Yhden naisen testituloksia kuorsaamiseen

Anonyymi

Olen ollut koko aikuisikäni kova kuorsaaja, mutta vasta nyt, noin vuosi sitten havahduin että asialle voi tehdä jotakin.
Aloitin unitutkimuksesta ja siinä minulla todettiin sekä levottomat jalat että kuorsaaminen. Molemmat vaikuttivat syvän unen määrään, se oli ihan olematon (1-5% kokonaisunen määrästä).Uniapneaa ei ollut.
Levottomiin jalkoihin sain hoitoa, kuorsaamiseen ohjeen pudottaa painoa (lievä ylipaino) ja hankkia korvatulppia kumppanille.
Tämä ei riittänyt minulle vaan aloin selvittää itse miten voin asiaan vaikuttaa.
Asensin ensitöikseni kännykkään sovelluksen, jolla nauhoitin kuorsaamistani. Sama softa mittasi myös unen laatua, näin itsekin miten vähän sitä syvää unta oikeasti oli.
Sitten hankin ensimmäisen kuorsauskiskoni ja totuttelin sen käyttöön. Aika kamala se oli aluksi pitää, mutta totuin siihen noin viikossa. Huomasin vaikutuksen välittömästi sekä kuorsauksen vähenemisenä että syvän unen määrän huimana nousuna (35-50%)
Päiväväsymys väistyi ja äänenkäheys asettui, olo oli virkeä ja energinen.
Kiinnostuin eri kiskomalleista, niiden toimintaperiaatteista ja myös noista kännykkäsovelluksista.
Olen niitä nyt testaillut useampia ja olen kirjoitellut kokemuksiani auki Facebookissa. Perustin sinne avoimen ryhmän nimeltä Kuorsauskärsimys.
Jos aihe kiinnostaa, niin käy liittymässä ryhmään. Sinun kokemuksillasi on varmasti arvoa myös siellä, kun apua tähän ikävään ongelmaan haetaan ja annetaan.

3

1489

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hei. Minulla oli 3 viikkoa sitten unitutkimuslaite "päällä" yön yli ja sain tutkimuksen tulokset tietooni eilen. Siinä kerrottiin että kuorsausindeksini oli 31,6. Olen yrittänyt googlettaa että onko tuo indeksi hyvä vai huono mutta kumma kyllä en ole vielä löytänyt vastausta. Onko sinulla tietoa tuosta kuorsausindeksistä? Hakeuduin tutkimukseen juuri kuorsaamiseni takia ja minulla on tarkoituksena saada tuollainen kuorsauskisko. Minulla oli sellainen tieto tutkimukseen hakeutuessani että saan kuorsauskiskon (eli uniapneakiskon) sairaalan "piikkiin" mutta kävi ilmi että se pitääkin kustantaa itse. Se maksaa kuulemma erikoishammasteknikon tekemänä n 700 e. Hankitko sinä oman kuorsauskiskosi hammasteknikolta vai esim netistä josta niitä saa huomattavasti halvemmalla? Kiitos toivoa herättävästä kirjoituksesta.

      • Anonyymi

        Jos tuo 31,6 on hengityskatkosten määrä tunnissa, niin se on vaikea uniapnea. Just sen rajan yli että olisi keskivaikea. Kuorsausindeksistä en ole kuullutkaan koskaan.


    • Anonyymi

      Siis hengityskatkoksia tunnissa eli AHI lukema.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe