Palkat ja edut pois kansanedustajilta!
Tilalle laittakaamme kerjuukupit valokuvalla eduskuntatalon portaille jonne kannattajat voivat tiputtaa ropoja mielensä mukaan?
N. 2dl kuppi, kansanedustaja itse tuo portaille sen aamulla ja illalla ottaa mukaansa ruokakauppaan mennessä.
Kyydityksistä vastaa vapaaehtoiset kannattajat jos jaksavat, muuten polkupyörät kirpputorilta jokaiselle valtion kassasta.
Lisätuloja voi hommata vaikkapa tanssimalla kuppinsa ympärillä ripaskaa, se on yhdentekevää.
Eihän tuollaiset normikansasta täysin syrjäytyneet ymmärrä normaalista elämästä yhtään mitään.
Nyt nuhdetta ja nöyryyttä niin ehkäpä joskus!
Hemmetin verenimijät, kyllä sitä normaali ihminen tulee toimeen Helposti 1500e kk ja jos ei niin kannattaisi tarkistaa se kulutushysterinen ajatusmaailma vaikka psykologilla kuntoon lääkkeiden kera.
Kohta alkaa kivet lenteleen kohti ja sitten ei oo mukavaa olla piilossa niissä palatseissa, sitä on nähty ja koettu mutta ahneen palkka on sellainen.
Uusi palkkajärjestelmä?
7
116
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvää perjantaita!
- Anonyymi
Kuuluuko?! :D
- Anonyymi
Näinhän se voisi toimia!
- Anonyymi
LOPETTAKAA TOLPPATALON JUNTIT SE PUHELIMEN JA TABLETIN NÄPELÖINTI JA PIIRTELY MUTTA KUN JUNTTILAN VÄKEE TALO TÄYS. PALKKAUS TULOS PERUSTEISEKSI JA TUNTIPALKKA 8 E / H. ELLEI HOMMA KIINNOSTA OVET AUKEE ULOSPÄIN.
- Anonyymi
Mansikanpoimijoiksi kaikki 200. Jallis vetäjäksi!Saisivat edes jotakin tulosta
tai ulos! - Anonyymi
Eikö nyt korona-aikana voisi palauttaa valtion kassaan kaikki (harmaan talouden mallisuorituksen mukaiset) kansanedustajien kuittittomat kulukorvaukset?
Työvälineet ja matkakulut valtio jo korvaa. Kansalaisia taas ei voi tavata. Mitä ihmeen kulua muka joka kuukausi nyt juoksisi? Ja noille euroille olisi parempaa käyttöä toisaalla.
Joten edustajat, riprap, katko "kulukorvaukselle" - joka on vain naamioitu palkanlisä - kunnes maan talous on taas kunnossa. Vai tarvitsetteko kansalaisaloitteen tähän?- Anonyymi
Joku tutkiva journalisti voisi selvittää, mitä kulua syntyy kotona lojuvalla edustajalla. Ja sitä kautta kenties syntyisi tietopohjaa, voisiko kulukorvauksia palautella valtion kassaan keväältä 2019.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2082535
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo401664Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1431305Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol2971121Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3151085Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe561032Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen221030- 55946
Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H12845Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S21843