Silakkaloora on mainiota, Martti varmaan tuet minua siinä

Olette helposti juksattavia puna työmiehet. Enkä suiokaan sinua Martti tarkoita, kun me ollaan tallaisia sillakkalooran ystäviä, ym muukin loora käy. Myös särki tekee tuloaan, tai tullut jo säilykekalanakin.
Teitä komukoita oin taas kusetuttu raskaasti, nyt Ay-johtajien taholta. He lupasi lakko aikaan vaikka kuun taivaalta, mutta tuli vain huononnuksia lakkojen takia. 1918 Sdp johtajat lupasi auvoisia aikoja kun liitytään takaisin Bolseviikki-venäjään, sekin meni kiville kuten nyt olleet lakotkin.

Ay-johtajat ajoi työmiehet harhapolulle 6 minuutin takia.
Nyt heikkeni paljon muuta jota 6 minuutilla ei korvata.
Siinä onkin nyt vääristeleminen 6 minuutista Ay-johtajilla, että kuin se oli hyvä työmiehille, vaikka lomia meni ja suunnuntai korvaukset ym juhlapyhät meni entisinä korvauksina, niistä tulee nyt vain yksinkertainen palkka, mikä normaalistikin. Myös lisätöitä voidaan teettää yksinkertaisella palkalla.

Aivan käsittämätöntä mistä lakkoillaan, -huonnonuksista !

4

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pankkopölhö paljasti itsenä kirjoittamalla ay-vihassaan längvitsiä. Kapi on tätä pankon vähäpoikaa vienyt kuin kuoriämpäriä eikä vähäpoika pääse siitä yli. Mielikuvitusupseeri osoittaa tuolla nikillään, että hänen kateutensa on suurta oikeaa upseeria eli kapteenia kohtaan. Ei tainut nallekarkit mennä jaossa ihan tasan vai kuinka?

      • Anonyymi

        Tietääkö Pankkolägvitsi edes mitä Silakkaloora on.
        Lienet ihan sisäruokinnalla, ollet siten näistä ulkona.
        Oletko koskaan onkinut tai muuta kalastusta tehnyt ?


    • Ymmärrän kantasi ja olen erittäin samaa mieltä, näin se vain on. Anna minun nyt vuodattaa politiikan kyyneliä seuraavissa kappaleissa.

      Tämä maa ja tämä kansa, alkaen siitä, kun itsenäistyimme, on iso läjä hyvää kasaa mattimeikäläistä. Riitely vasemmisto- oikeisto -poppoissa on, ei ollut välttämättä pahaksi, vaan hyväksi meille kaikille. Selitän:

      Ilman porvaritahoja, jotka perinteisesti edustavat myös pitkälle kouluttautunutta porukkaa (toki poikkeuksiakin on runsaasti), tämä viheliäinen kansakunta ei olisi johtavien teollisuusmaiden kermaa. Ilman työtä pelkäävää enemmistöä ei olisi ollut resursseja tähän kaikkeen, ja tarkoitan nyt pääasiassa hyvinvointiamme. Ilman ammattiyhdistyksiä työväestö olisi orjia. Kaki asiaa tarvitaan meille lähitulevaisuudessakin:
      Vahva johto (oikeistoenemmistö), sekä vahva demokratia (vasemmistoenemmistö) . Nämä voimat tasapainottavat toisiaan terveellä tavalla nyt, ja vielä ehkä parikin vuosikymmentä eteenpäin.

      Sitten kun ne pari vuosikymmentä on lusittu, puhaltavat aivan uudet tuulet. Siitä eteenpäin ihminen rotuna kipuilee luonnon puolesta jotta ylipäätään pystyisimme olla olemassa. Luonto jää aina olemaan, ihminen ei, jos ei opi.

    • Silakkaloora, se on hyvä. Tuen sinua (myös) siinä :-)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      270
      2282
    2. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1001
    3. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      55
      979
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      960
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      921
    6. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      42
      854
    7. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      21
      838
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      736
    9. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      299
      684
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      677
    Aihe