Olen koettanut etsiä eri lähteistä, että miten tämä oikein on. Onko niin, että tietyön takia laitettuja merkkejä ei oikeasti ole tarvetta noudattaa? Jos on ennen tiellä ollut 80 rajoitus ja nyt paikalla on kuoppa ja kiertotie, jossa on ihan tavallisen näköinen 50 nopeusrajoitus merkki, niin kukaan muu ei hidasta vauhtia alle 75 km/h. Yleisön paineesta ajan itsekin kovempaa kuin 50 alueella yleensä, esim taajamassa. Silti jotkut soittavat torvea ja ohittavat. Siksi, että en aja törkeää ylinopeutta! Tässä kohdassa ei ole edes älyttömän pitkästi rajoitusta, mutta on totta, että kiertotiellä pystyisi ajamaan formula tyyliin paljon kovempaa ilman että auto suistuu ojaan.
Sekin on totta, että poliisin ratsiaa ei ole näkynyt, samanlaisia paikkoja on joka puolella Suomea. Olisi kuitenkin ihan reilua kertoa jossain, että nämä ovat vain suosituksia. Nopeuksia ei kukaan valvo eikä niitä rajoituksia kannata ottaa tosissaan. Tämmöistä sääntöjen noudattajaa vaan ahdistaa olla lain rikkoja yhteisön paineesta. Yhdysvalloissa sakot tuplataan työmaa-alueilla. Jos sama olisi meillä, valtion kassavaje olisi äkkiä paikattu. Tai sitten ajonopeuden valvonta voitaisiin yksityistää, olisi ainakin markkinoita.
Tietyömaiden nopeusrajoituksia ei tarvitse noudattaa?
2
120
Vastaukset
- Anonyymi
Itäväylä aamuyöllä 02. Rajoitus silloin 70 ja tietyön takia pudotettu 50:een. Ei ketään töissä, tie kunnossa, yksi työkone ajoradan ulkopuolella parkissa. Nostin kaasun pois nähdessä merkin, työkoneen takana piilossa tutkamies.
Mäennyppylän takana pysäytys. Nopeus merkin kohdalla 65. Maksettava oli.No just. Ehkäpä tyydyn olemaan tien tukkona. Ei minulla ole rahaa heittää valtion arkkuun vain siksi, että miellytän muita kulkijoita ajamalla reilua ylinopeutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun694899KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1923840- 1883611
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?783279Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo502979- 252004
- 241961
- 1851833
- 301696
- 431405