Miul on ollu about joka päivä yskä kohta puolentoista vuoden ajan. Nykyään on viimeiset 2 kuukautta ollut joka päivä limaista yskää ja välillä ei yskitä mutta limaa kurkussa ja joutuu röhisemään. Rintaa on pistänyt ja koskenut nyt viikon joka päivä. Aikaisemmin sain antibioottikuurin keuhkoputken tulehdukseen, vaikkei sitä edes diagnosoitu ja ei toiminut. Nyt aloitin pef seurannan, mutta en oikein luota siihen mitä jos en edes osaa puhaltaa oikein. Hengenahdistusta ei ole. Voisiko olla muka astma? Ps..... Mistä se olisi tullut. Kylpyhuone meillä on homeessa ainakin.
Voisiko olla astma
2
160
Vastaukset
- Anonyymi
Mene lääkäriin. Ei diagnoosi täällä selviä. Pelkkä peffillä puhaltaminen ei kerro juuri mitään, sillä arvot ovat yksilöllisiä. Ulosvirtaus voi olla keskivertoa heikompi esim. siksi ettei harrasta kovin paljon aerobista liikuntaa. Toki myös astman tai muun keuhkojen tulehduksen vuoksi.
Astmakoe (spirometria) tehdään niin, että mitataan ensin ulosvirtaus. Sen jälkeen otetaan avaavaa lääkettä. Kun lääke alkaa vaikuttaa, niin puhalletaan uudelleen. Astmassa lääke parantaa arvoja noin 20%. Ellei avaava lääke paranna arvoja, kyseessä ei ole todennäköisimmin astma. - Anonyymi
Astma on autoimmuunisairaus. Sellaisissa elimistön puolustusreaktio kohdistuu virheellisesti elimistön omiin kudoksiin. Astmaa hoidetaan immuniteettia alentavilla kortikosteroideilla. Osalla ihmisiä on autoimmuunisairauksiin perinnöllinen alttius. Laukaiseva tekijä voi toki olla ulkoinen, kuten esim. pitkäaikainen homealtistus, ilmansaasteet. kemikaalit tms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2082824Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672501Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061172Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831015Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1241002- 671000
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait269948Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka320921Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768