S-Pankin tekstiviestivarmennus

Olen lähestynyt S-Pankkia seuraavilla viesteillä:

"Minkä talia minun laskuni menevät nykyää "Oma Postiin" ?
Minkä takia ei vanha systeemi enään toimi, elikkä "S-Pankista" tuli ilmoitus, että olisi laskuja ?
Oma Posti on erittäin hankala. Nyt minulla pitää olla kahdet sivut auki tietokoneella, "Oma Posti" ja "S-Pankki".
Oma postissa ei ole tilitietoja !
Haluan vanhan systeemin takaisin ! En halua "Oma Postia" käyttää !
Nyt olen tulostanut laskut "Oma Postista" ja menen "S-Pankkiin" kirjoittamaan laskuja joissa on Viitenumeroissa 19 numeroa.
Teidän aiemmat vastaukset ovat olleet "huonoja". Vastauksista on ilmennyt, ettei lukija ole ymmärtänyt mitä asia koskee, joten soittakaa minulle, että saadaan tämä asia kerralla kuntoon !"

"No niin, joku valopää on keksinyt siellä "Tekstiviestivarmennuksen" !
Miten pääsen hoitamaan pankkiasioita, jos minulla on "kadonnut" puhelin. Esim. olen mökillä, ulkomailla ja kännykkä on pudonnut mereen järveen tai tms ? Mikä vika oli vanhassa systeemissä ?
Taas on tehty sellainen muutos, joka ei palvele asiakasta, vaan ja ainostaan S-Pankin organisaatiota ja asiakas on jätetty heitteille !!!!!!!"

12

1431

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nämä sekoilut jatkuu edelleen. Tässä on eräs juttu vuodelta 2013 !
      Tässä on eräs esimerkki S-Pankin toiminnasta ja seuraavan linkin sivuilla on 17 tapausta. Käykääs lukemassa ja maksakaa minulle takaisin 5 € :
      https://yhteiso.telia.fi/t5/Kysy-ja-keskustele-palstan/e-laskutus-S-Pankissa/td-p/64570

      e-laskutus S-Pankissa
      Muutin e-laskuni Danske Bankista S-Pankkiin ja se ainakin S-pankin sivujen mukaan näytti onnistuneen. Silti sain juuri Soneralta maksukehotuksen maksamattomasta laskusta. Eräpäivä olisi ollut 22.7. mutta enhän minä sitä mitenkään voinut tietää, kun laskusta ei tullut mitään ilmoitusta kumpaankaan pankkiini. Maksoin laskun nyt manuaalisesti S-Pankista ja siellä näytti edelleen olevan voimassa e-laskutilaus Soneralle, joka kuitenkaan ei ollut toiminut. Hämmästyin, kun luin Soneran sivuilta luetteloa pankeista, joihin e-laskun voi sopia. Miksi luettelossa ei mainita S-Pankkia ?

      • On se jännää, toiset saa kaikesta muutoksesta ongelman.


      • Anonyymi
        ju-h kirjoitti:

        On se jännää, toiset saa kaikesta muutoksesta ongelman.

        Mistä tiedät, että aloittaja saa kaikesta muutoksesta ongelman?


      • Anonyymi

        Liekö historia kulkenut ohitse kun juttusi viittaa n.7vuotta vanhaan juttuun!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Liekö historia kulkenut ohitse kun juttusi viittaa n.7vuotta vanhaan juttuun!

        Elää vielä 7 vuotta menneisyydessä.

        Mutta mutta, vika ei suinkaan ole pankin vaan Telian, heille kun ilmoittaa uuden osoitteen niin lasku menee vanhaan osoitteeseen. Heille kun ilmoittaa uudestaan niin lasku menee silti vanhaan.


    • Anonyymi

      Posti lopetti yhteistyön pankkien kanssa, eikä netpostia voi enää lukea verkkopankissa vaan siihen vaaditaan omaposti. Jos haluat laskusi verkkopankkiin, niin tilaa e-lasku. Painat laskun maksun jälkeen ”tilaa e-lasku”. Ei kovin vaikeaa. Tämän jälkeen saat laskut verkkopankkiin.

      Voit myös kopioida omapostista lskun virtuaaliviivakoodin, niin saat laskun kaikki tiedot kerralla.

    • Anonyymi

      Käy sääliksi S-pankin virkailijoita, kun on tuon tason asiakkaita.

