VDSL-yhteys pätkii

Anonyymi

Päivitin W7:n W 10:een ja ja yhteysongelmat alkoivat. Yhteys voi olla poikki tunninkin ja palaa sitten. W10:n vianmääritys syyttää kaapelia. Vaihdoin uuden suoraan pakkauksesta, mutta ei auttanut. Samassa koneessa olevalla Linux Mintillä yhteys toimii moitteetta, joten vika ei ole serverissä modeemissa, eikä kaapeleissa.
Missähän se vika W 10:ssä on?

9

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minullakin Windows 10 aiheuttaa netin kanssa ongelmia vaikka kaikilla muilla käyttöjärjestelmillä ei mitään. Langattoman verkon kautta Win10-koneessa VDSL-nettiyhteys tippuu 1-2 Mbit/s nopeuteen siis hitauteen, kun pitäisi ladata noin 100 Mbit/s.

      Yhdellä modeemin asetuksella kuitenkin toimii myös Windows 10:llä.

      Jotain eroa siinä Windows 10:ssä on muihin käyttöjärjestelmiin verrattuna.

      • Anonyymi

        saimaanpata levitää täällä paskopuheita:
        Linuxista, Firefoxista ja Ubuntusta!


    • Anonyymi

      Mulla kyllä toimii ihan samalla tavalla netti niin w10 kuin mintissäkin, joten kokemusta ei oikein ole, mutta jotkut sanoo, että w10 voi korvata verkkokortin ajureita sellaisilla ajureilla, jotka ei kaikilla korteilla toimi. Sattuisiko sinulla olemaan sellainen kortti? Tähän ongelmaan yleisohje on käydä hakemassa verkkokortin valmistajan sivuilta ajuri ja asentaa se w10:n asentaman ajurin tilalle.

    • Anonyymi

      Windows ei ole mitenkään tekemisissä VDSL:n kanssa, se on modeemin hommia, ja VDSL yhteyden tila katsotaan modeemista. Siitä eteenpäin lähtee yhteys tietokoneelle wifillä tai ethernet-kaapelilla. Kumpi se nyt olikaan siellä? Kaapeli ilmeisesti, kun oli kerran vaihdettukin.

    • Anonyymi

      W10 on todella surkee mm wlan verkoissa.
      - Tahmaa
      -Hidastelee
      -katkoo
      -Katoilee
      -Hidastaa koko verkkoa
      -yms.

      • Anonyymi

        Yhdyn edelliseen


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yhdyn edelliseen

        saimaanpata levitää täällä paskopuheita:
        Linuxista, Firefoxista ja Ubuntusta!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yhdyn edelliseen

        Edellisellä on varmaan peppureikä jo todella kipeä jatkuvasta yhtymisestäsi...


    • Anonyymi

      saimaanpata levitää täällä paskopuheita:
      Linuxista, Firefoxista ja Ubuntusta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      496
      8648
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      127
      5940
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      294
      4939
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      59
      4657
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      74
      4216
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      164
      3982
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      172
      3808
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      91
      1768
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      99
      1302
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      909
    Aihe