Tammen pitkä vuosikasvain

Anonyymi

Istutettiin 3 v. sitten pihaan taimistolta ostettu tammi, pituus silloin n. 2 m. Paikka on aurinkoinen rinne, kallio lähellä pintaa mutta sain kaivettua n. metrin syvyisen montun taimelle.

Tammi on kasvattanut nyt kahtena kesänä lähes metrin pituisen suoran vuosikasvaimen, joka lähtee loppukesästä taittumaan vaakatasoon. Muuten puu ei mielestäni ole juurikaan kasvattanut oksia. Toissa kesänä menin leikkaamaan latvanroikaleen mutta seuraavana eli viime kesänä sama toistui.

Onko tämä normaalia tammelle? Kannattaako leikata, jos tarkoitus on kasvattaa eläkepäivien lepohetkiä varten tuuhealatvainen mutta lyhyehkö tammi?

3

192

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikset ohjaa sitä uutta kasvua alusta saakka, kasvamaan sivulle oksaksi? Siitä tyvestä lähtee taas kasvamaan uusi latvus, mutta siihen sama menetelmä ja kas, muutaman vuoden kuluttua oksia on jo paljon, mutta tammi matala.
      Silloin kun uusi kasvu on vielä pehmeää ja taipuisaa, niin sen voi hyvin vetää narulla alaspäin ja se jää siihen asentoon myöhemmin. Jotkut käyttää rautalankaakin apuna, oksien mieleiseen muotoiluun. Tämä pätee moniin muihinkin puihin.
      Eihän niitä uusia kasvustoja nyt pois saa mennä leikkaamaan tuossa vaiheessa, eihän sillä pelillä tule koskaan mitään.

    • Anonyymi

      Kyllä siihen tammeen oksia vielä tulee, älä hätäile! Ja miksi katkoa sitä latvaa??? Jos aurinkoinen rinne, niin kyllä tulee oksia vielä liiankin kanssa, että pääset oksia karsimaan!

      Olen itse kasvattanut tammia metsikössä ja pihassa, nytkin kylvän tammenterhoja metsään muovikassillisen!

    • Anonyymi

      Mulla on sama juttu yhden oman tammeni kanssa joka n. rinnankorkuisena taivutti latvansa 90 asteen kulmassa vaakatasoon, nyt se hiljalleen suoristuu mutta käyräksi jäänee ja välimatkalta tulee uutta kasvua suoraan ylös. Ongelma tässä saattaa olla Ruissalon kanta eli kun on satoja vuosia suorarunkoiset kaikki kaadettu ja jäljelle jäi vain vitkurunkoiset vänkyrät jatkamaan sukua niin tulos lienee tämä.

      Ei se puu siitä vahingoitu, kasvaa vain sitten röyheämpänä pallomaisena ja rungoltaan epämääräisenä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      118
      2435
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1572
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      644
      1028
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      916
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      710
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      706
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      706
    Aihe