Endless Forms Most Beautiful

Anonyymi

Kun ”Endless Forms Most Beautiful” levy ilmestyi täällä yritettiin viritellä keskustelua siitä kun Holopainen on tukee evoluutiota? Endless Forms Most Beautiful, on luonnon ja sen monimuotoisuuden ylistys. Mitä siinä on väärin? Mitkä piirit vetävät herneet nassuun Holopaisen, ex-biologian opiskelijan kannasta evoluutioon?

Netin myötä vallankin helluntaiherätykseen liittyvät lahkot ovat omineet amerikkalaisperäistä kreationismia, jossa opin suurin vihollinen on Darwin. Varsin hullulta tuntuva ajatus, että biologiassa unohdetaan evoluutio ja palataan varhaiseen keskiaikaan. Nimittäin kreikkalaiset filosofit ja historioitsijat ymmärsivät jo lajien kehityksen, mutta 2000 luvulla amerikkalaiset uskonlahkot kieltävät sen? Oppi on äärilahkoille myrkkyä – tule uskoon ja heitä aivot narikkaan.

Toinen kreationismin haara on nuoren maan kreationismi. Kreationistien mukaan maa olisi vain 6400 vuotta nuori, joka on väitteenäkin älytön. Endless Forms Most Beautifulissa painotetaan maapallon ikää, kehitystä jonka geologiset tapahtumat tuskin mahtuvat 6400 vuoteen. Mainittakoon, että valtiollinen kirkko, luterilaisuus ja katoliset eivät tue näiden lahkojen kantoja maapallon ja sen elämän synnystä. Kun aikanaan jotkut munkin laskivat Raamatusta maapallon ikää ja tulivat siihen tulokseen Telluksemme on 6400 vuotta vanha – tämä on nyt joidenkin hihhuleiden fakta.

1

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä vaan, Tuomas & co ovat fiksua porukkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      170
      5425
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      43
      2615
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2212
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1749
    5. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      82
      1374
    6. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      160
      1297
    7. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1291
    8. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      32
      1223
    9. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      22
      1048
    10. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      106
      982
    Aihe