Ostin vanhan pakun ja siinä oli Calixin M5S 282 letkulämmitin. Pistoke puskurissa oli vähän saanut osumaa, joten hain kaupasta uuden johdon (siis puskurin pistokkeen ja itse letkulämmittimen väliin) mallia plug and play. Laitoin sitten johdon seinään ja hyvin toimi. Viikon päästä käytin laitetta seuraavan kerran ja ei ääntäkään. Tarkistin maadoituksen, mutta ei auttanut. Laite oli pimeänä. Ilmeisesti siis vastus meni pimeäksi. Itse värkki on hyvin näkyvissä ja teknisesti helppo vaihtaa siihen jäähdytysletkuun. Mutta miten niiden jäähdytysnesteiden kanssa pitäisi toimia jos vaihdan vastuksen?
Calix letkulämmitin
9
745
Vastaukset
- Anonyymi
Nesteet täytyy tietysti vaihdon ajaksi ottaa koneesta pois, muutoin ne valuvat maahan, eiks niin. Täyttää sitten uudestaan lämppärin vaihdon jälkeen. Sitten täytyy järjestelmästä saada ilmat pois, muuten neste ei ala kiertämään.
- Anonyymi
Juu nesteet pois, mutta miten sitten kun nesteet on valutettu autotallin lattialle ja vastuselementti on laitettu paikoilleen. Kuinka nesteet saa sisään ja ilmat pois?
- Anonyymi
Nissania oli tarjolla kanssa, kunnes sen omistaja ryhtyi aivan mulkuksi.
- Anonyymi
Korona-virus aiheuttaa joillekin Nissanin muodossa lääketieteellisiä oireyhtymiä. Corolla-virus on tehnyt sitä jo pitkään.
- Anonyymi
Terve.
Minä tein kerran vastaavanlaisen homman puristamalla lämmittimen molemmilta puolilta letkun lyttyyn samoin kuin jarruletkut jarru remontissa.
Ota sormen paksuinen rautaputki, ja pätki siitä 4 kpl 7-8 sentin pätkää. Poraa 8,5 mm reiät putkien päihin, sitten 8 mm pitkät pultit reikiin ja puristettava letku väliin. Mutterit tiukalle, niin ei mene nestettä hukkaan kuin kupillinen- Anonyymi
Hei. Tuota kannattaa muuten kokeilla, kiitos hyvästä vinkistä!
- Anonyymi
Nesteet saa kyllä pysymään koneessa mutta vanhat likaiset vaihtaisin samalla uusiin.
Pysyy kenno puhtaana, myös lämppärin. - Anonyymi
Nyt aluksi kannattaa mitata yleismittarilla tuo lämmitysvastus. Että selviää onko se varmasti rikki.
Mittaus suoritetaan pistokkeesta johon virtajohto liitetään.
Mittausohje löytyy calixin kotisivulta esim. googlaamalla. - Anonyymi
Minulla oli joskus ammoisina aikoina parissa autossa tuo letkulämmitin. Muuten hyvä, mutta letkunkiristimet löystyivät aina jonkin ajan päästä ja lämmitin ryhtyi vuotamaan. Tämä tapahtui, vaikka kokeiltiin useita erityyppisiä letkunkiristimiä.
Ilmeisesti lämpölaajeneminen löysäsi aikaa myöten kiristimet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521693877Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään793080Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv462133Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka232033Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?521888TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain851331Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään251268- 401260
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli581048Valehdella saa, totuus salataan
Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu10758