Tervehdys, arvon palstalaiset!
Ostin ok-talon 2014 jossa asuin 2017 jouluun asti, jolloin vuokrasin sen.
Nyt luin että pystyisin tehdä vuosittaisen 4% poiston jota en siis ole vuodelta 2018 tehnyt.
Miten tuo hankintahinta menee, kun ostin asunnon 70000e ja tein ennen vuokrausta 10000e remontin. Laskin kiinteistöveroilmotuksesta, että maapohjan osuus tuosta 70ke olisi n.16ke jota ei voi laskea tuohon vähennykseen eli hankintamenoko olisi siten 70ke-16ke=54ke ja voinko tuohon nyt vielä lisätä remppakulut 10ke?? Eli hankintahinta minkä merkitsen veroilmoitukseen olisi 64000e, vai miten?
Pystynkö vielä vähentämään 2018 vuoden poistot jotka jäivät tekemättä kun en asiasta tiennyt?
Nämä poistothan ei vaikuta verotukseen, jos myyn talon lähivuosina kun olen siinä 2vuotta asunut?
Kiitos paljon, jos joku viisaampi selventäisi tämän!!
Omakotitalon vuokraus(poistovähennys 4%)
2
171
Vastaukset
- Anonyymi
Oikaisuvaatimuksen voit vuodesta 2018 tehdä. Menehän omaveroon tekemään selvitys!
Poistot eivät vaikuta myymiseen mitenkään, jos olet omistusaikanasi asunut asunnossa yhtäjaksoisesti väh kaksi vuotta. - Anonyymi
Teet 2018 veroilmoitukseen muutoksen, niistä poistoista ja pääomatuloista.
Hankintahintana 54 ke ja siitä poistona 4%.
Sitten laitat kaikki remppakulut vähennyksiin, siis kaikki pääomatulot - remppakulut.
Jos remppakuluja on enemmän kuin tuloja, niin saat ne ottaa huomioon seuraavana vuonna -> 2019
Teet myös veroilmoituksen 2019 vuodesta, jossa taas vähennät sen 4% jäljelle jäävästä hankintahinnasta (54 te - 4% = 51,84 te ja tästä summasta 2019 vuonna saat poistoina sen 4%).
Vähennät taas 2019 vuonna remppakulut, kiinteistömaksut, nuohouslaskut, vakuutukset.... niistä vuokratuloista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2609077IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3126299Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661380Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61311- 1091111
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.791005Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut61889Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43788MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk311708Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23696