Ohjeistus jälkijunassa COVID2019

Anonyymi

- Ei varmaan varmistettuja COVID19-tapauksia ollutkaan Satakunnassa , kun ohjeistus laahasi jäljessä . Flunssaisia ihmisiä on markit täynnä kuitenkin sekä ulkomaisia matkailijoita liikkunut täällä sekä matkoilta tullaan. - Voi hyvää päivää... ja voi hyvää päivää koko Suomi. En ymmärrä, miten niin helppo ja monesti lopputuloksiin verrattuna halpa asia, kuin ennakointi on vaikeata! Eihän tartuntoja saadakaan tietoon ennenkuin tulee noita vakavia sairaalapotilaita tai kuolemia (jotka tietty sitten hyvä tilastoida muiden syiden alle, kuten joissakin maissa tehty kuulemma).

Paikallisesta aviisista:
Satasairaala tiedotti keskiviikkoaamuna, että Satakunnassa on päivitetty toimintaohje koronaviruksen diagnostiikasta ja hoidosta.

Uutena asiana on, että COVID-19-tutkimukset tulee tehdä, jos potilaalla on sairaalahoitoa vaativa hengitystieinfektio, jonka aiheuttaja on epäselvä.

Aiemmin tutkimusten edellytyksenä oli, että vain epidemia-alueilla virukselle altistuneet tutkittiin, mikäli heillä ilmeni oireita.

Satakunnassa ei keskiviikkoaamuna ollut vielä yhtään varmistettua koronavirustapausta.

0

67

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

        Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
        Maailman menoa
        135
        865
      2. En jaksa

        Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
        Ikävä
        44
        637
      3. Minkälainen nainen

        Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
        Ikävä
        21
        578
      4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

        Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
        Tuusniemi
        110
        543
      5. Yksi asia sen esti

        Etten antanut meille mahdollisuutta
        Ikävä
        36
        532
      6. Jos meillä olisi yhteinen koti

        Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
        Ikävä
        50
        525
      7. Okei, eli olet rakastunut

        Hyvä sinä, niin minäkin.
        Ikävä
        56
        502
      8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

        Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
        Ikävä
        34
        468
      9. Martinan mauton tyyli

        Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
        Kotimaiset julkkisjuorut
        119
        452
      10. Arvaako kukaan?

        "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
        Haapavesi
        22
        427
      Aihe