Lapset lisää stressiä

Anonyymi

En voi ymmärtää ihmisiä jotka hankkivat lapsia ja sitten ovat stressaantuneita ja kiukkuisia lapsille. Pitäis tietää jo ennen lasten hankkimista että lapset vaativat paljon ja aiheuttavat stressiä.

4

204

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Syyllistyt jälkiviisauteen. Ihminen yleensä ei pysty ajattelemaan omalla kohdallaan erilaisten asioiden seurauksia. Jos pystyisi, niin erilaisiin ongelmatilanteisiin ei ajauduttaisi. Eli syyllistäminen ei auta. Ensinnäkään moni ei päätä hankkia lapsia, vaan pikemminkin lapset päättävät tulla (tosin yleensä ehkäisyä on laiminlyöty). Ihmiset voivat itse olla tuulella käyviä, ja uskoa rakkauspsykoosissaan, että jatko on pelkkää auringonpaistetta ja ruusuilla tanssimista. Lapset kruunaavat onnen ja autuuden jne. Mutta puutarhassa lymyää käärme ja omenat ovat mätiä.

      Osa hankkii lapsia siksi, että olettavat niin kuuluvan tehdä. Toiset suostuvat suvun ja puolison painostukseen, vaikkeivat ole koskaan lapsia halunneet. Jotkut onnistuvat, toiset eivät.

      Omasta mielestäni lisääntymisen pitäisi olla luvanvaraista. Kuten koiranpitokin. Sillä säästettäisiin iso kuluerä myöhemmin (oikeudenkäyntikulut, sosiaalikulut, sijoitukset, laitoshoito jne).

      Yksi varoitusmerkki on mielestäni se, että on itse perheestä, jossa omilla vanhemmillaan on ollut huonot välit vanhempiinsa, ja nämä vanhemmat eivät ole koskaan osanneet itse olla vanhempia. Kyvyttömyys periytyy. Itse olen tällaisesta perheestä, ja onnekseni lapseton ja lisääntymisiän ohittanut. Olen kuunnellut koko ikäni äitini traumaattista lapsuutta. Äidilläni ei ollut mitään lapsi - vanhempi -suhdetta vanhempiinsa, eikä suhde äitipuoliin (niitä oli siis kaksi) ollut yhtään sen parempi. Eli ei voi kauhalla ammentaa, jos on itse pipetillä saanut vastaan. Perusturvallisuus jne luodaan ensimmäisten elinvuosien aikana. Suosittelen kaikkia pysymään kaukana parteriehdokkaista, joilla itsellään on hyvin heikko lähtökohta. Lähtökohta perheen perustamiselle ja lasten kasvatukselle on huono.

      • Anonyymi

        Kuinka ne sitten tuolla afrikoissa lisääntyy hurjaa vauhtia, ei mitään esteitä.
        Äitiyspakkauksia meiltä viedään, mutta niistä pitää kodomit poistaa.


      • Anonyymi

        Kuullostaa julmalta mutta olen miettinyt tuota "lapset luvanvaraisia" asiaa myös ja maailma olisi parempi paikka todellakin.

        Itse olen perheestä jossa isä vihasi minua, (kuin se ei olisi riittänyt, lähenteli ja lääppi minua vanhempana) äiti oli hyvin rikkinäinen ja turvaton. Itselleni en hanki ikinä lapsia, tosin siksikin, että en ole hetero. Siskoni hankki lapsen ja samankaltainen kurja rääkki sillekin tuli - miten sisko saattoi toistaa saman kaavan? Yritin korjata jotakin ja olin tämän pojan kanssa paljon, leikittiin ja kannustin häntä parhaani mukaan. Ei millään olisi halunnut lähteä kotiinsa ja itki, kun pitää mennä. Kyllähän elämä voi olla toisilla karseaa.

        Nyt aikuisena ja asioita pohtineena olen päättänyt kerrata mitä on tapahtunut, havaita ja painaa mieleeni, oppia kokemuksistaan ja olla toistamatta toisten virheitä.

        Tee oikein ja älä toista vääryyttä jota olet itse kokenut. Nyt olen onnellinen ja turvassa.


    • Anonyymi

      Minullakaan ei ole lapsia mutta ei myöskään tule mieleeni arvostella ketään omista valinnoistaan.
      On jokaisen oma asia tekeekö lapsia vai ei.
      Olen käsittänyt että jos lapsen saaminen on suunniteltu niin eiköhän silloin olla mietitty jokseenkin tarkkaan mitä kaikkea se vaatii.

      Ihmiset voivat stressaantua ihan ilman lapsiakin.
      Veikkaan myös että loppujen lopuksi lapsista on varmaan paljon enemmän iloa kuin jotain muuta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      356
      1522
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1226
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      117
      1107
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      871
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      863
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      40
      488
    8. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      480
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      96
      463
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      433
    Aihe