kiinteistövälitysfirmaa myy etuovessa kerrostaloasuntoja kertomalla tehdyt remontit. kuinka ollakkaan tulevat remontit jäävät ilmoituksessa kertomatta. tällaisia asuntojobbarifirmoja on syytä karttaa.
jälleen kaksi
Anonyymi
9<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Luuletko että asuntoja ostetaan lukemalla myynti-ilmoitus ja päätetään ostaa asunto? Oletko kuullut esim. isännöitsijätodistukesta joka on asunto-osakekaupan tärkeimpiä papereita?
Puupäitä riittää...
aloittaja kirjoittaa täyttä asiaa. asiallinen välittäjä kertoo ilmoituksessaan tulevat remontit. melkein kaikki välittäjät sen kertovat, paitsi huonoa välitystapaa noudattavat. myyntitekstiä lukeva voi olla sata varma, että remonttia on tulossa jos ei tulevia remontteja mainita. vedätys on vain keino saada mahdollinen ostaja kiinnostumaan asunnosta. välttäkää ehdottomasti näitä välittäjiä.
Harvassa ilmoituksessa kerrotaan tulevasta putkiremontista koska se on itsestäänselvyys vanhemmissa taloyhtiöissä, kuten myös ok-taloissa joissa remonttia ei ole vielä tehty. Putkiremontti ei ole sitä paitsi mikään myynnin este, vaan sen perusteella ostaja voi kammeta hintaa reippaasti alaspäin. Ja toiseksi, on paljon muitakin asioita kuin putkiremontti joista ei mainita myynti-ilmoituksessa. Esim jos vastike on hyvin alhainen, se voi viitata siihen että taloyhtiössä on laiminlyöty korjaukset pitkältä ajalta ja iso korjausaalto on tulossa vaikka mitään ei olisi päätetty. Tuskin missään myynti-ilmoituksessa lukee ”paska taloyhtiö, talo huonossa kunnossa, isoja remontteja tulossa kohta....”
Kaikki em. ja paljon muuta on ostajan selvitettävä ennen ostopäätöstä. Autojen myynti-ilmoituksissakaan harvemmin mainostetaan vikoja, ne on tutkittava itse ja koeajettava.
Mitä vääryyttä olet kokenut että kirjoitat tuollaista kuraa? Pitäisikö vanhahkon kerrostalon myynti-ilmoituksessa kertoa kaikki tulevat remontit kuten viemäri, käyttövesi, julkisivu, ikkuna, katto, hissi ja sähköremontit? Voitko linkittää ilmoituksia missä näitä mainittu? Helppo tehtävä kun kirjoitit että melkein kaikki välittäjät näistä ilmoittavat.
kannattaa nyt tarkkaan lukea mitä ilmoituksissa lukee. taloyhtiölakikin velvoittaa kertomaan päätetyistä remonteista. ihan kaikissa ilmoituksissa kerrotaan tehdyt remontit, tulevat remontit kerrotaan myös miltei kaikissa ilmoituksissa. aina on joukossa välittäjiä jotka eivät kerro päätetyistä remonteista. syykin on selvä. aina voi yrittää löytää tarpeeksi tyhmä ostaja, joka ei asioista ymmärrä. välttäkää näitä välittäjiä. kaikki tiedossa olevat remontit on ilmoitettava, eikä asia muuksi muutu vaikka joku välittäjä täällä muuta väittää.
piti oikein lukea etuoven kerrostalojen myyynti-ilmoituksia. seitsämässä viimeisessä ilmoituksessa kaikissa kerrottiin tehdyt, ja tulevat remontit. yksi oli vason kohde. enempää en viitsinyt lukea, mutta selväksi tuli aloittajan kirjoittaneen tosiasiaa. remontit, myös tulevat 5- vuotisremontit ilmoituksissa kerrotaan, juuri niin kuin pitääkin.
Linkitäppä seitsemän ilmoitusta missä lukee tulevat remontit.
etuovi.com kerrostalot 1-2 huonetta raisio, siinä sulle linkki, ja samalla vinkki miten asialliset välittäjät toimivat.