Endless Forms Most Beautiful

Anonyymi

Kun ”Endless Forms Most Beautiful” levy ilmestyi täällä yritettiin viritellä keskustelua siitä kun Holopainen on tukee evoluutiota? Endless Forms Most Beautiful, on luonnon ja sen monimuotoisuuden ylistys. Mitä siinä on väärin? Mitkä piirit vetävät herneet nassuun Holopaisen, ex-biologian opiskelijan kannasta evoluutioon?

Netin myötä vallankin helluntaiherätykseen liittyvät lahkot ovat omineet amerikkalaisperäistä kreationismia, jossa opin suurin vihollinen on Darwin. Varsin hullulta tuntuva ajatus, että biologiassa unohdetaan evoluutio ja palataan varhaiseen keskiaikaan. Nimittäin kreikkalaiset filosofit ja historioitsijat ymmärsivät jo lajien kehityksen, mutta 2000 luvulla amerikkalaiset uskonlahkot kieltävät sen? Oppi on äärilahkoille myrkkyä – tule uskoon ja heitä aivot narikkaan.

Toinen kreationismin haara on nuoren maan kreationismi. Kreationistien mukaan maa olisi vain 6400 vuotta nuori, joka on väitteenäkin älytön. Endless Forms Most Beautifulissa painotetaan maapallon ikää, kehitystä jonka geologiset tapahtumat tuskin mahtuvat 6400 vuoteen. Mainittakoon, että valtiollinen kirkko, luterilaisuus ja katoliset eivät tue näiden lahkojen kantoja maapallon ja sen elämän synnystä. Kun aikanaan jotkut munkin laskivat Raamatusta maapallon ikää ja tulivat siihen tulokseen Telluksemme on 6400 vuotta vanha – tämä on nyt joidenkin hihhuleiden fakta.

1

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä vaan, Tuomas & co ovat fiksua porukkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      3583
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      70
      3560
    3. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3342
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      53
      2779
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      32
      2046
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      30
      1972
    7. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      43
      1790
    8. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1686
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      96
      1645
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1400
    Aihe