Nielsen porukka on taas lähdössä syyskuussa suurella joukolla tapaamaan vanhoja kavereitaan. Ehkä jälleen lähes parisataa matkaajaa mukana? Tietoja mm. Äänimeressä > aanimeri.fi.
Menen ja tule sinäkin
HENRY NIELSEN risteily
9
78
Vastaukset
- Anonyymi
Ilmeisen erilaista porukkaa tapaamaan kavereitaan, seilauskavereitaan. Mikä ihme siinä on muu kuin taannoiset kokemukset.
Ehkä tuo aids tai mikä korona se onkaan, hellittää siihen mennessä? - Anonyymi
Hiukan pelottaa tuo korona virus. Mahtaako epidemia olla kokonaan ohi. Pääsemmekö siis liikkeelle?
- Anonyymi
Nyt onkin kuulemma pieni varoitus mahdollisesta koronan jatkumisesta jopa syksyyn. Äänimeressä on lisätietoa. Lähtijöitä kuulemma olisi, jos tilanne sen vaan sallii.
- Anonyymi
Risteily peruutettu kun ne hölmöt Arkadianmäellä sulkivat Hel-Sto laivaliikenteen :´-(
- Anonyymi
Virushan on leviämässä kiihtyvällä vauhdilla, lapsellisinta ja typerintä olisi ikääntyneiden merimiesten lähteä oikein hakemalla hakemaan ongelmia. Jatkossa tulee taas yhä enemmän ja enemmän rajoituksia, viruksen kanssa ollaan vielä k_sessa ensi talvikauden ja todennäköisesti vuosien ajan.
- Anonyymi
Yritin perua koko risteilyn jo toukokuun alussa koronatilanteen takia. Se olisi silloin ollut vaikeaa. Jäimme odottamaan tilanteen kehittymistä.
Heinäkuun lopulla varanneita oli vain alle 40 henkeä, Nielseniläisittäin ei juuri lainkaan. Osa heistäkin epäili lähtöään.
Silloin sain tiedon puhelinsoitolla metsän keskelle Lappiin, että Viking lautan lähtö on peruttu. Sehän oli helpotus monen kuukauden jännitykseen. Meidänkin matka siis perutaan ja suunnittelemme uutta risteilyä johonkin tulevaisuuteen.
Suurelta osaltamme olemme iäkkäitä, joskin emme suinkaan vanhoja. Mutta 60, 70, 80 ja 90 vuotiaille korona tautina on pahempi kuin kolmekymppisille. Ei kai ole mitään mieltä lähteä riskeeraamaan terveyttään edes hyvän seuran takia.
Nyt odottelemme rauhallisempaa aikaa.
Hyvää kesän jatkoa Nielsen porukalle ja muillekin merenkulkijoille.
WINTIÖ
Convoker
- Anonyymi
Sitä sammaa Skoonesta!
Nastrovje ! - Anonyymi
Tulipahan nuorena niitä tauteja maailman rannoilta , mutta vielä henki pihisee ,pyhänä Viikkarilla Suomessa käymään :D
Gubbe 71 - Anonyymi
Lauantaina tultiin Viikkarilla Tukholmaan , vähissä oli matkustajat :(
Nilsulaisia ei näkynyt :D
Skånepåg
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun302712Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5031784Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei161774- 171394
Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si681219- 241215
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431118Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?751085- 31988
UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa90962