Tukipisteen järjestämät kevätmarkkinat vähän myyntipaikkoja ja asiakkaita olipa hyvä mainos räntää sataa vaan ei ole kylmä ulkona missä väki kotona viihtyvät hyvin
Markkinoilla vähän väkeä muutama myyntipaikka
Anonyymi
30228
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Jotain tällaista minä jo odotinkin. Tarkoitan Lieksan markkinoiden kuihtumista. En ole ollut Lieksan torilla aikoihin, enkä tule ellei markkinapaikka siirry. Tänään on päivä vapaata ja illalla taas lähdetään.
Siirtäkää ne markkinat Pielisentien varteen siihen Koulukadun ja Hyttilänkadun väliin, tiiviisti kahden puolen katua jos eivät yhdelle puolelle mahdu. Sillä tavalla kauppiaat ovat huonomminkin liikkuvien saavutettavissa. Myyntipaikkojen kohdalla pitää olla pysäköintikielto eli siltä kohdalta katuvarren parkkiruudut suljetaan markkinoiden ajaksi. Yksi tärkeimpiä asioita on se, että torivalvoja on tehtäviensä tasalla.
Markkinat on hyvällä paikalla väestö on vanhentunut ja nuoria ei kiinnosta. mitä järkeä olisi siirtää Pielisentielle ja hyppiä katujen yli ja turvallisuuskin uhattuna saa väistellä jalankulkijoita milloin ne auton alle jäävät torilla on hyvin tilaa ja ovat myyntipaikat lähekkäin
Kyllä autolla pitää päästä katuja pitkin ajamaan, ei niitä joutavan töryn myynnin takia suljeta. Vähämieliset Hämärän mielen illat ja Heinähulluttelut riittävät katua tukkimaan.
Pitääpä pistäytyä loppuviikosta markkinoilla.
Noille markkinoilla oleville sekundaromuille olisi ihan sama vaikka olisivat jäteasemalla, vanhoja karamelleja ja jokunen pärekori, ihan sama vaikka ei olisi koko tapahtumaa.
Makeiset saa ostettua tavaratalosta cittariin tulossa mammuttimarkkinat jotka kiinnostaa siellä on hyviä tarjouksia Joensuussa on viikonloppuna Areenalla suurmarkkinat paljon myyntipaikkoja eri kunnista Joensuun torikin on hiljentynyt ei ruuhkaa ole ollut markkinoilla en ostaisi 10 euron rokkaa markkinoilta tänää abc asemalta saa kaikki tykötarpeet ei ole pahanhintaista
Pärekorit ostettu vuosikymmeniä sitten ovat vieläkin tallella
Markkinoilla myytävät karamellit ovat yli ikäisiä kovia kantturoita että varokaa hampaitanne.
Pääsiäismakeiset ostan s-marketista tai cittarista en halua tuhota pääsiäistä en osta mitää markkinoilta korkeintaa lakritsia pitkiä saa niitä Joensuusta ainakin. Markkinajärjestelyt siirtyi hyvää Tukipisteen järjestettäväksi sen mukaista toiminta nämä palkkatuella vaihtuu jatkuvasti samoin tulevat tiistai torit samat esiintyjät en viitsi käydä enää niissäkää lettuset saa kotona tehtyä ja joutaa tekemää
No käyppä kuule loppuviikosta markkinoilla. Joensuun huhtimarkkinat on loppuviikosta. Nimittäin 16. viikon loppuviikosta.
Siellä on väkeäkin ihan eri lailla kuin Lieksan leikkimarkkinoilla.
Ketään ei enää nykyään kiinnosta markkinat ja joutava roina, nuoret ostaa netistä ja marketit on täynnä tavaraa, torikauppiaat suuttuu jos kukaan ei osta rojua ja kovia karrkeeja ja haukkuvat torikävijät. Kuka haluaa tulla haukutuksi kun tavaraa on cittarissa.
En viitsi lähteä markkinoille kun ei Melkko-Kettusen leipomon viipurinrinkeliä ollut viimeiksikään myymässä kukaan, ja muilla ei tee mitään! Ostin jonkun Kouvolan leipomon rinkeleitä viimeksi kun ei Joensuulaiset ollut myymässä, ja myöntää täytyy että olipa kouvolan rinkelit kaikkea muuta kuin hyviä! Oli kuin tavallista pullaa johon oli pantu sokeria ja reilusti, mutta niitä oikeita viipurinrinkelin mausteita ei ollut, joten jääköön nyt markkinat väliin.
Viipurinrinkelin maku hävinnä ja oli muuten viimmenen kerta kun markkinoilta moisen kiekuran ostin, pussin sulukijakin otettu pois ja päeväys hävinnä myös. Ee maestu melko kettusen rinkelille
Kuka nykyään kehtaa romua ja skeidaa ylihintaan pelkän markkina nimen takia mennä ostamaan. Saisi erikseen olla pientuottajien myyntitapahtuma niin sinne varmasti väkeä tulisi.
En käynyt markkinoilla.
