Olette helposti juksattavia puna työmiehet. Enkä suiokaan sinua Martti tarkoita, kun me ollaan tallaisia sillakkalooran ystäviä, ym muukin loora käy. Myös särki tekee tuloaan, tai tullut jo säilykekalanakin.
Teitä komukoita oin taas kusetuttu raskaasti, nyt Ay-johtajien taholta. He lupasi lakko aikaan vaikka kuun taivaalta, mutta tuli vain huononnuksia lakkojen takia. 1918 Sdp johtajat lupasi auvoisia aikoja kun liitytään takaisin Bolseviikki-venäjään, sekin meni kiville kuten nyt olleet lakotkin.
Ay-johtajat ajoi työmiehet harhapolulle 6 minuutin takia.
Nyt heikkeni paljon muuta jota 6 minuutilla ei korvata.
Siinä onkin nyt vääristeleminen 6 minuutista Ay-johtajilla, että kuin se oli hyvä työmiehille, vaikka lomia meni ja suunnuntai korvaukset ym juhlapyhät meni entisinä korvauksina, niistä tulee nyt vain yksinkertainen palkka, mikä normaalistikin. Myös lisätöitä voidaan teettää yksinkertaisella palkalla.
Aivan käsittämätöntä mistä lakkoillaan, -huonnonuksista !
Silakkaloora on mainiota, Martti varmaan tuet minua siinä
4
89
Vastaukset
- Anonyymi
Pankkopölhö paljasti itsenä kirjoittamalla ay-vihassaan längvitsiä. Kapi on tätä pankon vähäpoikaa vienyt kuin kuoriämpäriä eikä vähäpoika pääse siitä yli. Mielikuvitusupseeri osoittaa tuolla nikillään, että hänen kateutensa on suurta oikeaa upseeria eli kapteenia kohtaan. Ei tainut nallekarkit mennä jaossa ihan tasan vai kuinka?
- Anonyymi
Tietääkö Pankkolägvitsi edes mitä Silakkaloora on.
Lienet ihan sisäruokinnalla, ollet siten näistä ulkona.
Oletko koskaan onkinut tai muuta kalastusta tehnyt ?
Ymmärrän kantasi ja olen erittäin samaa mieltä, näin se vain on. Anna minun nyt vuodattaa politiikan kyyneliä seuraavissa kappaleissa.
Tämä maa ja tämä kansa, alkaen siitä, kun itsenäistyimme, on iso läjä hyvää kasaa mattimeikäläistä. Riitely vasemmisto- oikeisto -poppoissa on, ei ollut välttämättä pahaksi, vaan hyväksi meille kaikille. Selitän:
Ilman porvaritahoja, jotka perinteisesti edustavat myös pitkälle kouluttautunutta porukkaa (toki poikkeuksiakin on runsaasti), tämä viheliäinen kansakunta ei olisi johtavien teollisuusmaiden kermaa. Ilman työtä pelkäävää enemmistöä ei olisi ollut resursseja tähän kaikkeen, ja tarkoitan nyt pääasiassa hyvinvointiamme. Ilman ammattiyhdistyksiä työväestö olisi orjia. Kaki asiaa tarvitaan meille lähitulevaisuudessakin:
Vahva johto (oikeistoenemmistö), sekä vahva demokratia (vasemmistoenemmistö) . Nämä voimat tasapainottavat toisiaan terveellä tavalla nyt, ja vielä ehkä parikin vuosikymmentä eteenpäin.
Sitten kun ne pari vuosikymmentä on lusittu, puhaltavat aivan uudet tuulet. Siitä eteenpäin ihminen rotuna kipuilee luonnon puolesta jotta ylipäätään pystyisimme olla olemassa. Luonto jää aina olemaan, ihminen ei, jos ei opi.Silakkaloora, se on hyvä. Tuen sinua (myös) siinä :-)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky184971Oot mahtava tyyppi
En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot444864Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va2364081Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty573758Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?
He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun1263660Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti
– Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm903224Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta
ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,1332150Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.91507Ikävän karkoitukseen klassikkokysymys
Mikä biisi saa hymyn huulille ja ajatukset mukavasti siihen yhteen ja ainoaan? 🤩 Laita biisin sanat, älä linkkiä. Alo121110Elämäni rakkaus
Sitä sinä olet minulle ollut. Siksi tämä on kai niin vaikeaa. Jos sinä luopuisit niin ehkä se tulisi luonnostaan sitten63987
