittanut asian, positiivisista ja välitöntä hoitoa vaativista tartunta tuloksista ilmoitetaan AINA henkilökohtaisesti.
HI-virus on välitöntä hoitoa vaativa virustartunta, joten lääkärisi kyllä ilmoittaa jos tulos on positiivinen olit sitten ehtinyt näkemään tuloksen kannasta ennen puhelua tai et. - Anonyymi
Käyn PrEP-testeissä kolmen kuukauden välein. Ensimmäisellä kerralla HIV-testin tulos tuli kantaan vasta lääkärillä käynnin jälkeen. Nykyään muut testitulokset tulevat nopeasti (samana päivänä tai viimeistään seuraavana), HIV-testin tulos saattaa kestää viikonkin. Fimlabissa sanoivat minulle, että tuo johtuu siitä, että HIV-testit lähetetään muualle analysoitavaksi.
- Anonyymi
Se ei näy siksi, että tulos on positiivinen. Positiivista tulosta ei laiteta OmaKantaan vaan lääkäri ilmoittaa sen aina henkilökohtaisesti. Ei ole vielä ehtinyt soitella.
- Anonyymi
Turha itkeä kun on jo löysät pöksyissä oma vika jos hiv tarttuu idiootti
Anonyymi kirjoitti:
Turha itkeä kun on jo löysät pöksyissä oma vika jos hiv tarttuu idiootti
Erittäin typerä kommentti!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 392417
- 581402
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...381323- 841313
- 631201
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä40929Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.122818- 31761
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi23606Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan58586