PHP ja MYSQL

Anonyymi

Olisi tarve tehdä kuvaaja tietokantaan kerättyjen havaintojen määrästä per viikko. Miten onnistuisi parhaiten? Onnistuuko PHP vai tarvitaanko scriptejä?

11

1429

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lue arvot tietokannasta ihan normaalisti ja piirrä graafit Googlen Charts -palvelulla. Helppoa eikä edes maksa muuta kuin sen rakentamisen vaivan. Ja tietysti ylläpidon jos kyseessä on koko ajan elävä palvelu.

    • Anonyymi

      Riippuu siitä mihin käyttöön ja tarkoitukseen tehdään.

    • Anonyymi

      Hyviä tarkennuksia. Tarvittaisiin selaimelle niin että käyttäjä saa reaaliaikaisen datan. Nimimerkki kuvan päivittämiseen kyllästynyt.

    • Anonyymi

      Jos kyse on reaaliaikaisesta, niin PHP:n käyttö tuntuu erikoiselta. En ole nettisivujen tekemisen asiantuntija, mutta PHP-skripti kai suoritetaan kun sivu ladataan. Jos sen haluttaisiin hakevan koko ajan dataa, niin sitten kai pitäisi koodata ikuinen silmukka ja silmukan sisällä haettaisiin datat ja piirrettäisiin kuvaaja.

      Javascriptiä saadaan helpommin suorittamaan datan piirtämistä reaaliajassa.

      Minä tein erääseen projektiin Python-skriptin, joka haki dataa ja piirsi kuvaajan tiedostoon. Sitten nettisivulla haettiin ja päivitettiin tuo kuvaaja. Tuon Python-skriptin ajastus tehtiin cronilla, vai oliko se cronjobilla.

      Python tai PHP ei ole toki ainoa vaihtoehto. Esimerkiksi kuvaajia voi piirtää myös vaikka R:llä tai Sagemathilla.

      Jaa. Mikäs olikaan kysymys? Miten onnistuu parhaiten? Hmm. Täytyy sanoa, että eri tapoja on, mutta en osaa laittaa tapoja paremmuusjärjestykseen.

    • Anonyymi

      Ei ole tarve reaaliaikaiselle. Kun käyttäjä kirjautuu, haetaan data ja piirretään kuvaaja. En vain ole PHP:n grafiikkaa koskaan käyttänyt, Olisiko esimerkkiä. Muuten osaan PHP:lla ohjelmoida auttavasti. Ei ole turvavaatimuksia, kun vain luetaan dataa.

      • Saahan sen PHP:lläkin toki: https://www.php.net/manual/en/book.image.php

        Käytännössä PHP:llä voi piirtää kuvia johonkin PNG tiedostoon ja sitä ladataan sitten kun tehdään sivulataus. Tai voi vaikka generoida aina kun tekee sivulatauksen.

        Itseasiassa sen kuvan voi piirtää millä tahansa kielellä johonkin PNG tiedostoon siellä palvelimessa ja ajaa sitä vaikka ajastetusti taustalla ja näyttää sitä sitä sitten jossain osoitteessa mitä avaa selaimella. Tai sitten voi tehdä millä tahansa kielellä jonkun palikan että voi kysyä sen esitettävän datan ja sitten piirtää sen selaimessa.

        Ei tuohon ole olemassa yhtä tapaa, että riippuu ihan siitä mitä halutaan eikä tässä pitäisi sillä kielelläkään olla väliä.


    • Anonyymi

      OIen alkuperäinen kysyjä. Aikani olen kokeillut tuota, mutta ei vaan oikein tunnu onnistuvan. Idea on, että mysql-tietokannassa on kaksi saraketta. Toisessa on x ja toisessa y ja näiden avulla pitäisi piirtää pistejoukko.
      Toisessa tapauksessa sarakkeessa on pvm ja pitäisi laskea pvm lukumäärä ja tehdä määristä pylväikkö. Laskenta onnistuu ok PHP:lla. Kyse on vain grafiikkaosuudesta. Olisiko jossakin mallia?

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kiitoksia, homma alkoi rokata, kun löysi oikeat lähteet!

    • Anonyymi

      Aika hankalia ohjeita. SQL:llä tuon kyselyn teke helposti ja Grafana hoitaa grafiikan.
      Eipä tarvii muuta koodia tehdä kuin SQL kyselylauseke.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      103
      6392
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      345
      5780
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      67
      3514
    4. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      12
      3415
    5. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      106
      2779
    6. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1790
    7. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      16
      1772
    8. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      18
      1614
    9. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      188
      1234
    10. Toksinen ja negatiivinen kansa

      Samaan muottiin valetut
      Suomussalmi
      97
      1171
    Aihe