Voisiko olla astma

Anonyymi

Miul on ollu about joka päivä yskä kohta puolentoista vuoden ajan. Nykyään on viimeiset 2 kuukautta ollut joka päivä limaista yskää ja välillä ei yskitä mutta limaa kurkussa ja joutuu röhisemään. Rintaa on pistänyt ja koskenut nyt viikon joka päivä. Aikaisemmin sain antibioottikuurin keuhkoputken tulehdukseen, vaikkei sitä edes diagnosoitu ja ei toiminut. Nyt aloitin pef seurannan, mutta en oikein luota siihen mitä jos en edes osaa puhaltaa oikein. Hengenahdistusta ei ole. Voisiko olla muka astma? Ps..... Mistä se olisi tullut. Kylpyhuone meillä on homeessa ainakin.

2

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mene lääkäriin. Ei diagnoosi täällä selviä. Pelkkä peffillä puhaltaminen ei kerro juuri mitään, sillä arvot ovat yksilöllisiä. Ulosvirtaus voi olla keskivertoa heikompi esim. siksi ettei harrasta kovin paljon aerobista liikuntaa. Toki myös astman tai muun keuhkojen tulehduksen vuoksi.

      Astmakoe (spirometria) tehdään niin, että mitataan ensin ulosvirtaus. Sen jälkeen otetaan avaavaa lääkettä. Kun lääke alkaa vaikuttaa, niin puhalletaan uudelleen. Astmassa lääke parantaa arvoja noin 20%. Ellei avaava lääke paranna arvoja, kyseessä ei ole todennäköisimmin astma.

    • Anonyymi

      Astma on autoimmuunisairaus. Sellaisissa elimistön puolustusreaktio kohdistuu virheellisesti elimistön omiin kudoksiin. Astmaa hoidetaan immuniteettia alentavilla kortikosteroideilla. Osalla ihmisiä on autoimmuunisairauksiin perinnöllinen alttius. Laukaiseva tekijä voi toki olla ulkoinen, kuten esim. pitkäaikainen homealtistus, ilmansaasteet. kemikaalit tms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      208
      6657
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      110
      5534
    3. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      286
      3574
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3500
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      125
      2527
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2180
    7. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1986
    8. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      57
      1978
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      63
      1793
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      104
      1518
    Aihe