Sairauden takia en enäå uusinut ajokorttia kun täytin 65 v.
Nyt kunto hyvä ja ois kiva ajellakin.
Mita pitåä tehdä, että saa kotin takaisin? Yli 2 v kulunut.
Ajokortti vanheni
5
134
Vastaukset
- Anonyymi
Kysyppä poliisin ajokorteista tai Trafi;lta Tietysti tarvitaan lääkärintodistus ajokyvystä. Käsitykseni mukaan homma hoituu poliisin lähetteellä "ajonäyte". Siinä tutkinnonvastaanottaja toteaa onko ajokyky edelleen kelvollinen kuljettamaan ajoneuvoa liikenteessä turvallisesti ja liikennesääntöjä noudattaen. Ajonäyte poikkeaa normaali ajokokeesta, ko. henkilöllähän on ollut voimassa oleva ajokortti.
- Anonyymi
Mikä ajokortti uusitaan 65 vuoden iässä?
- Anonyymi
"Mikä ajokortti uusitaan 65 vuoden iässä?"
Uusiminen on ehkä vääräsana mutta ajoterveyden takastaminen lääkärin toimesta on pakollinen jos/kun kortin luokka on esim. ABCE.
- Anonyymi
Kuka sitä kyselee? Anna mennä vaan, kortti tai ei. Minkäs pulissi sulle vanhalle kääkälle tekee. Linnaan ei voi laittaa, vaimon auto, eläke tulona. Siitä vaan baanalle.
- Anonyymi
Meinaatko että voin mennä autolla.ei ne kyllä ole ratsannu mua 5 vuoteen niin tuskin tytkään ajan niin vähän säästää sen lääkäri kulun kiitti vaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353