Hgin yliopiston professori sanoi tv:ssä , että otettiinhan karjalaisetkin sodan aikana suomeen! He olivat ja ovat suomalaisia. Ei pidä rinnastaa pakolaisiin ja muihin maahantulijoihin. Hyvin sivistymätöntä puhetta, voisi jopa sanoa vihapuheeksi.
Monien kansalaisten suku on karjalasta, moni kokee tuollaiset puheet loukkaavina ja vihamielisinä.
Monien kansalaisten suku on karjalasta, moni kokee tuollaiset puheet loukkaavina ja vihamielisinä.
Vastaukset 11
Vanhimmat
..tosi on. vähän samanlaista vitsiä kuin se Mannerheim animaatio. Professori on vaan tyhmä jätkä, minkäs sille itse voi. Vasemmisto käytti samaa vertausta pari vuotta sitten, kun entiset tappajat, sotilaat ja poliisit vyöryivät Suomeen...
Samanlaisia läpiä päähänsä puhuviä kaikki nuo Proffat .Ennustelevat asioita kuin parraat matamit .Arvuuttelemalla osuu yhtä hyvin . Tietopohja on nykysellää haperoa ja yhtä rapeeta ku vaasan perunalastut. Paskan tärkeetä sakkia.
Tämä "professori" on tunnettu kiihkoilija , häntä ei saisi ottaa mihinkään ohjelmaan nukaa. Tällainen vouhake opettaa Suomen nuorisoa yliopistossa.
Ihan on vihapuhetta karjalaisia kohtaan. Tuollainen tyyppi ei saisi toimia yliopistolla eikä missään muuallakaan opetustehtävissä.
Tämä karjalaisevakkovertaus tuomittiin asiattomaksi ja typeräksi jo vuonna 2015. Sotien aikana oli kyse oman maamme kansalaisista, ei kauempaa saapuneista onnenonkijoista.
Onpa tosi tollo rohovessööri. Karjalaiset ovat Supi Suomalaisia.
Ei heitä voi verrata elintasoturisteihin, elintasopakolaisiin eikä
muihin luvatta maahan tunkeutujiin.
Tuo rohovessööri on varmaan aatemaailmaltaan ViherVasuri
Nyt nostetaan evakot ja sotalapset taas esiin. Tämä akatemia professori näköjään sanelee Suomen pakolaispolitiikan varsinkin kun sitä johtaa vihreiden Ohisalo.
Kummallista, että Suomen pitää noudattaa näitä ihmisoikeuspykäliä kirjaimellisesti mutta muut Euroopan maat voivat jättää noudattamatta. Ruotsi, Tanska esim tiukentuneet linjaansa.
Kärkkyvätkö politiikot eu virkoja palkinnoksi näistä toimistaan?
Sekä isäni että äitini ovat Karjalan Kannakselta. En näe proffan puheessa mitään karjalaisia loukkaavaa.
Kuka se kastroinen oli
Ettekö tollot tajua, mitä tarkoitti vertaamalla karjalaisiin evakoihin. Sitä ,että yhtä huonosti kohdeltiin ja toivottiin, että• olisivat jääneet Karjalaan. Olen evakoiden jälkeläinen ja tiedän tämän. Jopa sotaorpojen pientä eläkettä kadehdittiin. Eli persuja on aina ollut. Kaiken vihaajia ja kadehtijoita.
Ketäpä sitä nyt Suomessa olisi ikinä hyvin kohdeltu. Evakot kuitenkin asutettiin, vaikka asiasta purnattiinkin. On kuitenkin verrattoman typerää rinnastaa evakot muualta maailmasta lähteneisiin "pakolaisiin", joilla olisi mahdollisuus elää omassa maassaan, mutta jotka lähtevät tavoittelemaan parempaa elintasoa Euroopasta laittomin keinoin.
Evakot eivät esimerkiksi kävelleet Karjalasta lähdettyään suoraan Ruotsiin ja vaatineet sikäläisiä viranomaisia antamaan heille rahaa mukavan elämän edellytyksiin. Taikka menneet ihmissalakuljettajien muilutettavaksi Amerikkaan pääsemistä varten.
Evakot rinnastuvat tilanteeseen, jossa valtio evakuoi koko väestön sellaiselta alueelta, mikä on sotatoimien kohteena ja miehittäjän hallussa sekä asuttaa sen väestön muualle oman valtionsa alueelle. Nykyiset konfliktit, joissa valtioiden vastuu väestönsä suojelusta jätetään hunnigolle, joko syystä ettei siihen kyetä, taikka ettei siihen haluta kyetä, ei rinnastu 1940-luvun Suomeen, joka ei missään vaiheessa horjunut väestösuojeluvelvoitteestaan.
Jos professori väittää muuta, on professori aasi ja hattunsa ansainnut.