Minäkin innostuin tutkimaan sukuani. Vanhempien puolelta oli paljon heidän sisaruksiaan, joiden perheistä en tiennyt juurikaan mitään. Ajattelin ensin päivittää elossa olevien tiedot, kun heitä voi vielä haastatella. Mutta mitä enemmän löysin näitä nuoremman sukupolven ihmisiä, sitä enemmän alkoi vaikuttaa ettei minulla ole mitään yhteistä heidän kanssaan. Kaiken maailman huumeita pössyttävää aikamiestuukkaa elämässä äitinsä passattavana ja sitä rataa. Vedän henkselit sukupuun latvalle ja jos vielä innostun, niin alan sitten tonkia suoraan sinne historiaan päin. Harmi vaan että se on hankalaa, kun kirkonkirjoja on jäänyt sodan jalkoihin.
Lopetin sukututkimuksen lyhyeen
4
435
Vastaukset
- Anonyymi
Itse en suinkaan luopunut sukututkimuksesta, päinvastoin. Elävät ihmiset olen jättänyt sen ulkopuolelle. Elävät saavat kirjoittaa oman historiansa. En ole lisännyt sukupuuhuni edes itseäni, tehkööt jälkipolvet sen.
- Anonyymi
Taaksepäin sitä sukuaan kannattaa tutkia ja tehdä sukupuita. Sieltäkin voi yllättäen löytyä esiaviollisia suhteita ja lehtolapsia sekä rikostuomioita. Puhumattakaan irtolaisista.
- Anonyymi
Pontikankeittäjiä löytyi molemmilta puolilta sukua. Saaneet siitä isot sakot ja tieto oli rippikirjassa kuolemaan asti. Yksi oli ollut humalassa kirkossa ja joutunut siitä pariksi viikoksi vedelle ja leivälle.
- Anonyymi
Meillä lopetettiin sukututkimus kun alkoi löytyä mustilaisia
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta643225Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433087- 422447
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa992180- 311903
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271800- 481616
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851405- 391290
- 811132