Olen koettanut etsiä eri lähteistä, että miten tämä oikein on. Onko niin, että tietyön takia laitettuja merkkejä ei oikeasti ole tarvetta noudattaa? Jos on ennen tiellä ollut 80 rajoitus ja nyt paikalla on kuoppa ja kiertotie, jossa on ihan tavallisen näköinen 50 nopeusrajoitus merkki, niin kukaan muu ei hidasta vauhtia alle 75 km/h. Yleisön paineesta ajan itsekin kovempaa kuin 50 alueella yleensä, esim taajamassa. Silti jotkut soittavat torvea ja ohittavat. Siksi, että en aja törkeää ylinopeutta! Tässä kohdassa ei ole edes älyttömän pitkästi rajoitusta, mutta on totta, että kiertotiellä pystyisi ajamaan formula tyyliin paljon kovempaa ilman että auto suistuu ojaan.
Sekin on totta, että poliisin ratsiaa ei ole näkynyt, samanlaisia paikkoja on joka puolella Suomea. Olisi kuitenkin ihan reilua kertoa jossain, että nämä ovat vain suosituksia. Nopeuksia ei kukaan valvo eikä niitä rajoituksia kannata ottaa tosissaan. Tämmöistä sääntöjen noudattajaa vaan ahdistaa olla lain rikkoja yhteisön paineesta. Yhdysvalloissa sakot tuplataan työmaa-alueilla. Jos sama olisi meillä, valtion kassavaje olisi äkkiä paikattu. Tai sitten ajonopeuden valvonta voitaisiin yksityistää, olisi ainakin markkinoita.
Tietyömaiden nopeusrajoituksia ei tarvitse noudattaa?
2
115
Vastaukset
- Anonyymi
Itäväylä aamuyöllä 02. Rajoitus silloin 70 ja tietyön takia pudotettu 50:een. Ei ketään töissä, tie kunnossa, yksi työkone ajoradan ulkopuolella parkissa. Nostin kaasun pois nähdessä merkin, työkoneen takana piilossa tutkamies.
Mäennyppylän takana pysäytys. Nopeus merkin kohdalla 65. Maksettava oli.No just. Ehkäpä tyydyn olemaan tien tukkona. Ei minulla ole rahaa heittää valtion arkkuun vain siksi, että miellytän muita kulkijoita ajamalla reilua ylinopeutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271944
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001690Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561306Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?731265Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311008Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47916Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51913Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44872- 108830
Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37830