Mitenkähän käy..
Ikivanha posliinikukkani on innostunut kukkimaan oikein urakalla. Viime kesänä se jo teki monta kukkaa, syksyllä piti pienen tauon, ja joulun korvilla alkoi tekemään taas kukkia. Nyt on vaikka kuinka monta!
Mahtaako jaksaa enää kesällä kukkia? Harmittaa pirusti jos ei jaksa... Tällaista kukkimisvimmaa ei ole koskaan ennen ollut.
Ikivanha posliinikukkani on innostunut kukkimaan oikein urakalla. Viime kesänä se jo teki monta kukkaa, syksyllä piti pienen tauon, ja joulun korvilla alkoi tekemään taas kukkia. Nyt on vaikka kuinka monta!
Mahtaako jaksaa enää kesällä kukkia? Harmittaa pirusti jos ei jaksa... Tällaista kukkimisvimmaa ei ole koskaan ennen ollut.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Miten ihmeessä posliinikukan saa kukkimaan? Kohta viisi vuotta sitten otin oksan vanhasta posliinkukasta ja nyt se on suuri kaunislehtinen kasvi. Mutta miksi se ei kuki?? Mitä sille pitää tehdä tai olla tekemättä? Kertokaa posliinikukasta.
kun päästää mullan välillä kuivahtamaan, eikä vaihda ruukkua moneen vuoteen, ahtaassa ruukussa se viihtyy.
Ihan nuorena se ei kukikaan.
Ja sitten: minun suuri salaisuus, joka tässä nyt julkistetaan = y-lannos (ei saa nauraa), ihan niitä puutarhan y-lannosrakeita, säästeliäästi tosin, ja vain kerran vuodessa. Muuna aikana Biolanin merilevää. Eteläinen ikkuna. Ei siirtelyä. Siinä ne taiat.
heh pitää kokeilla tuota y lannosta ;)
siirtelystä ei tykkää yhtään ainakana mun kukka. Piti pitkän tauon ennen kun kukki taas kun sitä siirsin. Sen jälkeen sitten tulikin moooonta kukkaa!
Ahdas ruukku ja kuivatus kastelujen välissä. Hoya ei ehkä kuki jos se ei saa tarpeeksi valoa. Jos se saa talven olla viileämmässä niin se kukkii todennäkösemmin.
Mulla kasvaa isoposliinikukka altakasteluruukussa amppelissa ja on taas ruvennu kukkimaan aivan hirveesti, vaikka ei tosiaankaan usein pääse kuivumaan. Ja siirtelystäkään ei juuri pahastunut, koska oon muuttanut tässä puolen vuoden sisään kaks kertaa ja osan talvesta kasvi joutu elelemään tosi pimeessä väliaikaispaikassa. Nyt kasvaa valosalla, kevyesti varjostetulla eteläikkunalla. Joten olen tullut tulokseen, että asia joka eniten vaikuttaa kasvin kukintaan on valo. Eli paljon valoa niin kukkia tulee vaikka muille jakaa. Kasvini on ehkä noin kolme-neljä vuotias, pistokkaana saatu.