Moi!
Ostin siis jokunen vuosi sitten Gigantista PC:n, johon oli asennettu Windows 10 Home.
Tein aikoinaan ImageBackupin siitä, ja
WindowsImageBackup ja RecoveryImage -kansioiden sisältä on edelleen tallessa. (se recovery-CD ei ole tallessa).
Asensin pian kuitenkin Linuxin Windowsin tilalle. Nyt, kuitenkin joudun töissä käyttä ohjelmistoa joka ei toimi suoraan Linuxissa. Asensin Linuxiin Oraclen VirtualBoxin ja siihen Microsoftin sivujen kautta Windows 10 Homen. Ja käyttämäni ohjelma toimii siinä kyllä ihan hyvin. Ongelma on se etten saa activoitua Windows 10:ä VirtualBoxissa. Koska a) mulla ei ole tallessa mitään paketteja tai manuaaleja jossa olisi tuoteavain tallessa b) en tiä mahtaisko auttaa vaikka oliskin.
Joten kysymys onkin se, että pystyykö RecoveryImagen ja ImageBackupin avulla jotenki asentaa sen, siis Win10:n, sinne VirtualBoxiin? Kone on täysin sama kuin missä se ImageBackuppi on aikoinaan luotu.
Asennus; RecoveryImage, WindowsImageBackup, VirtualBox
3
128
Vastaukset
- Anonyymi
Tuskin pystyy.
Ja tuskin pystyy minkaanlaista virtuaaliboksissa majailevaa Windows 10:tä mitenkään aktivoimaan.
Sinun olisi kai parasta tehdä aivan uusi dualboot asennus. Ensin Win 10, ja sitten toiseksi Linux jos sitä kerran tarvitset. - Anonyymi
Kun koneessasi on alunpitäen ollut Win 10, voit tehdä uuden Win 10 asennuksen vaikka uusimmalla Win 10 versiolla, sen pitäisi aktivoituakin suht. kivuttomasti, eli käytännössä automaattisesti.
Tämä.
Eihän uusien Windows Kymppi esiasennettuina myytäviin koneisiin saa mitään lisenssiavainta, vaan se on aloittajallakin jemmassa koneen emolevyllä.
Halvin, helpoin ja laillisin keino on asentaa Windows ja Linux rinnakkain samalle koneelle. Voi asentaa myös eri kiintolevylle, koska Windows ei enää välitä muusta raudan muuttelusta kunhan emolevy säilyy samana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.824817- 1882178
- 1321822
- 1751445
- 331365
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161361ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj201309- 351116
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3161077- 781013