"Markkinat"
Markkinat 2020 on jo aikansa elänyt.Ei voi mittään.Toki makkara maistuu yhtä hyvälle
ulkona syötynä kuin silloin 70-80 luvulla.Mutt samaa krääsää saa nyky kaupoista ja netistä kiinasta.
Niinpä. Silti ihmiset kaipaavat yhteistä tapahtumien pitopaikkaa. Tori muuttaa muotoaan ajan saatossa, mutta tarve yhteiselle tilalle ei ole vähentynyt.
Tori di meinaa pelkästään kaupantekoa. Sillä voi olla suuri merkitys, kun ihmiset kokoontuvat mukavisss merkeissä yhteen. Ohjelmallisia tapahtumia tarvitaan. Ja mikä estää vaikka piirakkapajan perustamista torille?
Kyllä Kiinasta kannattaa rahdata lentsikoilla joutavaa roinaa, ei pilaannu ilmastokaan, kun koneet lentävät kymppitonnissa. Ei olla köyhiä eikä kipeitä, tilatkaa kymmenen kiloa rättejä ja palauttakaa yhdeksän, halpaa on lysti.
Helppo Heikit?
https://fi.wikipedia.org/wiki/Helppoheikki
ja siitä lähti vihkoja kympillä(markka) muovikasillinen.....ja mitä ei kelpaa rouvalle?No vielä laitan
kassiin tussit .
Joko kelpaa?
(jo kelpas.osa tusseista piirsi osa ei .Mutta niitä hajupyyhe kumeja haisteltiin maagisina ja vaihdeltiin keskenään.)
markkinoilta kauputeltiin papatteja.."vetopommeja" hajupommeja ...kinureita?
muistan muistan.....Riptiisi teltta oli ym.
Helppoheikki keräsi nipun tavaraa jotka sitten kassiin nujautti.
Hyviä vanhoja aikoja kun ei ollut tavarataloja.
Tukipiste ei järjestä markkinoita, vaan kaupunki. Tukipiste toimii vain sopimuksen mukaisesti torivalvojana.
On perin kummallista, että yksi yrittäjä vetää välistä eli syö kuormasta markkinoimalla omia markkknoitaan.
Sen, mitä ihmisiltä olen kuullut, niin toritouhu ei sovi pääkadun varteen. Ihmiset ja uskon, että myös turistit kaipaavat kunnon toria, joka on selkeästi vesitornin luona. Kun se alue laitettaisiin kuntoon rakentamalla vaikka kiinteitä kojuja, korjaamalla esiintymislava, laittamalla istutuksia ja vaikka lasten leikkipaikka äärelleen, niin meillä olisi näyttävä ja elävä tori.
Kaupunkikeskusyhdistys vetää tässä ihmelinjaa. Hämärän kaupan illan ymmärtää siksi, että liikkeet ovat auki myöhään. Mutta oikea elävä tori on kaupungin käyntikortti.
Vaihtakaa torin vetäjä eli tukipiste johonkin parempaan, eli jolla on positiivisempi maine ihmisten mielissä.
Tuossa olisi kyllä ideaa! Minua ainakin tympii koko tukipiste ja alkaa vituttamaan kun kuuleekin tai varinkin jos näkee, sanonko kenet.
Samaa mieltä torin vetäjä kannattaa vaihtaa mitä Tukipiste tekee torivalvojana myynkö toripaikkoja huonoa järjestämistä Lieksassa muutenkin. Markkinat ovat menneet huonommaksi pitäisi olla yhdessä paikassa toiminta torivalvoja, myyntipaikat. Tukipistettä ei voi kokonaa syyttää työttömillä on pätkätyötä palkkatuella ,kuntouttava työtoiminta, ja työkokeilu eipä näillä oppiarvoilla saada mitää aikaiseksi. ei moni työnantaja ota tälläistä porukkaa työsuhteeseen. Tukipiste tympäisee siellä ovat kelvottomat työntekijät oppimassa elämänhallinat alkeita
Pitäsikö laittaa muikkumarkkinoiden tietäjjät lipunmyyntiin niille ketkä tulee markkinoiden suuntaan? Liput voisi myydä siinä Viherkeskuksen nurkalla. Samalla voisi ohjata liikenteen Viherkeskukselta S-Marketin liikenneympyrään ja siitä laskea läpi ne jotka aikoo mennä Nurmeksen suuntaan? Muuten kaikki liikenne poikki Citymarketin ja Retkiaitan luota ja toriteltat keskelle ajoväylää ja niin ettei ambulanssit ja paloautotkaan pääse läpi,,,ilman pääsymaksua. Niinsanotulle entiselle torille ei kukaan jaksa kävellä, mutta sitäkin voisi kehittäää niin että olisi mahdollista ajaa sinne autolla ja ostaa auton ikkunasta tuotteet, kun ajaisi kojulta toiselle läpi torin? Kaikki myyntikojut jonoon kun ei niitä montakaan ole, niin ostohommat onnistuisi.
Olisko 25 euroa sopiva lipunhinta markkinoille jos siellä käyjä viipyy vaikka 2 tuntia?
Hyvät markkinat on, ei parkkipaikkoja vapaana ja invapaikallakin pakettiauto poikittain.
Nyt jäi minun pääsylippurahat käyttämättä.