Lapset lisää stressiä

Anonyymi

En voi ymmärtää ihmisiä jotka hankkivat lapsia ja sitten ovat stressaantuneita ja kiukkuisia lapsille. Pitäis tietää jo ennen lasten hankkimista että lapset vaativat paljon ja aiheuttavat stressiä.

4

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Syyllistyt jälkiviisauteen. Ihminen yleensä ei pysty ajattelemaan omalla kohdallaan erilaisten asioiden seurauksia. Jos pystyisi, niin erilaisiin ongelmatilanteisiin ei ajauduttaisi. Eli syyllistäminen ei auta. Ensinnäkään moni ei päätä hankkia lapsia, vaan pikemminkin lapset päättävät tulla (tosin yleensä ehkäisyä on laiminlyöty). Ihmiset voivat itse olla tuulella käyviä, ja uskoa rakkauspsykoosissaan, että jatko on pelkkää auringonpaistetta ja ruusuilla tanssimista. Lapset kruunaavat onnen ja autuuden jne. Mutta puutarhassa lymyää käärme ja omenat ovat mätiä.

      Osa hankkii lapsia siksi, että olettavat niin kuuluvan tehdä. Toiset suostuvat suvun ja puolison painostukseen, vaikkeivat ole koskaan lapsia halunneet. Jotkut onnistuvat, toiset eivät.

      Omasta mielestäni lisääntymisen pitäisi olla luvanvaraista. Kuten koiranpitokin. Sillä säästettäisiin iso kuluerä myöhemmin (oikeudenkäyntikulut, sosiaalikulut, sijoitukset, laitoshoito jne).

      Yksi varoitusmerkki on mielestäni se, että on itse perheestä, jossa omilla vanhemmillaan on ollut huonot välit vanhempiinsa, ja nämä vanhemmat eivät ole koskaan osanneet itse olla vanhempia. Kyvyttömyys periytyy. Itse olen tällaisesta perheestä, ja onnekseni lapseton ja lisääntymisiän ohittanut. Olen kuunnellut koko ikäni äitini traumaattista lapsuutta. Äidilläni ei ollut mitään lapsi - vanhempi -suhdetta vanhempiinsa, eikä suhde äitipuoliin (niitä oli siis kaksi) ollut yhtään sen parempi. Eli ei voi kauhalla ammentaa, jos on itse pipetillä saanut vastaan. Perusturvallisuus jne luodaan ensimmäisten elinvuosien aikana. Suosittelen kaikkia pysymään kaukana parteriehdokkaista, joilla itsellään on hyvin heikko lähtökohta. Lähtökohta perheen perustamiselle ja lasten kasvatukselle on huono.

      • Anonyymi

        Kuinka ne sitten tuolla afrikoissa lisääntyy hurjaa vauhtia, ei mitään esteitä.
        Äitiyspakkauksia meiltä viedään, mutta niistä pitää kodomit poistaa.


      • Anonyymi

        Kuullostaa julmalta mutta olen miettinyt tuota "lapset luvanvaraisia" asiaa myös ja maailma olisi parempi paikka todellakin.

        Itse olen perheestä jossa isä vihasi minua, (kuin se ei olisi riittänyt, lähenteli ja lääppi minua vanhempana) äiti oli hyvin rikkinäinen ja turvaton. Itselleni en hanki ikinä lapsia, tosin siksikin, että en ole hetero. Siskoni hankki lapsen ja samankaltainen kurja rääkki sillekin tuli - miten sisko saattoi toistaa saman kaavan? Yritin korjata jotakin ja olin tämän pojan kanssa paljon, leikittiin ja kannustin häntä parhaani mukaan. Ei millään olisi halunnut lähteä kotiinsa ja itki, kun pitää mennä. Kyllähän elämä voi olla toisilla karseaa.

        Nyt aikuisena ja asioita pohtineena olen päättänyt kerrata mitä on tapahtunut, havaita ja painaa mieleeni, oppia kokemuksistaan ja olla toistamatta toisten virheitä.

        Tee oikein ja älä toista vääryyttä jota olet itse kokenut. Nyt olen onnellinen ja turvassa.


    • Anonyymi

      Minullakaan ei ole lapsia mutta ei myöskään tule mieleeni arvostella ketään omista valinnoistaan.
      On jokaisen oma asia tekeekö lapsia vai ei.
      Olen käsittänyt että jos lapsen saaminen on suunniteltu niin eiköhän silloin olla mietitty jokseenkin tarkkaan mitä kaikkea se vaatii.

      Ihmiset voivat stressaantua ihan ilman lapsiakin.
      Veikkaan myös että loppujen lopuksi lapsista on varmaan paljon enemmän iloa kuin jotain muuta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      28
      1828
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      157
      1802
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      350
      1545
    4. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      145
      1160
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      213
      1154
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1128
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      995
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      995
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      4
      979
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      938
    Aihe