Lähti väärä keula puikoista, kun keskusta !
Taantuman todennäköisyys kasvaa
Suomen bruttokansantuotteen 0,7 prosentin supistuminen loppuvuonna on ikävä yllätys. Ja lisää on samaa tulossa.
Suomen talouden ennakoitua voimakkaampi supistuminen viime vuoden lopussa herättää kysymyksen, onko talous vaarassa vajota taantumaan.
Yksi merkittävimmistä syistä kausivaihtelusta tasoitetun bruttokansantuotteen 0,7 prosentin supistumiseen loka–joulukuussa oli yritysten investointien väheneminen. Lisäksi yksityisen kulutuksen kasvu on hidastunut.
Viime vuoden heinä–syyskuussa bruttokansantuote kasvoi Tilastokeskuksen tarkentuneiden tietojen perusteella 0,3 prosenttia huhti–toukokuuhun verrattuna. Toisin sanoen talouden tila muuttui viimeisellä vuosineljänneksellä merkittävästi huonommaksi, koska bruttokansantuote supistui 0,7 prosenttia.
Tuskin nyt kelleen yllätyksenä kun maan keulaa katsoo.
Nyt tallaista päällimmäisenä:
"Marinin hallitus kumoaa Sipilän hallituksen tekemät muutokset: Turvapaikanhakijoille jatkossa laajemmin oikeusapua valtion varoista
Suomen talous supistui tuntuvasti loppu
9
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Johan se oli tiedossa kun tuli tämä rinteen mariinin hallitus, että persielleen menee. Taantuma ja lamahan siitä tulee kun edellisen hallituksen kova työ nakattiin nurkkaan vaikka ei sekään täydellinen ollut. Perussuomalaisilla onkin kova työ edessä saada suomi nousuun. Miksihän se kepu lähtikään tämmöiseen tuhoojahallitukseen mukaan ,jonka virheet alkavat jo näin alussa näkyä. Onneksi on perussuomalaiset olemassa.
Asiahan on niin että kukaan ehkä kristillisiä lukuunottamatta ei lähde pölhöoikeiston kanssa samaan hallitukseen. Joten ihan sama mitä uhootte.
- Anonyymi
Unohdit mainita, mistä tuo viisaus on peräisin. Tästähän se:
https://www.hs.fi/talous/art-2000006422646.html lisää lakkoja vaan
niin saadaan kapitalistit kyykkyyn- Anonyymi
Ja tämä huulipunaunelmahöttö-hallitus rakentelee vain päiväunelmia.
Ensisyksynä mietitään jo miten edes vanhat etuudet saataisiin rahoitettua.
Onneksi kaikki oli nähtävissä kesällä, hallituksen alkutaipaleella, ettei tarvitse syytellä viruksen globaaliin talouteen tuonutta jyrkkää taantumaa.
Ja onhan se selvää.
Jos kepu matkan varrella ei ole osannut hoitaa edes omaa talouttaan, miten joku voisi edes odottaa siihen kykenevän yhteisten rahojen kanssa.- Anonyymi
Ei perussuomalaislla ole mitään näyttöä hyvästä talous-osaamisesta, vai onko?
En luottaisi Hullu-uhoon ja Tynkkyseen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei perussuomalaislla ole mitään näyttöä hyvästä talous-osaamisesta, vai onko?
En luottaisi Hullu-uhoon ja Tynkkyseen.Koronakriisi pelastaa jallituksen.
- Anonyymi
"Lähti väärä keula puikoista, kun keskusta !"
Nyt näyttää siltä, että se on "majurin" nuppi, mikä tässä keulii. Jälleen yksi kummajainen aloitukseksi kaikessa sekavuudessaan. Yksi lause ja sekin kaikilta osin päin persettä.- Anonyymi
Sivari Pankkolängvitsi siin pehvassa jo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1575669
- 1155448
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h465046Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa303011Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue252521- 512497
- 432177
- 231899
On niin vaikea olla lähelläsi
En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na151641Minne sä aina välillä joudut
Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta101582