Niin mikä piiloleikki tämä on Savossa, että ei voida sanoa, että millä paikkakunnalla on KYSn alueen tartunta. Pirkanmaalla tiedetään tarkasti paikat, missä tartuttajat olleet ennen viruksen vahvistumista.
Koronaa KYSssä
Anonyymi
32732
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Ei sitä kaikenkarvaisille kyselijöille kerrota kuten oikein onkin.
Olisihan se hyvä tietää missä päin pohjois-savoa korona on todettu. Osaisi olla varuillaan.
TAYSn aueella tiedotetaan tarkasti. Uudet tartunnat siellä Kangasalla Pitkäjärven yläkoulussa ja Tampereen yliopiston Hervannan kampuksen Rakennetun ympäristön tiedekunnassa,
Tämä on KYSstä sairasta touhua, että ei tiedoteta. Aluella asuvilla ihmisllä on oikeus tietää. Sentään voi olla Varkaudesta Iisalmeen ja Vesannolta Kaaville.
Vesannolta Tuusniemelle.
Joko se Iisalmen epäily todettiin aiheettomaksi. Vai onko tämä nyt se?
Se oli aiheeton epäily Oli pariskunta Iisalmesta.
Tämä tämänpäiviäinen on aivan uusi tapaus. Mistä ja kuinka suuri karanteeni. Kaikki tämä tieto on pimitetty. Haloo THL? Tämä ei voi näin mennä.
Jäähään vuan kaekki kottiin karanteeniin eekä männä töehin, kooluun tae minnekkää muuannekkaa.
Näinpä juur paras tehdä.
Siilinjärveläinen mies kyseessä.
Asioinut ainakin Fontanellassa torstaina. Tämä on varma tieto.
Kiitos tälle henkilölle, joka väittää kyseisen tartunnan saaneen olevan Siilinjärveltä.
Joku silmäätekevähän se on. Rahvaan olinpaikka olisi jo tiedotettu.
Korvaakohan kela pullonkerääjälle tulot jos joutuu karanteeniin? No ei kai sillä väliä, en ole muutenkaan ikinä mitään määräyksiä elämässäni noudattanut joten enköhän liikkuisi ihan normaalisti tuolla muiden seassa kuten aina.
Kuopion yliopistollisessa sairaalassa on todettu toinen koronavirustartunta. Tartunta varmistui tiistaina.
Tartunnan saanut on työikäinen. Tartunta on saatu Pohjois-Italiasta.
Kaikki Pohjois-Italiassa käyneet pitäisi laittaa karanteeniin mahdollisimman kauas.
Ne olisi pitänyt teljetä jo sinne Italiaan. Miksi lähtevät kun tämä asia ei ole yllätyksenä tullu. Vaan pitäähän se tulla näyttämään kuvia ja leuhkimaan matkusteluillaan.
Aika pirullista, kun eivät osaa itse eristää itseään eikä työnantaja estä heitä työpaikalle tulemasta.
Palestiina on väestömäärältään Suomen kokoinen ja siellä julistettiin hätätila jo n. 10 tartunnan kohdalla. Heillä saatu tartunnat aisoihin ja nyt vasta 26 tartuntaa, kun meillä samaan aikaan pompannut jo 40:een.
Leuhkijoita riittää, että meillä on omasta takaa influenssaa, flunssaa ja mahatautia.
Peskää ihmiset kätenne on ainoa julistus, jota osataan hokea.
Kun olisi pitänyt pakottaa jokainen Italista tullut kotiarestiin kahdeksi viikoksi. Ja oma eristetty huone muusta perheestä.
Eipä ole turhaan muutama lääkäri jo älähtänyt, että liian lepsusti Suomen viranomaiset ottavat tämän koronan.
Jos sinulla on hiv-virus ja tartutat sitä toisiin joudut oikeuteen.
Sama pitäisi olla koronaviruksen kanssa. Etenkin tämä yksi edesvastuuton jolla oli oireita jo lentokoneessa. Laista pitäisi löytyä pykälä tahallisesta viruksen levittämisestä.
Siilinjärven kunta eristi epidemia alueella matkailleet opettajat kotiin. Kunta laittoi wilma viestin huoltajille.
Eipä paljon auta, kun matkoilta palanneet tulee suoraan töihin ja lapset kouluun. Ihmekkös tauti leviää. Siilissä yksi virusta levittävä perhe tartuttanut monta.
Karjalainen kertoi viruksesta Outokummussa ja Yle Riihimäellä.
Koronavirustapaus Riihimäellä – samassa lentokoneessa tulleita mahdollisesti altistuneita kartoitetaan
Kanta-Hämeen kolmas sairastunut on työikäinen, Pohjois-Italiassa matkaillut nainen.
Pohjois-Karjalassa varmistunut koronavirustartunta on todettu outokumpulaisen Kummun koulun opettajalla.
Mutta tämä KYS:n tätilääkäri ei kerro mitään.
KYSin infektioylilääkäri Irma Koivulan mukaan terveysviranomaiset eivät kerro sairastuneen kotipaikkakuntaa tai sukupuolta.
Mikä ihmeen vaellus opettajilla oli P-Italiaan. Nyt nämä kansankynttilät loistavat vakavan tarjuntatudin kantajina maamme eri puolilla. Huh huh.
Tiedote huoltajille
Siilinlahden koulun ja lukion henkilökuntaa on ollut talviloman aikana koronaviruksen epidemia-alueella. Noudatamme henkilökunnan työhön paluun osalta kaikkia terveysviranomaisten antamia ohjeita. Lisäksi varotoimenpiteinä olemme kunnassa ohjeistaneet työhön paluuta terveysviranomaisten antamia ohjeita tiukemmin. Tästä johtuen osa henkilökunnasta ei ole tällä hetkellä työssään kouluilla.
Kiitos tälle tiedottajalle, joka ilmoitti asiasta huoltajille, että Siilinlahden koulun ja ja lukion henkilökuntaa on ollut ja vieraillut epidemia-alueella. Ja kiitos erittäin varomattomille matkustajille, jotka eivät sitten huomioon niitä vaaratekijöitä, mitä kaikkeen matkustamiseen ulkomaille tällä hetkellä liittyy.
Kas kummaa, että onkin niin niiskuttanut ja ollut flunssainen olo noin parin viikon ajan...
Ihmiskunta ei ole vieläkään, ilmeisesti oppinut, kaikesta lukeneisuudesta ja oppineisuudesta huolimatta, että aina silloin, kun jokin aivan uusi, nopeasti leviävä virus alkaa levitä, niin se nykyisen matkustamisen takia, leviää hyvin nopeasti ympäri maailman.
Silloin ei pitäisi ottaa turhia riskejä, ja matkustaa huolettomasti.
Tänä aikana, ainakaan pariin seuraavaan viikkoon, jopa kuukauteen, ei ole todellakaan suositeltavaa matkustella ulkomaille. Yhtään, eikä ollenkaan.
Sanonko, että mistä syystä. Siksi, koska se on tässä vaiheessa ja tilanteessa järkevää.
On toki muistettava, että vaikka tämänkin taudin kohdalla tulisi ns. suvannevaihe, niin se voi myöskin alkaa uudestaan.
Joten varovaisuus, huolellisuus oman käsihygienian osalta, sekä yltiöpäisen, turhan ja tarpeettoman matkustelemisen välttäminen ovat ainakin toistaiseksi erittäin tarpeellisia ja huomioonotettavia asioita.
Jos nyt oikein muistan, niin SARS- epidemia kesti noin pari vuotta. Joten mikäli taudin eteneminen ei osoita hiipumisen ja vähenemisen merkkejä; ja etenkin tautiketjuja ei saada pysäytettyä, niin tämäkin tauti tullee jylläämään eri puolilla maailmaa suurinpiirtein saman ajan verran.
Sekin on melko lailla varmaa, että mikäli ihmiset jatkavat matkustelemista paikasta toiseen, etenkin ulkomaille, niin tautitapauksia tulee meidänkin maassamme vielä lisää.
Aiheellinen ja ihan asiaan kuuluva kysymys. - Se, että miksi ei voitu kertoa, millä paikkakunnalla kyseinen, tai tässä tapauksessa jo kyseiset tartuntatapaukset ovat.
Olisi vähän reilumpaa ja rehellisempää sanoa suoraan, että mistä päin nämä nyt esille tulleet tartuntatapaukset ovat löytyneet.
Pitänee sitten ilmeisesti toivoa, että mitään tartuntaketjuja ei pääse syntymään ja kehittymään epidemiaksi asti..
Siis testauskapasiteettiako nyt onkin ja aikoja käyttämättä, niinkuin lehdestä juurimluin. Mutta silti ei testata????? Nyt kyllä ei ymmärrä mitä tässä haetaan ??.?
Sehän ei ole salaisuus ettei peruSSuomalaiset osaa lukea. Koulu käyty kahteen kertaan.
– Testauksia tehdään tällä hetkellä todella vähän johtuen siitä, että ihmisiä ei hakeudu tänne.
– Testaamme kyllä kaikki, jotka täyttävät THL:n antamat kriteerit.
No ilmanskos kuolleisuus koronaan on KYSn alueella maamme korkein. Ihmisiä ei testata. Ja testataan vasta tosi sairaana. Niin sairaana, että paluutta elämään ei ole.
Ylpeys kay lankeemuksen edellä.
Suonenjoella on monella ihmisellä koronaa.
Aloitukseen viitaten, kansalaisilla on oikeus tietää reaaliajassa se montako koronatartunnan saanutta ja siihen kuollutta on Savon alueella. Torille on pystytettävä suurikokoinen näyttötaulu, josta sitten jokainen voi itse käydä tarkistamassa ajantasaisen tautitilanteen.
Kovaääninen kuulutus varttitunnin välein on myös oltava, sillä eiväthän esim. luki- ja laskihäiriöiset peruskansalaiset saa pelkältä numeeriselta infotaululta tarvitsemaansa tietoa kuolonuhrien määrästä.
Kovaääninen kuulutus varttitunnin välein on myös oltava, sillä eiväthän esim. luki- ja laskihäiriöiset perusuomalaiset persut saa pelkältä numeeriselta infotaululta tarvitsemaansa tietoa kuolonuhrien määrästä.
Tämän päivän kuolonuhri myös KYSn alueelta.
Miksi KYSn alueella kuollaan koronaan kaksi kertaa todennäköisemmin kuin muissa sairaanhoitopiireissä.
Eikö riitä ammattitaito vai?
alueuutisissa juri sanottiin, että siellä Kuopiossa eivät yliopisto-opiskelijat osaa oikein mennä Kuopio-hallille koronarokotuksiin. eikös se ole melkein vieressä ja opiskelijoiden luulisi olevan sitä maamme älykkäintä osaa. Mutta ei, kampukselle pitäisi rokotukset saada kun ei Kuopio-halli löydy.