synnyttäminen kotityöt ja ansiotyö. SÄÄLIKSI KÄY nuoria naisia. todella.
naisten pitää hoitaa maanpuolustus
Anonyymi
2279
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Se on sitä miesten ja naisten tasavertaisuutta mitä ne mimmit on niin kovasti vinkuneet :)
Seuraavaksi voisivat alkaa lounaalla tarjoamaan miehille :)
Eikö miehistä oo enää mihinkään?
Ei, ei ole, eikä saa edes olla, miehenä olemiset on kielletty.
Eikös nykyään ole vain henkilöitä? Ei miehiä eikä naisia.
Mies saattaa olla nainen sisältä ja leikkaa munan pois.
Nainen mies sisältä ja laittaapi peniksen pimpin tilalle....
Tällaista paskaa te tarjoilet te nyky yhteiskunnassa, kuulostaa lähinnä hiton pahalta ja sairaalta mutta eikös ihminen ole?
Minulle kelpaa vanhanmallin meininki mutta nykynaiset itkevät tuolloin osaansa ja uhriutuvat kun on niin kamalaa hoitaa kotia ja lapsia.
Ei naisista ole enää mihinkään.
Jos tasa- arvosta toitotetaan, niin yhteistä pitää olla maanpuolustuskin.
Naisilla vain on tapa valita ne, jotka tuntuu mukavalta.
Niin, kyllä kaikki tuo kehitys on naisten itsensä haluamaa.
Mitä sitä sitten valittamaan jos itse haluaa.
Vapaus on vastuuta. Vastuu on vapautta.
Ihan kaikki naiset ei sentään halua olla "miehiä" vaan kantavat naiseuttaan kauneudella.
Kauppakasseja ja lapsia ne naiset näyttää Haapaveellä kantavan ja kohta pitää pyssynki kuormaan mahtua.
Minä hoidan mielellään lapsia. Mielellään myös siivoan, laitan ruokaa, sisustan, hoidan puutarhaa, jne., eli hommia, mitkä ennen vanhaan katsottiinkin naisten hommiksi.
Parisuhteeni päättyi silti valitettavasti eroon, että nyt on sitten huolehdittava ne miesten hommatkin.
Mutta parisuhteessa ollessa minusta oli ihanaa, että mies huolehti renkaan vaihdot, katon paikkaukset, pikku remontit, ynnä muut miesten hommat.
Minusta on ihan typerää, että kaikki pitäisi muka jakaa tarkasti tasan. Pääasia on, että molemmat omalta osaltaan osallistuu kodin tehtäviin.
Arvostan perinteisiä arvoja muutenkin.
Kotityöt on tylsänpuoleisia.
Moni arvostaa perinteisiä arvoja.
Kuitenkin on niin, että jos kerran pitää saada sitä tasa- arvoa, niin sitä on, että naisetkin menee armeijaan.
Voisi väittää, että miesten elämästä "katoaa" vajaa vuosi, kun naiset saman aikaisesti opiskelevat tai luovat elämäänsä.
Ja entäs sitten, kun perhettä perustetaan. Raskauksien myötä nainen menettää asemansa työelämässä, urakehitys taantuu, eläke jää pienemmäksi, jne.jne. Mitenkäs siihen saatas tasa-arvo, jos tosiaan kaiken pitäs olla niin. (Minusta ei pidä.)
Siitä, että on käynyt armeijan saa hyvin usein pointseja esim. työnhaussa. (Siitä, että on raskaana, tai suunnittelee tulevansa raskaaksi, ei todellakaan saa pointseja vastaavassa tilanteessa.) Eli ei armeijan myötä katoa vuotta elämästä, vaan siitä saa tulevaisuudelle ihan merkittäviä lisäpisteitä.
Uskotkos itse tuohon?
Hain töitä ja pääsin haastatteluun. En saanut hakemaani työtä, mutta sain samasta firmasta toisen (määräaikaisen) pestin. Kehottivat hakemaan vakityötä armeijan jälkeen. Eli jos armeija olisi ollut käytynä, niin olisin varmaan saanut hakemani työn. Armeijan jälkeen sain kyseisestä firmasta vakityön. Että näin. Loppu hyvin, kaikki hyvin.
Jos nykyisin saa pointseja armeijasta, niin huonolla tiellä ollaan.
Ennen oli auktoritaarista johtamista. Toivottavasti nyt vähemmän.
Tuossa aiempi puhui synnyttämisestä. Totta. Mutta kun eivät enää synnytä ja hanki lapsia. Sehän se ongelma onkin. Pienenevät ikäluokat.
Itsetuho on osa nykymuotoista yhteiskuntaa. sillä lapsen hankinta on kallista, eikä yksi vanhempi tahdo oikein kyetä elättämään koko perhettä, se on sitä kapitalismin ikäluokkaa.
Lapsen hankinta kallista?
Jos rahassa tätäkin asiaa mitataan niin olkoon. Uskallan olla eri mieltä. Kaikkea ei voi mitata rahalla.
Ei kaikkea rahassa mitatakaan, mutta tosiasiat kannattaa muistaa. Naisen elämä on paljon vaikeampaa kuin miehen, koska naiset vastaavat perheestä.
Yksi syy lasten hankkimisen vähentymiseen on taatusti se, että luottamus avioliiton pysyvyyteen ja yhteisvastuuseen on kadonnut.
Miksi hankkia lapsia , jotka joutuvat kulkemaan kahden talon väliä, sopeutumaan isän/ äidin uusiin miesystäviin jne.
Naisen riski on suuri niin monella tavalla, jos perheellistyy. Näkeehän sen ympärillään.
Suomi on tuhansien murheellisten laulujen maa.
ihan kiva moraalisaarna vaihteeksi mitä nyt sen verran että miksi naiset eivät hanki lapsia on mm. opiskelu, urakeskeisyys, kropan säilyminen harrastustenkin mennessä lapsien edelle jotka eivät ole muodissa muutenkaan kuin maks. viimehetkillä kun se on vielä mahdollista ensisynnyttäjien iän ollessa n.40v. Edelleen naiset diggailee hyppiä miehistä mieheen sitoutumatta vakavemmin ja erotapauksissa lapsineen se on mies joka on heikoilla ei nainen. Lapset on so last season maahanmuuttajien osuus syntyvyydessä jo käsittämättömän suuri huomioiden heidän pieni osuutensa väestön kokonaisuusmäärästä. Mikäs niitä on pyöräytellessä kun valtio elättää niin vanhemmat kuin lapsetkin edellyttämättä edes kantaväestöön kohdistamiaan vaateita tukien saamisen edellytyksenä.
Kannattaa nyt kuitenkin muistaa, että valtaosa pariskunnista haluaa lapsia.
Totuus on myös se, että erotessa valtaosa lapsista jää äidille, kyllä se perhe aina kaatuu naisen vastuulle.
Ja miehet sitten viinapäissään itkee hylkäämiään lapsia, kun asutaan uuden vaimon ja tämän lasten kanssa ja niiden sukulaisten , mummojen ja pappojen kanssa jne.
Kyllä se pitäs sen verran järki eellä mennä, että jos lapsia tekee, niitä ei jätetä eikä erota ennenkuin lapset on vähintään 18v.
Naisten armeijaan meno.
Onko sillä tarkoituksena vastata Lottien toiminta, jota oli sodan aikana?
Silloin tyttösenä sai mennä pikkulotaksi monenlaisia askareita oppimaan.
Tänäpäivänäkin saattaa olla elossa entisiä Lottia, järjestö on kyllä lopetettu aika päiviä sitten.