Kun katselee maailmalta uutiskuvaa vaikka äsken Ylen tv-uutisista, koronavirusta torjutaan busseista, stadioneilta, ovista, istuimilta jne. desifioimalla paikkoja ja pintoja voimakkailla pesureilla.
Silti meillä THL kertoo ettei virus tartu pinnoilta. Helsingin kouluihinkin vanhammille tullut tälläinen tiedote ettei pinnoilta tartu.
Mistä tämä ero käytäntöjen suhteen?
Toisaalta sanotaan että pitää katsoa mihin koskettaa ja pestä käsiä, mutta toisaalta ettei tartuntaa saa pinnoilta.
Onko kysymyksessä rauhoittelu oikean tiedon kustannuksella?
Miksi muualla toimitaan juuri toisin?
Onko ajatusta.
Korona - voiko saada pinnalta
Anonyymi
2
115
Vastaukset
- Anonyymi
En tiedä muuta kuin että sen voi saada samalla tavoin kuin minkä vain flunssan ja että Suomessa riski saada se on olematon verrattuna kausi-influenssaan. Lisäksi 99 prosenttia sairastumisista on lieviä. Ainoa pulma on ettei siihen ole vielä lääkettä mutta koko asiaa paisutellaan mielestäni turhaan.
- Anonyymi
Suomessa on kai vain yksi kuollut, joten ei vaikuta vaaralliselta.
Turhaa paniikkia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1542892Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2822581Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.521698Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e371609Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?381510- 1221246
- 1081173
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee151115Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041063Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.3361015