Nollaosinkoa tarjoa vain Nokia

Näinhän se on. Muut maksavat osinkoa.
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Osinkoa tulee siis joka vuosi.

Äänestä

Kyllä tulee osinkoa tulee joka vuosi sääntömääräisesti. Näin on päätetty.

Äänestä

Ensin tuli Nokia ja sitten lama.
Lopullinen isku. Päät sekaisin molemmista.

Äänestä

Eli näillä saatiin kansaa niitattua pystyyn
Tämän jälkeen myydään kansallisomaisuus pois.

Äänestä

Metsät päreiksi järvet kalattomiksi. Katovuodet ja Korona sisään.
Pohjolan karu arki.
Mappi Ö on avoin. Lokikirjasta sivut pois.

Äänestä

Kuolo korjaa ja Viikatemies nauraa köysi kiristyy.

Äänestä

Karua tekstiä korot nousevat irtisanomiset pakkomyynnit.
Pankit lunastavat omaisuudet.
Kirpputorit panttilainaamot kovassa kurssissa.

Äänestä

Jopa Helsingin pörssissä on kymmeniä osakkeita, jotka eivät maksa yhtään osinkoa. Ja osa maailman suurimmistakaan yrityksistä ei maksa yhtään osinkoa. Ei nollaosinko ole harvinainen asia ja valtaosa kasvuyrityksistä (Nokia ei tietenkään ole kasvuosake) ei maksa yhtään osinkoa, koska tulos laitetaan investointeihin.

Eikä osingon maksamatta jättäminen ole aina huono asia.

Äänestä
  • Lisään esimerkin... Berkshire Hathaway (Warren Buffettin sijoitusyhtiö) ei ole koskaan maksanut osinkoa, vaikka on maailman suurimpiin kuuluva yritys. Yhtiöön sijoittavat olettavat, että yhtiö osaa sijoittaa tuloksensa kuin omistajat.

    Äänestä

Elisakaan ei maksanut sentinjeniä n. kymmenen vuotta sitten. Torjuivat kai niitä islantilaisia nurkanvaltaajia.

Äänestä

Jos yhtiön strategia ei miellytä, niin aina voi myydä kaikki omistamansa osakkeet pois.

Nokia on nyt kyllä niin alhaalla, ettei taida sekään kannattaa. Luultavaa onkin, että Nokian osakearvo lähes tuplaa lähivuosina.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Näinhän se on. Muut maksavat osinkoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu