Silakkaloora on mainiota, Martti varmaan tuet minua siinä

Olette helposti juksattavia puna työmiehet. Enkä suiokaan sinua Martti tarkoita, kun me ollaan tallaisia sillakkalooran ystäviä, ym muukin loora käy. Myös särki tekee tuloaan, tai tullut jo säilykekalanakin.
Teitä komukoita oin taas kusetuttu raskaasti, nyt Ay-johtajien taholta. He lupasi lakko aikaan vaikka kuun taivaalta, mutta tuli vain huononnuksia lakkojen takia. 1918 Sdp johtajat lupasi auvoisia aikoja kun liitytään takaisin Bolseviikki-venäjään, sekin meni kiville kuten nyt olleet lakotkin.

Ay-johtajat ajoi työmiehet harhapolulle 6 minuutin takia.
Nyt heikkeni paljon muuta jota 6 minuutilla ei korvata.
Siinä onkin nyt vääristeleminen 6 minuutista Ay-johtajilla, että kuin se oli hyvä työmiehille, vaikka lomia meni ja suunnuntai korvaukset ym juhlapyhät meni entisinä korvauksina, niistä tulee nyt vain yksinkertainen palkka, mikä normaalistikin. Myös lisätöitä voidaan teettää yksinkertaisella palkalla.

Aivan käsittämätöntä mistä lakkoillaan, -huonnonuksista !

4

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pankkopölhö paljasti itsenä kirjoittamalla ay-vihassaan längvitsiä. Kapi on tätä pankon vähäpoikaa vienyt kuin kuoriämpäriä eikä vähäpoika pääse siitä yli. Mielikuvitusupseeri osoittaa tuolla nikillään, että hänen kateutensa on suurta oikeaa upseeria eli kapteenia kohtaan. Ei tainut nallekarkit mennä jaossa ihan tasan vai kuinka?

      • Anonyymi

        Tietääkö Pankkolägvitsi edes mitä Silakkaloora on.
        Lienet ihan sisäruokinnalla, ollet siten näistä ulkona.
        Oletko koskaan onkinut tai muuta kalastusta tehnyt ?


    • Ymmärrän kantasi ja olen erittäin samaa mieltä, näin se vain on. Anna minun nyt vuodattaa politiikan kyyneliä seuraavissa kappaleissa.

      Tämä maa ja tämä kansa, alkaen siitä, kun itsenäistyimme, on iso läjä hyvää kasaa mattimeikäläistä. Riitely vasemmisto- oikeisto -poppoissa on, ei ollut välttämättä pahaksi, vaan hyväksi meille kaikille. Selitän:

      Ilman porvaritahoja, jotka perinteisesti edustavat myös pitkälle kouluttautunutta porukkaa (toki poikkeuksiakin on runsaasti), tämä viheliäinen kansakunta ei olisi johtavien teollisuusmaiden kermaa. Ilman työtä pelkäävää enemmistöä ei olisi ollut resursseja tähän kaikkeen, ja tarkoitan nyt pääasiassa hyvinvointiamme. Ilman ammattiyhdistyksiä työväestö olisi orjia. Kaki asiaa tarvitaan meille lähitulevaisuudessakin:
      Vahva johto (oikeistoenemmistö), sekä vahva demokratia (vasemmistoenemmistö) . Nämä voimat tasapainottavat toisiaan terveellä tavalla nyt, ja vielä ehkä parikin vuosikymmentä eteenpäin.

      Sitten kun ne pari vuosikymmentä on lusittu, puhaltavat aivan uudet tuulet. Siitä eteenpäin ihminen rotuna kipuilee luonnon puolesta jotta ylipäätään pystyisimme olla olemassa. Luonto jää aina olemaan, ihminen ei, jos ei opi.

    • Silakkaloora, se on hyvä. Tuen sinua (myös) siinä :-)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      208
      7807
    2. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      7
      4684
    3. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      85
      4211
    4. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      401
      3723
    5. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      211
      3430
    6. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      105
      3025
    7. Suomessa valtavasti somalien yhdistyksiä, peräti 171 - mistä tulee rahat?

      Suurin osa näistä sijoittuu pääkaupunkiseudulle tai Turun ympäristöön. Ovatko kaikki noista pelkkiä huijausyhdistyksiä
      Maailman menoa
      133
      2608
    8. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      33
      2570
    9. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      62
      2165
    10. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      21
      1993
    Aihe