Hei, tietääkö kukaan mitä niille alle 25e kiina paketeille sitten nykyään käy?? Kauhea kouhkaus aikasemmin mutta nyt ei mitään tietoa missään, edes postin sivulla. Ainoa maininta on niistä tullattavista. On paketteja tulematta joulu/tammikuulta eikä kuulu mitään.
Eli mitens ne kiina paketit nykyään?
8
179
Vastaukset
Kai sinulla on seurantatunnukset paketeille? Niistä seurantaan ja Postille reklamaatiota jos ovat Suomessa, eikä näy, eikä kuulu.
Kumma näissä kiinanpaketeissa on se, että oman kokemukseni mukaan jos jokin jossain tökkii lähetyksessä, niin aina ja poikkeuksetta Suomen päässä...
Koronavirusepidemia tietysti on aiheuttanut poikkeusjärjestelyjä myös Kiinassa. Ei kuitenkaan pitäisi vaikuttaa joulukuussa lähetettyihin paketteihin, ja itse sain 6.1. lähetetyn paketin jo aikoja sitten, vaikka se meni Tullipostin kautta.- Anonyymi
Hei,kiitos vastauksesta. Ei, ne ovat niitä halpoja paketteja eikä niihin yleensä anneta mitään seurantatunnusta. Ja yleensä ne eivät edes toimi..näyttää että jumittaa jossain Turkissa? Itsekkin ihmettelen että kyllä ne joulukuun paketit olisi pitänyt jo tulla, viime kuunkin. Ajattelin että onko tosiaan näin että nyt kun alkoi ne uudet lait että palauttavat halvat paketit kiinan??
Ja miten osto nykyään tapahtuu, voiko enää ostaa kiinasta? Kun ei missään lue mitään tietoa. - Anonyymi
Tuo koskee kai kaikkia EU:n ulkopuolelta tulevia lähetyksiä nykyään. Tein 10 päivää sitten Ènglannista kaksi vähän yli 10 euron tilausta. Saapuivat postilaatikkoon eilen kumpikin suoraan. Niissä ei ollut edes mitään merkintöjä lähetyksen sisällöstä, arvosta eikä lähettäjästä. Englantihan erosi EU:sta 1.2.2020.
- Anonyymi
Niinhän se taitaa olla, kumman nopeasti sait enkku-paketit, minulla kestää aina vähintään parisen viikkoa. Joskus jopa kuukauden ja ihan pääkaupunkiseudulla asun. Vika täytyy olla meidän postissa.
Mutta kellään ei taida olla tietoa mitä niille kiinapaketeille käy nykyään. Olen yrittänyt hakea tietoa netistä mutta sieltäkään mitään löydy. Itsellä on askartelu harrastus joten en todellakaan tilaa mitään "krääsää" ihan tarve tavaraa isompia määriä puolet halvemmalla kuin täältä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niinhän se taitaa olla, kumman nopeasti sait enkku-paketit, minulla kestää aina vähintään parisen viikkoa. Joskus jopa kuukauden ja ihan pääkaupunkiseudulla asun. Vika täytyy olla meidän postissa.
Mutta kellään ei taida olla tietoa mitä niille kiinapaketeille käy nykyään. Olen yrittänyt hakea tietoa netistä mutta sieltäkään mitään löydy. Itsellä on askartelu harrastus joten en todellakaan tilaa mitään "krääsää" ihan tarve tavaraa isompia määriä puolet halvemmalla kuin täältä.Nuo tulivat kirjeitä, Olivat keveitä (kännykän suojakuoria ja suojakalvoja). Postimaksu on tällaisille lähetyksille alhainen ja tulevat nopeasti. Jos lähetykselle tulee painoa/mittoja lisää, on edullisempi tapa lähettää pienpakettina, joka on selvästi hitaampi.
itselleni on Kiinasta tulossa lähetys, jonka arvo on alle 22 euroa. On jostakin syystä lähetetty Kazakztanin Postilla! Seurantanumeron mukaan lähtenyt jo yli kuukausi sitten Kazakstanista, mutta ei ole vielä saapunut Suomeen. Vielä on viikko aikaa saapua ennen kuin laitan disputen. Tämäkään ei siis ole yli Postin asettaman rajan. Sinänsä kiinnostaisi tietää ovatko nuo Postin vastaanottajalta perimät maksut edes laillisia.
- Anonyymi
En ole kertaakaan nähnyt että kiinalaiset = yksityiset tai miljoonia euroja kuukaudessa myymät firmat laittaa oikeita arvoja tullilipukkeeseen. Eli rikkovat lakia kokoajan minkä Eu valtiot sallii täysin.
Ja kumminkin olen yli 15 vuotta silloin tällöin sieltä jotain ostanut, itselle, tutuille joille on iso kynnyt ostaa jotain tai luulevat että vaikeaa.
Eli määrä taitaa olla 100 eri lähetystä, jokaisessa on ollut väärä arvo 0-3 dollarin väliltä vaikka sisällä olisi led työvalo 25 euron arvolla.
Kaikilla kiinalaisilla on sama tapa, valtiolta käsketty laittamaan niin kauppa ei kärsi- Anonyymi
"En ole kertaakaan nähnyt että kiinalaiset "
kyllä minulle on kiinanpaketeissa ollut aina oikeat arvot, olen tilannut jotain 4800 pakettia.
Tänään tuli 12 pakettia.
Mutta olen huolestunut hinnoista, iherb saa vitamiinit ja lisäaineet lähes kolmasosa hinnalla.
Vain yksi esimerkki Calcium Citraatti maksaa 6 e. Suomessa on 2-3 kertainen hinta ja en oikein luota suomalaiseen tuotteeseen jota myydään vain yhdessä pienessä suomessa. Tuosta on vuosien kokemus, vaimo käy 2-3 kertaa keskussairaalassa lustotutkimuksissa ja osteoporoosi on parempaan päin.
https://fi.iherb.com/pr/Now-Foods-Calcium-Citrate-Pure-Powder-8-oz-227-g/481
Jos iherb tuontihinat nousee, se merkitsee varmaan sitä että Suomessakin voidaan lisää nostaa hintoja.
Olen tilaillut viimevuonna 8 kpl 75 e paketteja ja kymmenkunta 35 e silloin kun on ollut ilmaiset postimaksut, tai alta 3 e.
- Anonyymi
Tulli tutkii 2 % paketeista oli otsikko ja en ole itse tehnyt tilauksiin mitään. Oli 10e tai 900e. Alibaba tai muu ei TEMU.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.2355316Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki833449PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1163185Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423043Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne622905Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv912731Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest142421Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k1032287- 1601749
Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä
Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn91390