Saisiko tulkintaa?

Anonyymi

Näin unessa äitinä nuorena. Hän oli lähdössä hiihtokilpailuihin. Hän puhui intoa ja kehui itseään kaikille ja mennessään huusi, että voittaa suomenmestaruuden. Heti lähdössä pienessä alamäessä hiihti ladulta ja meni nurin. Häpesin hänen puolestaan. Koskaan tuo ole epäonnistumisistaan kertonut, vaan vaikuttaa kuin olisi aina tehnyt oikein. Muita on aina pilkannut ja arvostellut. Sitä olen kuunnellut lapsesta asti.
Mitähän uni merkitsee?

1

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sinänsä olisi helppo sanoa, että uni on toive kuten unet yleensäkin ovat. Erikoista unessa on, että aloittaja kokee häpeävänsä suulasta ja isottelevaa äitiään kun tämä munaa itsensä.

      Mikäli aloittaja on kärsinyt äitinsä isottelusta, olisi hänestä kaiketi mieluista nähdä hänen epäonnistuvan ja saavansa ansionsa mukaisesti. Myötähäpeän tunne tässä kohdassa on siten erikoista ja antaa ymmärtää, että jostain muusta(kin) on kyse.

      Tälle voi olla useita selityksiä enkä minä luultavasti anna oikeata, mutta kenties unennäkijä saa arveluistani jotain osviittaa.

      Unessa äiti nähtiin nuorena. Tämä voisi viitata tietysti siihen, että hän on toiminut samalla tavalla unennäkijän nuoruudesta asti, mutta toisaalta se voi myös viitata nuori/vanha asetelmaan, jossa unenäkijä on itse nuori äitiinsä verrattuna. Tämä saattaisi puolestaan tarkoittaa, että nolon käytöksen pelko liittyykin unennäkijän omaan käytökseen. Hän ikäänkuin näkee toistavansa nyt nuorena äitinsä käytöstä nuorempana.

      Tästä pääsemme ajatukseen, että myötähäpeän tunne voisikin olla syyllisyyden tunne siitä, että unennäkijä on itse salannut jonkin epäonnistumisensa taikka väärintekonsa.

      Kiitokset erikoisen unesi jakamisesta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      128
      5349
    2. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      107
      2042
    3. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      141
      1484
    4. Mitä sä haluat?

      Kerro nyt. Sano suoraan.
      Ikävä
      104
      1316
    5. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      108
      1308
    6. Priden osallistujamäärä suuri pettymys!

      Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate
      Luterilaisuus
      187
      1121
    7. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      49
      1087
    8. Huono grilli kokemus

      Menimme grillille ostamaan ruokaa. Myyjät nauroivat meille, ja saimme todella asiatonta palvelua. Odotimme ruokaa innoll
      Puolanka
      27
      1079
    9. Joku kysyy

      Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g
      Perussuomalaiset
      65
      1010
    10. IS Viikonloppu 28.-29.6.2025

      3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit
      Sanaristikot
      57
      861
    Aihe