Terrafame taas kerran tappiolla ja samat selitykset jatkuvat.

Ei vaan plussa löydy ja lisää vaan veroeuroja kaivokseen pumpataan. Ei se järki pakota ja bussinesvainusta ei tietoakaan vaan aatteen paloa ja luonnon tuhoa.
13252
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Saisi Sipilä maksaa vahingonkorvaukset ja velat vakuutuskuoristaa. Ja puliveivaamillaan rahoilla!

Äänestä

Eikös sen joku asiantuntija lausunut että Terrafamesta ei koskaan saada sitä rahamäärää takaisin mitä siihen on vuosien aikana veronmaksajien rahoista pumpattu

Äänestä
  • Suoranainen Juha-Lesta Sipilän ihme siis...

    Juha-Lesta Sipilä ja muut keskustalaiset poliitikot ovat muuttaneet suuria määriä valtion rahaa joko omaksi tai kaveriensa omaisuudeksi:
    https://kauppa.intokustannus.fi/kirja/keskustan-valtakunta-kertomus-rahasta-vallasta-ja-korruptiosta/

    - Miksi Rautaruukki lainasi Juha Sipilälle yli 30 miljoonaa, jotta Sipilä voisi ostaa Rautaruukin omistamat Solitra-teknologiayhtiön osakkeet – ja myydä ne saman tien yli nelinkertaisella hinnalla Yhdysvaltoihin?
    - Miksei Rautaruukki myynyt itse omia osakkeitaan vaan siirsi voitot Sipilälle ja hänen kavereilleen?
    - Suurien lainojen antaminen yksittäisille pienyrittäjille ei normaalisti kuulu valtionyhtiöiden tehtäviin.

    - Miksi Keski-Pohjanmaan Sote-piiri haluttiin pitää pikkuruisena, vain 60 000 ihmisen suuruisena? Minkä takia kyseisen Sote-piirin kuljetukset haluttiin välttämättä keskittää hätäisen ja virheellisiä tietoja sisältävän tarjouksen tehneelle tuntemattomalle yritykselle, jonka omistivat Juha Sipilän veli ja herätysliikeuskovaisten oman kuljetusyrityksen toimitusjohtaja?

    Äänestä

Terrafamelle tulee joka vuosi yllätyksenä huoltoseisokit. Eikö Terrrafamen johto käytä autoja huollossa. Autotkin joutuu huoltamaan vuosittain. Joten ei pitäsi olla yllätys, että laitoksia huolletaan ja niissä on seisakit. Seisakit ei voi olla syy siihen, että laitos ei kannata. Jos joku Terrafamen johtaja on kuvitellut, että laitoksia ei tarvitse huoltaa, niin sitten hän on väärällä alalla ja hän voisi hakea töitä vaikka vanhustenpalvelusta.

Äänestä
  • Sinulla taitaa olla jatkuva seisakki??

    Äänestä

Mitä valtion rahaa sinne nyt on pumpattu?

Pahoin pelkään, että sinulle pumpataan valtion rahaa vuodesta toiseen.

Äänestä
  • Oliko Talvivaarasta tarkoitus tehdä körttinazien birkenau.

    Äänestä

Terrafame työllistää 1300 ja uusi akkukemikaalitehdas 150 uraanin talteenotto laitos.
Jos nämä henkilöt olisi työttöminä, niin taloudelliset ja henkiset vaikeudet olisi suuria.
Terrafamella on ruusuinen tulevaisuus.
Pekka Perälle voitaisiin myöntää viiden vuoden päästä mitalli.

Äänestä
  • "Pekka Perälle voitaisiin myöntää viiden vuoden päästä mitalli."

    Veronmaksajien rahojen kuppaamisesta..?

    Aivan kuten keskusta myönsi lehtereille siiretylle Juha-Lesta Sipilällekin...

    Äänestä

  • Suomen 'karmeudessa' se 1000 työllistetyä kun luvataan niin johan on kansa kannattamassa vaikka ydinpommia väsättäis?


    Lapissa ulkolainen firma takoo 300 miljardin voitot kultakaivoksella?
    https://keskustelu.suomi24.fi/t/16249087/ylitorniolla-paljon-yli-200-mijardin-kultavarat-

    Tuo 300 miljardia eli 300 000 miljoonaa on kai pelkästään kultalöydöt, sitten tulee lisäksi muitakin metalleja.

    300 000 miljoonaa ulkomaille- siis jokaiselle 1000lle työntekijälle 300 miljoonaa pois suomalaisilta?
    = 300 000 suomalaista miljonääriksi-

    tai miljoona suomalaista saisi 300 000
    tai 2 miljoonaa suomalsita saisi 150 000 euroa?

    Siinä ne Suomen miljoona köyhyysrajan alla olevaa suomalaista olisi tullut autettua, mutta EU-porvarit päätti toisin?

    Miksi?

    https://keskustelu.suomi24.fi/t/16250449/savossa-on-maan-alla-miljardien-edesta-skandiumia

    Äänestä

  • Nehän on jo nyt Kainuussa. Geneettisen pullonkaulan takia tuskin tervettä Kainuun korpiraivaajaa on edes jäyhänä. Kepujen idoli Ilmari Kianto kirjoitti muistaakseni aikoinaan pohjoisen epilepsiasta.

    Äänestä

Ilmastomuutokseen huudetaan sähköautoja,
mutta mistä akut niihin.

Äänestä

Kalliiksi tulee tämäkin kepuloisten siltarumpu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ei vaan plussa löydy ja lisää vaan veroeuroja kaivokseen pumpataan. Ei se järki pakota ja bussinesvainusta ei tietoakaan vaan aatteen paloa ja luonnon tuhoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu