Tules-Tuki ja liikuntaelinsairaudet, mitä ne on?

Anonyymi

Voisiko joku kertoa mitkä sairaudet mm. on tuki ja liikuntaelin sairauksia? Voiko niistä parantua kuntoutuksen avulla? Vaikuttaako miten työelämään?

3

379

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Esim. selän, niskan, hartioiden vaivat, nivelrikot, murtumat luustossa ym. vastaavat.

    • Anonyymi

      Ja ei ne työelämään vaikuta, vaan ihmisen kykyyn tehdä työtä osa tules- vaivoista vaikuttaa. Otetaanpa polven tai lonkan nivelrikko, esimerkiksi, henkilöllä joka tekee työtä, jossa pitää liikkua koko ajan työskennellessä.
      Tai vaikkapa tenniskyynärpää henkilöllä joka tekee toistoliikkeitä käsillään. Ihan varmasti vaikuttaa työkykyyn, nämä tules- sairaudet.
      Tulee kipua, tulee rajoittunutta liikettä, tulee huonoja yöunia, hitautta, ihan kaikkea vähemmän kivaa.
      Ehkä pahin on se loputon kipu, jota työkuormitus pahentaa.

      • Anonyymi

        Itselläni tekonivelleikattiin lonkat 10v sitten ja jaksoin vielä painaa hommia 8 vuotta sen jälkeen.
        Työni oli rakennuksien raskaimpia töitä eli betonihommia ja niistäkin se lattiahomma, eli joka ikinen päivä betonin kanssa.
        Tules vaivat alkoivat olkapäistä jotka leikattiin kuntoon mutta samanlaiset ne nykyään ovat kuin ennen leikkausta eli 13v sitten.
        Myös kyynärpäät ja rannetta on leikelty ja viimeisen korren katkaisi välilevy ja juurikanava ongelmat.
        Osa kuntoutustuella ja osatyökyvyttömänä olin 11 vuotta ja viimeiset reilu vuoden olen ollut työkyvyttömyyseläkkeellä.
        Eläke on vaikuttanut siten että olen saanut ajaa lääkkeitä alas, tulehduskipulääkkeet, kipulääkkeet verenpainelääkkeet, ainoa mikä on jäänyt on astmalääke.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      149
      2013
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      305
      1717
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1557
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1200
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      76
      1182
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1140
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      23
      1048
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      997
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      946
    10. Minkä näköinen

      On kaipaamasi henkilö🤔
      Ikävä
      45
      927
    Aihe