Nimittäin muiden mielestä. Kun joku saa lasit niin kaikki kauhistelee sitä. Kuitenkin 70 prosenttia 15 vuotta täyttäneistä tarvitsee lasit.
Miksei se näy katukuvassa?
Jos pitäisi sanoa joku luku kuinka monella on lasit niin sanoisin 30 prosenttia.
Miksi se on niin kauheaa pitää laseja. Itse en malta odottaa että saan lasit. Valitettavasti näköni on täydellinen.
Miksei se näy katukuvassa?
Jos pitäisi sanoa joku luku kuinka monella on lasit niin sanoisin 30 prosenttia.
Miksi se on niin kauheaa pitää laseja. Itse en malta odottaa että saan lasit. Valitettavasti näköni on täydellinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Se että silmälaseja ei näy niin paljoa katukuvassa voi johtua siitäkin että monella on piilolasit. Minullakin on, sankalasien lisäksi.
Voi olla että nuorelle ihmiselle silmälasien käyttö on ongelma ja niitä ei haluta pitää. Kyllä yleensä aikuinen joka laseja tarvitsee myös käyttää niitä.
Minun mielestäni silmälaseissa ei ole mitään kamalaa. On niin hienoja kehyksiäkin nykyään ja voi valita juuri itselleen sopivat.
Minulle on kyllä aivan uusi asia, että jossain kauhistellaan silmälaseja. Minä en ole sellaista havainnut.
Kun nyt asiaa tarkemmin ajattelen, niin silmälasien kauheus voi olla silmälääkärien luoma kuva laserleikkausten markkinoimiseksi. Sama koskee piilolinssejä.
Sitten on tietysti harrastuksia, joissa silmälasit olisi huomattava haitta.
Itselleni silmälasit on osa identiteettiä, kun ne on ollut lapsuudesta alkaen. Kukaan ei ole tilannetta kauhistellut, mutta piilolinssejä on markkinoitu useaan otteeseen.
Onneksi on silmälaseja, joilla minäkin näen.
Näkee tuolla liikkuessa monilla silmälaseja.
Nuorilla saattaa olla syynä osin se että eivät halua käyttää kun kuvittelevat että se jotenkin huonontaa ulkonäköä.
Nykyään on laajat valikoimat laseja ja ovat aika muodikkaitakin.
Itsellänikin on lasit ja jotenkin tuntuu että ne tekevät ulkonäköä hieman paremmaksikin jopa.
Nuorempana en laseja käyttänyt vaikka olisin tarvinnut, olin aina humalassa ja sekaisin niin olisin varmaan monet lasit hukannut tai hajottanut.
Onhan se kivempi että näkee paremmin, ei ole kiva kulkea jos ei kunnolla näe.
Likinäköisiä+ei+ole+kuin+10-20%.+Opiskelijakavereista+melko+harva+tarvitsee+laseja.
Valtaosa+silmälasien+tarvitsijoista+on+ikänäköisiä+joille+riittää+lukulasit.
70%:iin+lasketaan+mukaan+kaikki+yli+40-vuotiaat,+oli+simälaseja+tai+ei.+40+vuotta+täytettyään+alkaa+tulla+ikänäköä+ja+tarvitsee+lukulasit,+vaikka+kaukonäössä+ei+ole+mitään+vikaa.
4-kymppisillä+ei+välttämättä+lukulasejakaan+ole+vaikka+sellaiset+tarvitsevat.+Sen+huomaa+esim.+bussissa+kun+jotkut+keski-ikäiset+näpläävät+kännykkää+polvelta,+eivätkä+näe+tekstejä+lähempää+mutta+silti+eivät+käytä+mitään+silmälaseja+tai+lukulaseja.
Nuorena olisin halunnut silmälasit, koska ne näyttivät minun mielestäni tyylikkäiltä. Sain sellaiset vasta yli nelikymppisenä. Tasan ei käy onnen lahjat.