Keskusta JATKAA LUONNOLLISESTI. Mutta muutoksia tulee mm eduskunnan puhemiehistöön. Kun keskusta nyt siellä päänä !. Niin sen paikan vie kokoomus.
Se tulee uudet hallitusneuvottelut, ainakin osittain. (Keskusta 31 paikkaa 13,8 %)
Jos vasemmistoliittokin ottaa ja lähtee, se ei juurikaan muuta kuvioita. Kokoomus 17,0 % 38 kansanedustajaa. Vihreät 11,5% 20 paikkaa, Vasemmistoliitto 8,2 %
paikat 16. Jos vasurit ja vihreät lähtisi, kuvio olisi: 40 sdp 38 kok 31 kes 9 rkp=108 KD 3,9 % 5 paikkaa; yht. 113 paikkaa hallituksessa 56,9 %. Liike nyt ei ole mukana laskuissa 1 paikallaan 2,3 %. Samoin perussuomalaiset on ulkona myös, tuskin he edes tulisi hallitukseen, silloin repeäisi enemmän puolue.
Ettei tässä nyt tapahtuisi mitään jos laitapuolueet vihreät ja vasemmistoliitto lähtisikin. Tulisi asiaakin ilmasto vouhotuksen sijaan. Tämän hallituksen aikana on pakko löydä pöytään muutama uusi ydinvoimalakin, siinä vaiheessa viimeistään vihreät kaikkoaisi entiseen malliinsa.
Varmaan hallitustyö olisi parempaa näin kuvatuin mallein. SDP silloin lopettaa ilmastosta vouhkaamisensa myös.
Ei noin voi ministeri toimia, jonkin järjestön sääntöjen mukaan.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/27900116-d14c-4c0e-b61f-b9fe442383e6
Ohisalo ei näytä olevan realistisella linjalla kriisin suhteen. Hän ei myöskään kerro hallituksen kantaa vaan piilottelee koko ajan. Eihän näin voi ministerinä toimia, olla eri linjoilla jopa puheissa mitä hallitus on esittänyt. Raukkamainen toimija.
Ohisalo ei aja eurooppalaisten eikä suomalaistenkaan etua, vaan jonkun vihreän kuplan etua.
Kokoomuksen varautua hallitukseen, juuri tuloillaan
3
68
Vastaukset
- Anonyymi
Luulin että vain Keskustan palstalle kirjoitetaan mielisaaraalasta.
- Anonyymi
Kokoomusta EI pidä päästää hallitukseen, talousasiantuntijoiksi itseään tituleeraavat tumpelot ovat velanoton hallitsevia Suomen mestareita! Kokoomuksen resepti talouden hoitoon on vuodesta toiseen sama verot alas ja valtion puuttuva verokertymä paikataan velalla.
- Anonyymi
Kokoomus Suomen Turhin Poulue
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495565Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042036Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1141621
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191593Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731167
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188988
