Nukkuuko kaikki?

Anonyymi

Nightwishin toinen kappale Harvest kuunneltavissa.

11

230

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei innostanut Noise, mutta ei sykähdytä tämä Auri kakkonenkaan. Maestro ja muutkin muistavat aina korostaa, että kappaleen täytyy sopia Nightwishille. Harvest kuulostaa kuitenkin väkisin Nightwish-muottiin väännetyltä Aurilta. Ei se mitään, voin kuunnella Konsta Jylhää Nightwishin sijasta.:)

    • Anonyymi

      Loistavaa stuffia taas, vaikka ei kaikille "tarpeeksi raskasta".

      • Anonyymi

        Melkeen joka levyllähän näitä kevyempiä rallatuksia on ollut. Eiköhän raskaammat kappaleet kuten "Pan" lämmittele sitten metalli kansaa.


    • Anonyymi

      Jepulis jee, ei innosta Harvest. Ennakkokutina oli sellainen että tuli tilattua Mailorder edition Saksasta ja valmistauduin huippualbumiin mutta kaksi ekaa näytettä ei sytytä. Noise video on aivan mahtava mutta biisi itsessään keskitason Nightwishia. Harvest on eloton ja vetelä veto jonka pilaa lopullisesti Troyn laulu. Tykkään Troysta ja mielestäni oli viisasta ottaa hänet remmiin mukaan mutta jos bändissä on Floorin ja Marcon tasoiset laulajat niin Troyn kohtaloksi jää vääjäämättä tason lasku mitä solisti suorituksiin tulee. Ainoa toivo on että ainahan ne ensimmäiset maistiaiset tulevasta Nightwish albumista ovat olleet albumin heikoimmat. Toivotaan että näin on myös tällä kertaa.

    • Anonyymi

      Kumppanille tuli mieleen Afrikka ja itselleni tuli jotkut ihme "Beatles-vibat" tai sellaiset 60- ja 70-luvun hippiliikkeen ja rauhanlaulujen ajat missä laulaa naiset ja miehet samaan aikaan.

      Tämä on joko todella tehty sydämestä tämä biisi; viitaten Auriin tai sitten tämä on vain joku kiireesti kyhätty täytebiisi.

      Hyvin erilainen kuin Noise! Ei huono mutta ei tullut hirveitä fiiliksiä alkaa tätä huudattamaankaan sen enempää. Ihan ok.

      • Anonyymi

        Sinuntuubissa oli yhdistetty Disneyn elokuvaan Leijonakuningas.


    • Anonyymi

      233124 näyttäis olevan luku youtubessa...

    • Anonyymi

      Minusta tämä on oikeastaan sikapaljon parempi kappale kuin Noise, jos vain jaksaa antaa sen tulla tosissaan sisään.

      Odotukset oli tämän Harvestin suhteen tosi matalalla, mutta yllätyin superpositiivisesti. Loppuosa on silkkaa juhlaa.

      Tämä on lisäksi sen verran tarttuva ralli, että menisi periaatteessa minkälaiseen yleisöön vaan, mutta eihän tämä ulkomailla radiosoittoon pääse.

      Mitä Troyn ääneen tulee, niin olen siitä alusta asti pitänyt (siis heti, kun sitä pääsi vähän Endless Formsilla vähän kuulemaan). Niin on tämäkin kappale myös laulujen osalta minun mieleeni, Troyllä on todella samettisen pehmeä ääni.

      Enkä edes pidä Aurista, minusta siinä ei ole mitään erityistä. Tässä on Nightwish-tatsi mukana.

      • Anonyymi

        Queenissä oli kolme laulajaa. Mercury, May ja Taylor. Okei, erona oli myös neljä biisinntekijää joista May ja Taylor lauloivat itsensä tekemiä kappaleita. Kuten Taylor laulaa ”I'm in Love with My Car” kappaleen tai May ’39 kappaleen.


    • Anonyymi

      Ei olisi näillä kummallakaan biisillä tullut UMK-menestystä, mutta ehkä Ruotsin raatilta armopisteet :D

      Noise kuitenkin parempi, jos pitää kahdesta välisoitosta valita.

      -winner-

      • Anonyymi

        Euroviisuihin ei ole hyviä biisejä vielä koskaan valittu.

        Hard rock Hallelujah menetteli, mutta yksinjertainen tuotoshan se oon Holopaisen sävellyksiin verrattuna.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1739
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1216
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1112
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      135
      933
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. 77
      632
    8. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      629
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. 36
      474
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe