Suomalaisia stand up-tyyppejä katsellessa ei voi kuin miettiä, että onko niillä ammattitaito noin alhaisella tasolla, että täytyy koko ajan viljellä veetä ja peetä. Lähes jokainen heistä kiroilee runsaasti esitystensä aikana. Useimmiten tilanteissa, joissa kirosana ei edes anna asialle edes minkäänlaista lisäarvoa. Päinvastoin tuo ärsytyksen pintaan! Lähinnä kirosanat ovat selvästi jotain täytesanoja, kun ei ostata hauskuttaa tarpeeksi käyttämättä niitä.
Yhen tyypin oon nähnyt (telkassa), joka on vienyt esityksensä läpi kiroilematta, vieläpä upealla hauskuuttavalla tavalla. Vedet silmissä sai nauraa. Toisin kuin näille, joilla joka toinen sana oli "vittu".
En valitettavasti muista hänen nimeään. Jos joku tietää, kenestä puhun, niin kertokaa tähän! Tai muutenkin nimiä, joilla on ammattitaitoa sen verran, ettei tarvii kuunnella esityksestä toiseen naisten alapäähän liittyviä termejä ja muita vastaavia täysin turhia täytesanoja! Tämä on yksi syy, miksi en lähde enää katsomaan livesettejä. En jaksa maksaa siitä, että kuuntelen muutaman tunnin satoja kirosanoja eri tyypeiltä putkeen!
Leikola eroaa porukasta siinä, että hän ei todellakaan tarvitsisi yhtään kirosanaa täytteeksi ja silti olisi ihan ykköskastia hauskoilla jutuillaan.
Kiroilun poistaminen nostaisi arvostusta moniin koomikoihin. Nyt saa kuvan, että kun he eivät muuta äkkiä oivalla, niin heittävät kirosanan ja luulevat sen tuovan painoa sanomalle lisää. Voin kertoa, että ei tuo. Se tekee esityksestä halvan ja keskeneräisen oloisen suurimmassa osassa esityksiä. Kaiken lisäksi se ärsyttää suunnattomasti!
suomikoomikoiden alituinen kiroilu ärsyttää!!!!!
Anonyymi
2
194
Vastaukset
- Anonyymi
Television myöhäisillan stand up ohjelma on yhtä kärsimystä. Kuka olisi uskonut, että Suomessa on noin valtavasti paskoja suunsoittajia oikein esiintymään asti?
- Anonyymi
Suomalaiskoomikoista mm. Tomi Haustola ja Mikko Vaismaa tunnetaan siitä, etteivät kiroile lavalla.
Uudemmista tekijöistäkin löytyy monia, mutta heitä pitäisi mennä kuuntelemaan klubeille, kun eivät ole olleet televisiossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 372383
- 561362
- 841313
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...371295- 631201
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä39914Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.122798- 31751
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi23606Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan58586