Tekeekö mieli suhmuroida kansan työllään tuottamat rahat omiin taskuihin?
Mitäs kommarit?
Anonyymi
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ai kuten panama paperi porvarit.
Kansan työllään ansaitsemat rahat kahmivat taskuihinsa kapitalistit, jotka kiikuttavat usein rahat ulkomaille. Aloitus sopii hyvin kokoomuksen palstalle, koska kokoomus oli edellisessä perskeko-hallituksessa aktiivisesti kanavoimassa veronmaksajien sote-rahoja ulkomaalaisille pörriäisille.
Mitkä ihmeen kapitalistit? Tänään kapitalistit ovat harvassa ja koko väki on työläisiä, tulevia tai entisiä eli eläkeläisiä. Heillä vain työtehtävät vaihtelevat laidasta laitaan.
Kommunismihan perustuu ajatukselle jossa viedään muiden niin rahat kuin muukin omaisuus. Sillähän ne hetken tulevat toimeen kun itse eivät kykene lisää varallisuutta tuottamaan. Kommunismin noususta alkaa aina elintasojen lasku!