Tietyömaiden nopeusrajoituksia ei tarvitse noudattaa?

Olen koettanut etsiä eri lähteistä, että miten tämä oikein on. Onko niin, että tietyön takia laitettuja merkkejä ei oikeasti ole tarvetta noudattaa? Jos on ennen tiellä ollut 80 rajoitus ja nyt paikalla on kuoppa ja kiertotie, jossa on ihan tavallisen näköinen 50 nopeusrajoitus merkki, niin kukaan muu ei hidasta vauhtia alle 75 km/h. Yleisön paineesta ajan itsekin kovempaa kuin 50 alueella yleensä, esim taajamassa. Silti jotkut soittavat torvea ja ohittavat. Siksi, että en aja törkeää ylinopeutta! Tässä kohdassa ei ole edes älyttömän pitkästi rajoitusta, mutta on totta, että kiertotiellä pystyisi ajamaan formula tyyliin paljon kovempaa ilman että auto suistuu ojaan.
Sekin on totta, että poliisin ratsiaa ei ole näkynyt, samanlaisia paikkoja on joka puolella Suomea. Olisi kuitenkin ihan reilua kertoa jossain, että nämä ovat vain suosituksia. Nopeuksia ei kukaan valvo eikä niitä rajoituksia kannata ottaa tosissaan. Tämmöistä sääntöjen noudattajaa vaan ahdistaa olla lain rikkoja yhteisön paineesta. Yhdysvalloissa sakot tuplataan työmaa-alueilla. Jos sama olisi meillä, valtion kassavaje olisi äkkiä paikattu. Tai sitten ajonopeuden valvonta voitaisiin yksityistää, olisi ainakin markkinoita.

2

178

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itäväylä aamuyöllä 02. Rajoitus silloin 70 ja tietyön takia pudotettu 50:een. Ei ketään töissä, tie kunnossa, yksi työkone ajoradan ulkopuolella parkissa. Nostin kaasun pois nähdessä merkin, työkoneen takana piilossa tutkamies.

      Mäennyppylän takana pysäytys. Nopeus merkin kohdalla 65. Maksettava oli.

      • No just. Ehkäpä tyydyn olemaan tien tukkona. Ei minulla ole rahaa heittää valtion arkkuun vain siksi, että miellytän muita kulkijoita ajamalla reilua ylinopeutta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      420
      1780
    2. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      298
      1178
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      93
      1001
    4. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      966
    5. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      56
      883
    6. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      43
      835
    7. 61
      819
    8. 63
      810
    9. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      75
      807
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      68
      794
    Aihe