Verkkokaupoissa näkyy olevan myynnissä mittareita jotka mittaavat hba1c arvoa eli pitkäsokeria.
Onko kenelläkään kokemusta tuollaisesta mittarista. Itseäni tuollainen mittari kiinnostaisi, hintaakaan kun ei näy olevan aivan tolkuttomasti.
Kannattaako tuollaisen hankinta.?
Sokerihemoglobiini mittari
4
144
Vastaukset
- Anonyymi
En osaa vastata tuohon, mutta jos olet jo diabetes diagnoosin saanut, niin eikö silloin voi käydä mittauttamassa pitkäsokerin labrassa muutaman kuukauden välein?!
- Anonyymi
Pitää olla aika vakava tilanne (oheissairauksineen) diabeteksessa ja hoitotasapaino huono ennen kuin suostuvat ottamaan terveyskeskuksen labrassa HbA1c arvoja muutaman kuukauden välein. Yksityispuolella maksaa sen verran että oma mittari voisi tulla edullisemmaksi.
Mutta eiköhän usein ja säännöllisesti tehdyt paastomittaukset ja myös mittausparit silloin tällöin anna riittävällä tarkkuudella tietoa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pitää olla aika vakava tilanne (oheissairauksineen) diabeteksessa ja hoitotasapaino huono ennen kuin suostuvat ottamaan terveyskeskuksen labrassa HbA1c arvoja muutaman kuukauden välein. Yksityispuolella maksaa sen verran että oma mittari voisi tulla edullisemmaksi.
Mutta eiköhän usein ja säännöllisesti tehdyt paastomittaukset ja myös mittausparit silloin tällöin anna riittävällä tarkkuudella tietoa.Toki omat mittaukset (paasto, ateriaparit, aamuyö) kertoo paljon. Itse olen ykkönen ja kyllä pitkä sokeri mitataan minulta 3 kk välein, jos haluan.
- Anonyymi
Erään mittarin esittelystä:
Jos otat mittarin kotikäyttöön, huomioithan seuraavat asiat:
- Kotioloissa tulokset toimivat vain viitearvoina.
- Älä muuta lääkeannostuksia tai ruokavaliota pikamittarin tulosten perusteella.
- Kysy aina ensin lääkäriltäsi tai hoitajaltasi neuvoa, ennen kuin teet mitään muutoksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1114377Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv572508Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?781650Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko61113- 66854
- 21843
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu118823- 39802
Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50779- 62768