    • Anonyymi

      Olet aikoinaan pyytänyt Postin lähettämään kaikki laskut Netpostiin. Kun Posti lopetti Netpostin ja muutti sen OmaPostiksi, verkkopankista ei pääse enää sinne. Itse en koskaan huolinut laskujani Netpostiin, mutta silti sinne tungettiin mm. viranomaiskirjeitä. Ne oli kyllä helppoa käydä lukemassa S-Pankin verkkopankissa, joten en tuosta vetänyt hernettä nenään. Nyt ihmettelin kun en saanut erään yhdistyksen jäsenmaksulaskua. Kun vihdoinkin otin OmaPosti käyttööni, kyseinen lasku ja monta muutakin viestiä oli siellä kun Posti oli keksinyt lopettaa kyseisten laskujen ja kirjeiden lähettämisen paperipostina. Yhdestäkään näistä ei tullut ilmoitusta mistään kautta, olisi ilmeisesti pitänyt tulla Suomi.fi palvelun kautta mutta sen ilmoitukset oli oletusarvoisesti pois päältä. Pidän tähän ruljanssiin syyllisenä Postia joka haluaa väkisin jokaiselle suomalaiselle OmaPostin käyttöön.

      Onneksi olen tehnyt kaikkiin mahdollisiin laskuihini e-laskusopimuksen niin ne tulee verkkopankkiin ja saapuneesta laskusta tulee ilmoitus sähköpostiin. Harmi vaan että jotkut laskuttaa edelleen paperilaskuilla.

      Minustakin tuollainen tekstiviestivarmennus on huono, onneksi mobiilipankkia käyttäessäni S-Pankki ei ole ottanut sitä käyttöön.

    • Anonyymi

      Miten PURETAAN S pankin tililtä p o i s omaposti. Lienee se mahdollista……..? Vaihtamatta pankkia,,,,,,,,,…

    • Anonyymi

      Minun mielestä s-pankki ei ole pankki vaikka se on saanut itselleeen esim. FIM varainhoitoyhtiön. S-pankki perustetiin vain lainvaatimuksen mukaan, kun kassojen toiminta ei onnistunut ja ne piti korvata pankilla.

      S-pankki sopii ihmiselle joka ei palveluita saa enää muuten vaikka laki vaatii

      Itsellä on tili siellä koska osuuskaupan kautta siitä tuli vähän pakollinen. S-pankki toimii siinä mielessä ihan hyvin. Hoidan asiat muualla ja s-pankki on oiva satunnaisten maksujen kanssa ja sukanvartena. Mielestäni verkko- ja mobiili on kömpelö.

      Koko a-pankin laajentuminen perustuu sellaisten liiketoimintojen hankintaan joka on saatu toisten toimioitten lopettamisen tai myynnin tuloksena.

      Olen aiemmin esittänyt kysymyksen joka liittyy kaikkiin pankkeihin. Kuinkahan paljon kaikilla pankeilla on asiakkaita joista pankit haluaisivat suorastaan eroon, mutta esim. myönnetyt luotot eivät sitä salli ja lakikin turvaa huononkin asiakkaan oikeuden palveluun vaikkei sitä oikeasti tarvittaisi. Onko pankeilla keskinäinen mustalista tai kriteerit sellaiselle?

      • Anonyymi

        Pankki ei ole pankki? :D Valot päälle nyt.

        Mitä palveluita peruspertti tarvitsee, mitä S-pankilta ei saa? Mites ne palvelumaksut? Verkkopankki on omasta mielestäni parempi verrattuna ainakin OP/Nordea, mobiilipankeista ei ole kokemuksia kun en koske niihin pitkällä tikullakaan.

        Sijoituksissa/yrityspuolella tilanne voi olla toinen.


    • Anonyymi

      hyvä vastaus. Viitenumeroissa 19 numeroa., KOPIOI, pituus ei haittaa. Minä kyllä käytän virtuaaliviivakoodia, otan sen puhelimella , sen vain liittää.

      S-pankissa on niin paljon vähävaraisia , että heidän toimintansa maksaa enemmän kuin pankki saa talletuksista hyötyä.

      Onko sulla mökki meren rannalla, hienoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta

      Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on
      Maailman menoa
      16
      1275
    2. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      104
      1060
    3. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      170
      1042
    4. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      65
      775
    5. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      51
      751
    6. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      27
      719
    7. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      51
      716
    8. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      714
    9. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      51
      659
    10. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      617
    11. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      532
      612
    12. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      32
      602
    13. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      81
      565
    14. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      563
    15. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      551
    16. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      526
    17. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      43
      523
    18. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      515
    19. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      501
    20. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      81
      499
    Aihe