Nielsen porukka on taas lähdössä syyskuussa suurella joukolla tapaamaan vanhoja kavereitaan. Ehkä jälleen lähes parisataa matkaajaa mukana? Tietoja mm. Äänimeressä > aanimeri.fi.
Menen ja tule sinäkin
HENRY NIELSEN risteily
9
87
Vastaukset
- Anonyymi
Ilmeisen erilaista porukkaa tapaamaan kavereitaan, seilauskavereitaan. Mikä ihme siinä on muu kuin taannoiset kokemukset.
Ehkä tuo aids tai mikä korona se onkaan, hellittää siihen mennessä? - Anonyymi
Hiukan pelottaa tuo korona virus. Mahtaako epidemia olla kokonaan ohi. Pääsemmekö siis liikkeelle?
- Anonyymi
Nyt onkin kuulemma pieni varoitus mahdollisesta koronan jatkumisesta jopa syksyyn. Äänimeressä on lisätietoa. Lähtijöitä kuulemma olisi, jos tilanne sen vaan sallii.
- Anonyymi
Risteily peruutettu kun ne hölmöt Arkadianmäellä sulkivat Hel-Sto laivaliikenteen :´-(
- Anonyymi
Virushan on leviämässä kiihtyvällä vauhdilla, lapsellisinta ja typerintä olisi ikääntyneiden merimiesten lähteä oikein hakemalla hakemaan ongelmia. Jatkossa tulee taas yhä enemmän ja enemmän rajoituksia, viruksen kanssa ollaan vielä k_sessa ensi talvikauden ja todennäköisesti vuosien ajan.
- Anonyymi
Yritin perua koko risteilyn jo toukokuun alussa koronatilanteen takia. Se olisi silloin ollut vaikeaa. Jäimme odottamaan tilanteen kehittymistä.
Heinäkuun lopulla varanneita oli vain alle 40 henkeä, Nielseniläisittäin ei juuri lainkaan. Osa heistäkin epäili lähtöään.
Silloin sain tiedon puhelinsoitolla metsän keskelle Lappiin, että Viking lautan lähtö on peruttu. Sehän oli helpotus monen kuukauden jännitykseen. Meidänkin matka siis perutaan ja suunnittelemme uutta risteilyä johonkin tulevaisuuteen.
Suurelta osaltamme olemme iäkkäitä, joskin emme suinkaan vanhoja. Mutta 60, 70, 80 ja 90 vuotiaille korona tautina on pahempi kuin kolmekymppisille. Ei kai ole mitään mieltä lähteä riskeeraamaan terveyttään edes hyvän seuran takia.
Nyt odottelemme rauhallisempaa aikaa.
Hyvää kesän jatkoa Nielsen porukalle ja muillekin merenkulkijoille.
WINTIÖ
Convoker
- Anonyymi
Sitä sammaa Skoonesta!
Nastrovje ! - Anonyymi
Tulipahan nuorena niitä tauteja maailman rannoilta , mutta vielä henki pihisee ,pyhänä Viikkarilla Suomessa käymään :D
Gubbe 71 - Anonyymi
Lauantaina tultiin Viikkarilla Tukholmaan , vähissä oli matkustajat :(
Nilsulaisia ei näkynyt :D
Skånepåg
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,502294Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.932028Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e912000Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu241767MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,131731Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4941567Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S21540Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?491370Kemet lomautukset
Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas371275Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.761268