Lenin puhui aikoinaan hyödyllisistä idiooteista, jotka lähtevät politiikassa myötäjuoksijoiksi kannattamaan yleensä vain yhtä asiaa.
Keskusta, vähemmän idiootteja
27
65
Vastaukset
- Anonyymi
Georg Lukacs on muuten kirjoittanut mainiosti noista hyödyllisistä idiooteista kirjassa Lenin.
- Anonyymi
Hyvä Luukas. Luin sen.
- Anonyymi
Äärimmäiset idiootit ovat politiikassa verrattavissa fakki-idiootteihin.
Sellaiset ovat Keskustassa harvemmassa.
Jäsen- Anonyymi
Idiooteilla on ominaisuutena usein kyvyttömyys nähdä oman totuutensa ulkopuolelle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Idiooteilla on ominaisuutena usein kyvyttömyys nähdä oman totuutensa ulkopuolelle.
Kuulostaa ihan huippupotilaalta.
- Anonyymi
Keskustalla on vielä mahdollisuus jämäköityä. Eihän hallituskausi ole vielä kestänyt vuottakaan. Keskustan riittää vaan pitää tiukasti kiinni hallitusohjelman kirjauksista. Seuraus on, että joko hallituksen politiikka järkevöityy tai sitten vihreät ja vasemmisto heittävät keskustan ulos hallituksesta. Huonoin asia, mitä keskusta voisi tehdä olisi lähteä vapaaehtoisesti hallituksesta. Parempi on pitää tiukasti kiinni hallitusohjelman järkevimmistä kirjauksista. Jos muut sitten heittävät pihalle hallituksesta, niin keskusta voi ainakin todeta, että erotettiin hallituksesta järkipolitiikan takia.
- Anonyymi
Hallitus on keskustan varassa, miten voi kukaan silloin heittää ulos.
Jos keskusta lähtee, silloin lähtee muutkin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hallitus on keskustan varassa, miten voi kukaan silloin heittää ulos.
Jos keskusta lähtee, silloin lähtee muutkin.Noin tyhmää porukkaa ei ennen keskustassa ole ollut kun pilän aikaan. Ja nythän se pipilä on suuna päänä suutaan soittamassa lehdissä jne. Pakottaa kullimunan pitämään tilipussin reunasta kiinni kynsin hampain. Katellaan aikamme kyl ne Eestään löytää! Sadun loppu häämöttää!
- Anonyymi
Vaikuttaa aika kummallisilta väitteet Keskustan hallituksessa pysymisestä tai sieltä lähtemisestä, koska puolueen kanta tiedetään hyvin selvästi. Persuthan tuntuvat kaikista parhaiten tietävän Keskustan asiat ja mikä sille olisi parasta. Heidän puheissaanhan hallitus kaatuu joka päivä.
- Anonyymi
Olisiko sinunkin, hallituksen lisäksi, herättävä ja avattava kisunpoikasi silmät.
Et siis ole vielä ymmärtänyt pohjan kadonneen siitä unelmahöttöpumpulista, jolle hallitus rakennettiin.
- Anonyymi
Siinä tapauksessa PerSut ovat hyödyllisiä idiootteja, sillä he kannattavat vain maahanmuuttovastaisuutta.
- Anonyymi
Kovin yksipuolisesti näet Perussuomalaiset.
HUIPULTA Persut ovat paljon muutakin. Jos siitä puolueesta kitkettäisiin pois rasismi kaikissa sen muodoissaan, olisi se merkittävä osa demokraattista hallintoamme.
- Anonyymi
Silakkata kirjoitti:
Persut ovat paljon muutakin. Jos siitä puolueesta kitkettäisiin pois rasismi kaikissa sen muodoissaan, olisi se merkittävä osa demokraattista hallintoamme.
Rasismi on ihan tervettä niin sanoi vihreiden Linkolakin
- Anonyymi
Majurilla onkin hyviä idoleita, Venäjän nälänhätään ajanut Lenin ja venäläisestä energiasta Suomen riippuvaiseksi tehnyt idiootti Kekkonen.
- Anonyymi
Ei energiariippuvuus ole Kapi Kekkosen tekosia. Etkö SITÄKÄÄN ymmärrä.
Oikia SOLDAT - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei energiariippuvuus ole Kapi Kekkosen tekosia. Etkö SITÄKÄÄN ymmärrä.
Oikia SOLDAT"Ei energiariippuvuus ole Kapi Kekkosen tekosia". Oliko Kapi jo Kekkonenkin?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Ei energiariippuvuus ole Kapi Kekkosen tekosia". Oliko Kapi jo Kekkonenkin?
Kirjoitti kuitenkin tutkielman Kekkosesta.
- Anonyymi
Asiain tilaa tarkastellessa tilanteen voi havaita.
- Anonyymi
Nykyään erityisesti Vihreät saavat kannatuksensa hyödyllisiltä idiooteilta meuhkatessaan ilmastosta.
- Anonyymi
kuten silakoilta...
- Anonyymi
Eihän keskusta ole koskaan välittänyt äänestäjistään höykösen pöläystä. Tärkeintä puolueelle on johtohenkilöiden ministeripaikat.
- Anonyymi
Keskusta on niin määräävä puolue Suomen politiikassa, että on todellakin toivottavaa, että idioottien lukuisuus Keskustan riveissä olisi vähenemässä.
- Anonyymi
Onneksi et ole keskustalainen.
- Anonyymi
En olekkaan.
- Anonyymi
En olekkaan vaan vapaa puoluelainen.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html884530Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2494263Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat243659Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1743365Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis753104Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos812979Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1282646Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2082608- 492281
- 251859