Taivas ja syli -kirja

Onko vain trendikästä kirjoittaa lestadiolaisten kokemuksista naisten näkökulmasta vai eikö lestadiolaismiehet osaa kirjoittaa kirjoja?

Iltalehti ja Ilta-Sanomat ovat tehneet ainakin jutun kirjasta.
3997
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Merkittäväksi kirjan sanoman tekee kirjoittaja oikeustieteilijä Satu Lidman, FT, dosentti. Satu työskentelee tutkijatohtorina Turun yliopiston oikeustieteellisessä tiedekunnassa. Häntä kiinnostavat erityisesti väkivallan, rikollisuuden ja sukupuolen kysymyksiin liittyvät historialliset jatkuvuudet sekä näiden yhteydet ajankohtaisiin ihmisoikeushaasteisiin.

Äänestä

Eikö olisi löytynyt tuoreempaa tarinaa? Kirjan tapahtumat ajoittuvat 1990-luvulle.

Äänestä
  • Kirjan tapahtumat ajoittuvat 70-90-luvulle

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onko vain trendikästä kirjoittaa lestadiolaisten kokemuksista naisten näkökulmasta vai eikö lestadiolaismiehet osaa kirjoittaa kirjoja?

Iltalehti ja Ilta-Sanomat ovat tehneet ainakin jutun kirjasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu