EU:n hajoaminen pelottaa ja sen jälkeinen aika.

Britannian jääminen pois EU:sta on erittäin ikävää, koska nyt ei ole tasapainottavaa tekijää EU:lle. En tiedä varmasti kuka tai ketkä ovat tämän hajoittamisen takana.
Lukekaas muistin virkistämiseksi Ken Follet:in kirjat vuosisadaan vaihteesta eteenpäin.
Woodrow Wilson ajoi Kansanliittoa, ettei tulisi uutta sotaa 1st WW jälkeen.
40 miljoonaa uhria ja 2nd WW 80 miljoonaa.
Seuraavassa meneekin jo 160 miljoonaa.
Euroopa ei ole vielä valmis yhteistyöhön ja tämäkö on syynä Brexittiin.
Italia, Kreikka, Puola, Unkari (vanha itä-blokki). Näissähän valtioissa Venäjä häärää erittäin voimallisesti ja se on erittäin vaarallista, koska Venäjän jatkuvat provokaatiot saattaa tarvita revanssia.
Toivottavasti näin ei käy, mutta huonolta näyttää.
Mikä on se tilanne, joka laukaisee 3rd WW:n ?
421022
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 42

Vanhimmat

Kovalla kiireellä meille ollaan ostamassa 100 torjuntahävittäjää ja toivottavasti ne otetaan Svenska-mammalta ?
Vaikkakin nykyinen kalusto on USA. Niin ei sillä ole mitään merkitystä vaikka vanhat fasiliteetit onkin mallia USA.

Ukraina on osoittanut, että Venäjän rajanaapurit jäävät yksin.
Ihan sama ku Aatu otti Itävallan, eikä siihen puututtu.

Äänestä
  • Hölynpölyä.
    Suomi on turvassa Natossa ja EU:ssa.
    Meille tulee aikanaan uusi F-35 hävittäjäkalusto USA:sta.

    Itävalta liittyi aikanaan Saksaan täysin vapaaehtoisesti.

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Hölynpölyä.
    Suomi on turvassa Natossa ja EU:ssa.
    Meille tulee aikanaan uusi F-35 hävittäjäkalusto USA:sta.

    Itävalta liittyi aikanaan Saksaan täysin vapaaehtoisesti.

    nyt päästään taivaaseen ollaan eu ssa ja nato on uusi jumala suomessa

    Äänestä

  • Anonyymi00038 kirjoitti:

    nyt päästään taivaaseen ollaan eu ssa ja nato on uusi jumala suomessa

    Trump uhkaa EU:ta 35 prosentin tullilla, jos investointilupaus kariutuu.

    Donald Trump on uhannut asettaa EU:lle 35 prosentin tullin, jos Brysseli ei täytä lupaustaan sijoittaa 600 miljardia dollaria amerikkalaiseen infrastruktuuriin.

    ”No, silloin he maksavat 35 prosentin tullit,” Trump kertoi CNBC:lle tiistaina, kun häneltä kysyttiin, mitä toimia hän aikoo tehdä, jos EU ei pidä kiinni osuudestaan EU–USA-kauppasopimuksessa.
    Osana sopimusta useimmat EU:n viejät kohtaavat tasan 15 prosentin Yhdysvaltain tullimaksun – puolet aiemmin Trumpin uhkaamasta 30 prosentista. Vastineeksi EU lupasi alentaa omia tullejaan eri tavaroista ja kasvattaa Yhdysvaltain energiatuotteiden ostoja 750 miljardilla dollarilla Trumpin presidenttikauden jäljellä olevien kolmen ja puolen vuoden aikana.

    ”He alensivat tullejaan. Joten he maksoivat 600 miljardia. Ja siksi minä alensin heidän tullinsa 30 prosentista 15 prosenttiin,” Trump sanoi. ”Ja muutama maa tuli kysymään: ’Miksi EU maksaa vähemmän kuin me?’ Ja minä sanoin, no siksi, että he antoivat minulle 600 miljardia. Ja se on lahja, ei mikään laina, muuten.”
    ”He antoivat meille 600 miljardia, jota voimme sijoittaa mihin tahansa haluamme,” Trump lisäsi. ”Voin tehdä sillä mitä haluan. Tarkoitus oli, että he ovat jahdanneet meitä niin monien vuosien ajan, että nyt on aika maksaa, ja heidän on maksettava. Emme olisi voineet kestää näitä alijäämiä.”
    https://www.euractiv.com/section/economy-jobs/news/trump-threatens-eu-with-35-tariff-if-investment-pledge-falls-through/

    Trump uhkaa 35 prosentin tullilla EU:ta vastaan, jos 600 miljardin dollarin investointilupaus epäonnistuu.
    https://subscriber.politicopro.com/article/2025/08/trump-threatens-35-percent-tariff-on-eu-if-600b-investment-falters-00493620

    Äänestä

"Euroopa ei ole vielä valmis yhteistyöhön ja tämäkö on syynä Brexittiin."

Britannia ei ollut valmis yhteistyöhön ja se on syynä brexitiin.

EU27 on yhteistyökykyinen, mutta ongelmat ovat suuria.
Tarvittaisiin rohkeutta kehittää EU:a liittovaltion suuintaan, mutta sillä on kova vastus.
Jäsenmaat eivät ymmärrä omaa etuaan.

Äänestä
  • EU:ssa on yhtenä pyhänä arvona, josta ei ikinä neuvotella, vapaa liikkuvuus. Koskee se sitten euroopalaista tai muualta tulleita ihmisiä. Britannia halusi estää maahanmuuton koska EU ei sitä itse pysty tekemään Välimeren yli. Ja koska EU ei neuvottele vapaasta liikkuvuudesta niin Britannia teki oman ratkaisun.

    EU on sen verran monikulttuurinen koko alueelta ettei siitä saa ikinä toimivaa liittovaltiota. Vai miltä kuulostaisi Yhdysvaltojen kaltainen liittovaltio, jossa presidenttinä on Viktor Orban? Vai ajatteliko liberaalina, että "vain paras skenaario toteutuu"?

    Äänestä

Pohjola (Pohjoismaat, Britannia ja Viro) tulevat irtaantumaan EU:sta ja alkavat tekemään yhteistyötä EFTA:n puitteissa omilla kansallisilla valuutoillaan, sodanpelon lietsominen on vain EU:n tapa oikeuttaa omaa suuruudenhullu "euroopan yhdysvallat" utopia, näin Neuvostoliittokin perusteli itsensä väitti olevansa "rauhan" projekti.

Äänestä
  • Siinäpä taas puppugeneraattori valeitaan jauhamassa.

    Pohjoismailla ei ole mitään tarkoitusta erota EU:sta. Tai Norjalla ETA:sta.

    EU:lla ei ole mitään tarvetta lietsoa sodanpelkoa. Sen toiminnan yksi päääärä on nimenomaan rauhan säilyttäminen Euroopassa.

    Äänestä

  • Viro+ja+Vironkieliset+ei+ole+todellakaan+eroamassa+Euroopan+unionista,siitä+minä+olen+100+%+varma...+Venäjänkielinen+porukka+on+taas+eri+ja+ovat+eri+mediassa+myös.Älä+valehtele+koko+ajan...+!++Miksi+viisas+olisi+yleeensä+eromassa+Euroopan+unionista+...+Siihen+ei+kuule+riitä+mikään+Aate+tai+muukalainen+tai+muukaan+persu-fasisti+tai+mikä+lie+suomalainen+tai+lehmä+tai+punamusta+tai+Tarzan+tai+mikään+astronautti.Euroopan+unioni+on+raha+ja+rahan+perusta.+Arvomaailma+on+EUKukaan+täysjärkinen+ei+halua+kaventaa+omia+mahdollisuuksiaan+ja+oikeuksiaan.Kehitysvammaiset+ei+niitä+tarvitse+ja+muuten+ääliöt.++Silloin+sinun+pitää+olla+olemalla+joku+suomalainen+ja+moni+on+hullujen++huoneella+lepakko+tai+Tarzan+ja+moni+kertoo+olevansa+Napoleon+ym+ym+...++Minä+olen+lukenut+monta+kertaa,+että+halutaan+olemalla+olla+jotakin+...+Se+on+mielisairauden+oire+!Minä+Tiedän,+että+Tyhmät+ja+Ääliöt+o+Persujen+suuri+perusta+!+Mutta+minä+en+edes+viitsisi+alentua+sellaiseen.++Tiedät+ja+kaikki+tietää,+että+jos+ei+ole+kysyntää,+niin+ei+ole+työtä+eikä+tavaralla+tai+tuotteella+tai+maalla+tai+puullaei+ole+arvokaan+ja+kukaan+ei+maksa+palkkaa+silloin+myöskään.++++Onko+tämäkin+vaikea+tajuta+?+Vai+eikö+näin+yksinkertaien+asia+mene+kuuppaan+vai+eikö+?Kuka+sinun+kämpän+tai+talon+ostaa+ja+et+saa+edes+korjauslainaa,+kun+sillä+ei+ole+mitäänarvoa+ja+sinulla+ei+ole+työtä...++On+on+totta,+että+kohta+muu+suomi+on+Slummi+ja+spurgu-kylä.++Joo+se+tiedetään,+mutta+EU+siihen+ei+vramaankaan+ole+syyllinen.+Siinä+ei+varmasti+ole+syy+mikään+nettomaksu+EU:lle+eikö+niin+ääliö+?+Kuka+sen+paperin+ostaa+jos+ei+EU+alue.+Kuka+voi+myydä+sitä+Paperia+EU:n+alueelle+etuoikeutetusti+muu+kuin+EU:n+jäsenmaa+kuka+kuka+ääliö+?

    Äänestä

  • Eurofighter kirjoitti:

    Viro+ja+Vironkieliset+ei+ole+todellakaan+eroamassa+Euroopan+unionista,siitä+minä+olen+100+%+varma...+Venäjänkielinen+porukka+on+taas+eri+ja+ovat+eri+mediassa+myös.Älä+valehtele+koko+ajan...+!++Miksi+viisas+olisi+yleeensä+eromassa+Euroopan+unionista+...+Siihen+ei+kuule+riitä+mikään+Aate+tai+muukalainen+tai+muukaan+persu-fasisti+tai+mikä+lie+suomalainen+tai+lehmä+tai+punamusta+tai+Tarzan+tai+mikään+astronautti.Euroopan+unioni+on+raha+ja+rahan+perusta.+Arvomaailma+on+EUKukaan+täysjärkinen+ei+halua+kaventaa+omia+mahdollisuuksiaan+ja+oikeuksiaan.Kehitysvammaiset+ei+niitä+tarvitse+ja+muuten+ääliöt.++Silloin+sinun+pitää+olla+olemalla+joku+suomalainen+ja+moni+on+hullujen++huoneella+lepakko+tai+Tarzan+ja+moni+kertoo+olevansa+Napoleon+ym+ym+...++Minä+olen+lukenut+monta+kertaa,+että+halutaan+olemalla+olla+jotakin+...+Se+on+mielisairauden+oire+!Minä+Tiedän,+että+Tyhmät+ja+Ääliöt+o+Persujen+suuri+perusta+!+Mutta+minä+en+edes+viitsisi+alentua+sellaiseen.++Tiedät+ja+kaikki+tietää,+että+jos+ei+ole+kysyntää,+niin+ei+ole+työtä+eikä+tavaralla+tai+tuotteella+tai+maalla+tai+puullaei+ole+arvokaan+ja+kukaan+ei+maksa+palkkaa+silloin+myöskään.++++Onko+tämäkin+vaikea+tajuta+?+Vai+eikö+näin+yksinkertaien+asia+mene+kuuppaan+vai+eikö+?Kuka+sinun+kämpän+tai+talon+ostaa+ja+et+saa+edes+korjauslainaa,+kun+sillä+ei+ole+mitäänarvoa+ja+sinulla+ei+ole+työtä...++On+on+totta,+että+kohta+muu+suomi+on+Slummi+ja+spurgu-kylä.++Joo+se+tiedetään,+mutta+EU+siihen+ei+vramaankaan+ole+syyllinen.+Siinä+ei+varmasti+ole+syy+mikään+nettomaksu+EU:lle+eikö+niin+ääliö+?+Kuka+sen+paperin+ostaa+jos+ei+EU+alue.+Kuka+voi+myydä+sitä+Paperia+EU:n+alueelle+etuoikeutetusti+muu+kuin+EU:n+jäsenmaa+kuka+kuka+ääliö+?

    EU perustettiin huijausta varten. Siinä yritykset saa huijata kansalta rahaa omistajille ja EU maksaa kulut kuten muutamista tapauksista on käynyt ilmi.Biljoona sinne tai tänne.Kansa uskoo hyvään.Hyvä voi tehdä vaikka pahaa.Biljoonaelvytys piti pystyssä suuret monikansalliset yritykset vuosikausia rahalla joka tehtiin salassa kansalta. Lopuksi paljastui miten kansa joutui takaajaksi ja maksajaksi kun pajatso tyhjeni.Eurooppa romahti ja rahat loppui.EKP yrittää vieläkin pakottaa kansat velkahelvettiin pelastamaan johtajat paljastumasta rikollisuudesta jolla pyöritettiin koko roskaa varastamalla ihmisiltä omaisuudet,työn.rahat ja tulevaisuuden.Huijausta peitellään tyypillisin keinoin eli huvein ja lahjoin.Rahaa tärveltyy niin paljon ettei enää halutakaan puhua eurosta vaan otetaan käyttöön uusi raha uusin huijauksin.Kansa ei käsitä mitään todellisuudesta ja niinpä muutetaan jo todellisuutta. Kaikki on siirretty pilveen näkymättömäksi mössöksi josta ihmiset ei välitä koska eivät käsitä.Tekoälystä on tehty keino toteuttaa muutokset jotka ennen olivat rikollisuutta.Elämme arvottomassa yhteisössä ilman pitäviä arvoja joilla ennen pidettiin ihmiset nuhteessa.Koska elämä kuitenkin perustuu ruokaan ja maan antimiin,on EUn yritys toivoton. Kansa ei loputtomasti voi uskoa sörsselssörien puppugeneraattoreihin vaan palaa takaisin maan pinnalle todellisuuteen.

    Äänestä

Eu tulee kohta loppuunsa. Mamuvyöryä ei neukkula 2 kestä hajoamatta.

1Äänestä

Kolmatta maailmansotaa ei tule, koska joukkotuhoaseiden aikana sota ei enää palvele poliitikoita. Sodat pysyy paikallisina konflikteina. Maailmansodan tilalle on tullut uudenlaista "sodankäyntiä". Siinä valloitetaan maita luomallä jäsenliitto, jossa jäsenmailta viedään vähitellen suvereniteetti. Aseet ovat poliittisia. Sellainen on mm. Euroopan Unioni. Laukaustakaan ampumatta EU on valloittanut jo useita maita. Kun aika on kypsä, EU tullaan julistamaan autonomiaksi ja jäsenmaat provinsseiksi. Tämä on selkeä kehityssuunta. Jos joku uskoo, että EU jää tähän valtioimitaation tasolle, niin erehdys on valtava.

Äänestä
  • Typeriä valeita.

    EU ei ole valtio, vaan itsenäisten demokratoiden vapaaehtoinen valtioliitto.
    Se ei valloita mitään.

    Äänestä

  • On yksi uskonto joka valloittaa maita ampumatta laukaustakaan. Ruotsi on mennyttä kalua.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    On yksi uskonto joka valloittaa maita ampumatta laukaustakaan. Ruotsi on mennyttä kalua.

    Ruotsi on edelleen länsimainendemokratia, EU:n ja Naton jäsenmaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Ruotsi on edelleen länsimainendemokratia, EU:n ja Naton jäsenmaa.

    politiikot ovat sivusta seuraajia, koska neuvostoliitto lopetetiin eun tieltä pois, koska toinen oli liikaa joita g ryhmät ohjaa,

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Typeriä valeita.

    EU ei ole valtio, vaan itsenäisten demokratoiden vapaaehtoinen valtioliitto.
    Se ei valloita mitään.

    On talous unioni .Sellaiseksi se on perutettu ei valtiolliseksi ,eikä sotilaalliseksi liittoumaksi.

    Äänestä

Näyttää siltä että seuraava suuri kähinä on uskontojen välinen.

Äänestä

Eu liittyminen ,
Tuo turvallisuutta,vakautta,vapaa liikkuvuutta,näin sanottiin liittymisen aikoihin ja vieläkin on jaakonsaaria jotka pullistelevat,mutta tosiasiassa on tullut turvattomuutta,epävakautta ja suomen valtion velka kasvanut.
Silloin sanottiin että ei tule rikollisuutta,huumeita enempää,mutta miten kävi.
Ivallinen vertaus ja vastakohta oli Impivaara,koska puhujien heikko kansallistunne suomen menestyksestä ilman eu :ta.
Emme voi verrata eu ns. hyötyjä niihin mitä emme ole eläneet ilman eu :ta ,mutta voimme tietää selvät haitat mitä eu n kautta on tullut.
Olisi älyllisesti tervettä myöntää tämä ja pyrkiä keskustelemaan rakentavasti .
Suurimpia populisteja on eu kannattajat,joiden argumentit ovat menneet jo historiasta luettavissa pieleen ja uutta tarinaa suomistaan ottamatta huomioon suomen vaikutusmahdollisuuksia.
Hyvänä esimerkkinä tästä ilmastopolitiikka,jossa uskonnon omainen kiihko pyrkiä päämääriin jotka eivät ole globaaleja vaikka ongelma on globaali.
Suomessa eletään poliittisesti tyhmintä aikaa mitä koskaan .

Äänestä
  • Eu on tuonut turvattomuutta, mamuja ja velkaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eu on tuonut turvattomuutta, mamuja ja velkaa.

    EU on tuonut turvallisuutta, hyvinvointia ja oikean yhteisön jäsenyyden.
    Olemme virallisestikin läntinen valtio, jolle tielle lähdimme jo 1919 äärivasemmiston vastustelusta huolimatta,

    Äänestä

  • Hölynpölyä!

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Hölynpölyä!

    EUn tytöt ovat pilanneet talouden perustan totaalisesti luulemalla että tulevaisuus on turismia ja laiskottelua joka rahoitetaan pörssikeinottelulla. Ilmastohöpinä on pilannut talouden kun työkyvytön kansa ei kykene eikä halua tehdä omia töitään vaan pyrkii käyttämään orjatyövoimaa niihin.Siten saamme koko muun maailman vihan niskaamme joka jo aiheuttaa monia sotia. Tulevaisuus tulee perustumaan rankkaan ruumiilliseen työhön jota hallitsijaa leikkävä porukka ei ollenkaan käsitä ennenkuin on myöhäistä.Perusssiahan on ihmistenkin kohdalla ruuan tuoptanto ja riittävyys. Kun äljyn loppumisen vuoksi tarvitaan kymmenkertainen määrä talonpoikia niin viime tipassa loputkin hävitetään suuremmilla koneilla ja katteettomilla lupauksilla tuottaa ruoka suurtiloilla ja energoilla joita ei ole kuten vetytaloudella ja sähköllä. Näissähän luotetaan ikiliikkujaan jota ei ole eikä tule olemaan koskaan. Sillä ne ovat taloudellisesti liian kalliita. Kun samalla kansan maksukyky hyytyy niin kallis teknologia tuleekin mahdottomaksi ja joudutaan palaamaan hevosaikaan kuten 50-luvulla oli.Yksi hyvä puoli on tässä kehityksessä se että köyhyyden myötä ehkä ilmasto palaa normaaliksi kun rikkaat laiskottelija joutuvat myös yyön tekoon kuten muutkin ja kaupungit tyhjenevät joutoporukoista kuormittanasta maapalloa.

    Äänestä

Turhaa pelottelua. Eu on äärimmäisen etäinen, kansalaisistaan piittaamaton järjestelmä josta puuttuu ihmislähtöisyys. Ei kuunnella kansojen hätää haittamaahanmuuton paineessa vaan kiristetään niitä jotka suojelevat turvallisuuttaan ja talouttaan. Puola ja Unkari esimerkkinä. Eu kiristää kritiikkiä tätä pahuutta kohtaan jota eliitti tekee kansoille. Kuka kaipaa neuvostoliitto kakkosta?

Äänestä
  • Jos eu suojelisi kansojaan tulevaltakin vyöryltä joka on ovella, niin se olisi singaali että se välittää kansoistaan, mutta ei. Näin ei tule käymään vaan tänne rynnii miljoonien ukkolaumat taas. Sitävastoin eu tulee kiristämään niitä maita jotka eivät turvallisuuttaan suojellen suostu ”taakanjakoon”. Se halkkarinmoinen parlamentti tai komissio, mikä lieneekään, se pyörittelee taas vaan peukaloita eikä pistä piikkilankaa rajalle suojellakseen koko revohkaa. Puola ja Unkari ovat turvassa länsimaisen kulttuurin tuholta, kiitos päättäväisen politiikan jota siellä on tehty.

    Äänestä

  • Pelottelusta ei ole kyse vaan asioiden ymmärtämisestä.Nuoret kouluissa istuneet ei lainkaan käsitä mitä ihmisten elämä on. Se pereustuu näet energiaan ja työhön jolle ruokamme tuotetaan sopivissa olosuhteissa ja taloudellisin edellytyksin. Maahanmuuttokin on laiskojen ihmisten keksintö tuoda orjia tekemään halvat työt joita itse ei viitsi. Tästä EU saa pian palautetta joka saattaa olla raju.EU on jo käyttänyt väkivaltaa omaa väestöään kohtaan tekemällä sille velkaa jolla on hoidettui maksut tukiaisineen ja huveineen joita kansa ei kaipaa. Näin on tuhottu ruuan tuotanto jamaan jota ei voi mitenkään nkorjata jatkamalla mahdotonta elämää joka perustuu täydellisesti utopioihin jotka muistuttavat uskontoja lupauksineen taivaaseen pääsystä. On korkea aika palata kaikkien maan pinnalle tekemään töitä niska limassa jottei kuolla nälkään yltäkylläisyyden kekellä ilman ruokaa.

    Äänestä

Aloittajalle sanon että minua pelottaa enemmän kalifaatti joka tulee eu:n sallimuksesta.

Äänestä

Nälkä laukaisee sodan. Kuten aina. Ja nythän onkin tuudittauduttu EUn ruokaan jota ei ole. Ihmisiä petettiin yritysten taholta mielin määrin välittämättä seurauksista. Varastettiin rahat ja omaisuudet,eikä piitattu mistään mitään. Kokoruuantuotanto lepää myrkkyjen käytön varassa .Kohta se on lopussa.

Äänestä

En usko pohjoismaiden eroon, mutta muutaman keski-euroopan maan uskon eroavan.

Äänestä

Hajoaminen alkaa saksasta

Äänestä
  • Kaikki maat kärsivät velkaunionista kun ajat huononevat raakaauineiden vähetessä ja energioiden loppuessa. Eikä asiaa mitenkään auta väärä luulo ratkaista kaikki tuottamalla energia auringon avulla.Onhan tätä jatkuvasti yritetty mutta surkein tuloksin . Pakko jo uskovaisten ymmärtää mahdottomuus kalliilla sähköllä tuottaa vetyä ja talvella sähköä kaikille ja kaikkeen. EUssa kai päättäjät vain matkivat muita ja unohtivat itse ajatella asiuoita .Se on tyhmyyttä josta varoitimme jo30 bvuotta sitten. Minusta EUn suurin saavutus on ollut talonpoikien tappaminen sukupuuttoon juurio ennen kuin heitä todella tarvittaisiin. Kysymys on siis emämunauksesta johon on tuhlattu biljoonia vuodesta toiseen kun olisi voitu hoitaa koko lysti ilmaiseksi eikä nyt olisi mitään ongelmaa ruuantuotannosdsa eikä tätä keinotekoista ilmastorähinää. EUn päätökset on tehty superahneiden hyväksi ja kansaa kurittaen. Vain hirsipuu puuttuu mutta kai tulee sitten kun menee vielä huonommin.

    Äänestä

Hajoaa koko paska omaan mahdottomuuteensa hahhahhaah

Äänestä

Kun EU romahtaa omaan mahdottomuuteensa, minkä soisi tapahtuvan jo eilen, koko Euroopan yli kiitää tsunamin lailla vapautunut hurmos. "Free at last!". Sitten alkaa Euroopan jälleenrakennustalkoot ja vähitellen EU-parasiitin kuppaamat entiset jäsenmaat alkavat toipumaan, kun raha alkaa taas virrata.

Fakta: Emme tarvitse EU:ia mihinkään, mutta EU-parasiitti tarvitsee meitä.

Äänestä

ominaista näille liitoille on ,toimii aikansa kunnes yhtä äkkiä lopuu kuin myös neuvostoliitto ,

Äänestä
  • Tuppaan tämä liitto olemaan semmonen rahanperässä olevien liitto .Yli puolet Eu valtioita on pers aukisia. Esittävät tukemisia ,yhtenäisyyden nimissä ja kun alkaan oleen rahat nyhdetty ,tilalle otetaan pakotteet joilla pyritään puristamaan viimesetkin irti. Meillä ei ole minkään näköitä järjellitä syytä käyttää budjettejamme ulkovaltojen hyväksi ja ajaa omat toiminteemme alas ,kuten tapahtuu. Suomalaisilta kerätyt verorahat on tarkoitettu omien palveluidemme ylläpitämiseksi ja kansalaistemme hyvin voinnin säilyttämiseksi. Politiikkomme ovat tuon unohtaneet.

    Äänestä

valtava politiikkojen arjeija avustajineen, mutta g9 ryhmä päättää kuinka eussa toimitaan lopulta,

Äänestä

EU ei ole kyennyt puollustamaan eurooppalaisia kansalaisiaan.
Taloudessa, sotilaallisesti tai missään.
Se on tuomittu siten epäonnistumaan.

Äänestä

olisi viisasta erota että ei jouduta taas maksumieheksi

Äänestä
  • Kaveri kertoi että, kyllä sitä on tullut harkittua jopa itsemurhaa jos EU:sta ei muuten eroon pääse. Sillä pääsee ainakin eikä kukaan voi sitä estää.

    Äänestä

Eu:n hajoaminen on eduksi kansallisille valtioille ,se vähentää valtiollisia kustannuksia huomattavasti. Emme tarvitse yleiseurooppalaista diretiivipajaa joka pääsääntöinen tehtävä on taata virkatontuille ajatuspaja , jossa toteuttaa itseään nauttien varmasta tulolähteestä.

Eu ei vastaa nykyisellään tarkoitustaan, johon se on perustettu eli Euroopan talous unioniksi joka vaalii talous alueen pyrkimyksiä kilpailukyvyn ylläpitämiseksi ja talouden vaalimiseksi Euroopan valtioiden hyväksi. Eu on nykyisellään direktiivi sorvaamo joka luo kansalaisille puhtaasti kuluja ja Eu saisi myös rahoittaa aiheuttamansa menot. Nyt se vain päätöksenteon kautta tulee kansalaisten kukkarolle luoden uusia pakollisia menoja .Eteen on tulossa on mm. kännyköiden uusiminen

https://yle.fi/a/74-20131745

Äänestä

Eu mätänee ikuisiin tyhjiin lupauksiin ja hyviin aikeisiin.
Lopulta bankrot kuten esikuvansa neuvostoliitto.

Äänestä

eu:n hajoamista odotan sillä suomi ei muuten siitä syövästä lähde pois

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Britannian jääminen pois EU:sta on erittäin ikävää, koska nyt ei ole tasapainottavaa tekijää EU:lle. En tiedä varmasti kuka tai ketkä ovat tämän hajoittamisen takana.
Lukekaas muistin virkistämiseksi Ken Follet:in kirjat vuosisadaan vaihteesta eteenpäin.
Woodrow Wilson ajoi Kansanliittoa, ettei tulisi uutta sotaa 1st WW jälkeen.
40 miljoonaa uhria ja 2nd WW 80 miljoonaa.
Seuraavassa meneekin jo 160 miljoonaa.
Euroopa ei ole vielä valmis yhteistyöhön ja tämäkö on syynä Brexittiin.
Italia, Kreikka, Puola, Unkari (vanha itä-blokki). Näissähän valtioissa Venäjä häärää erittäin voimallisesti ja se on erittäin vaarallista, koska Venäjän jatkuvat provokaatiot saattaa tarvita revanssia.
Toivottavasti näin ei käy, mutta huonolta näyttää.
Mikä on se tilanne, joka laukaisee 3rd WW:n ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu