Uusi palkkajärjestelmä?

Palkat ja edut pois kansanedustajilta!
Tilalle laittakaamme kerjuukupit valokuvalla eduskuntatalon portaille jonne kannattajat voivat tiputtaa ropoja mielensä mukaan?
N. 2dl kuppi, kansanedustaja itse tuo portaille sen aamulla ja illalla ottaa mukaansa ruokakauppaan mennessä.
Kyydityksistä vastaa vapaaehtoiset kannattajat jos jaksavat, muuten polkupyörät kirpputorilta jokaiselle valtion kassasta.
Lisätuloja voi hommata vaikkapa tanssimalla kuppinsa ympärillä ripaskaa, se on yhdentekevää.

Eihän tuollaiset normikansasta täysin syrjäytyneet ymmärrä normaalista elämästä yhtään mitään.
Nyt nuhdetta ja nöyryyttä niin ehkäpä joskus!

Hemmetin verenimijät, kyllä sitä normaali ihminen tulee toimeen Helposti 1500e kk ja jos ei niin kannattaisi tarkistaa se kulutushysterinen ajatusmaailma vaikka psykologilla kuntoon lääkkeiden kera.

Kohta alkaa kivet lenteleen kohti ja sitten ei oo mukavaa olla piilossa niissä palatseissa, sitä on nähty ja koettu mutta ahneen palkka on sellainen.

7

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvää perjantaita!

    • Anonyymi

      Kuuluuko?! :D

    • Anonyymi

      Näinhän se voisi toimia!

    • Anonyymi

      LOPETTAKAA TOLPPATALON JUNTIT SE PUHELIMEN JA TABLETIN NÄPELÖINTI JA PIIRTELY MUTTA KUN JUNTTILAN VÄKEE TALO TÄYS. PALKKAUS TULOS PERUSTEISEKSI JA TUNTIPALKKA 8 E / H. ELLEI HOMMA KIINNOSTA OVET AUKEE ULOSPÄIN.

    • Anonyymi

      Mansikanpoimijoiksi kaikki 200. Jallis vetäjäksi!Saisivat edes jotakin tulosta
      tai ulos!

    • Anonyymi

      Eikö nyt korona-aikana voisi palauttaa valtion kassaan kaikki (harmaan talouden mallisuorituksen mukaiset) kansanedustajien kuittittomat kulukorvaukset?

      Työvälineet ja matkakulut valtio jo korvaa. Kansalaisia taas ei voi tavata. Mitä ihmeen kulua muka joka kuukausi nyt juoksisi? Ja noille euroille olisi parempaa käyttöä toisaalla.

      Joten edustajat, riprap, katko "kulukorvaukselle" - joka on vain naamioitu palkanlisä - kunnes maan talous on taas kunnossa. Vai tarvitsetteko kansalaisaloitteen tähän?

      • Anonyymi

        Joku tutkiva journalisti voisi selvittää, mitä kulua syntyy kotona lojuvalla edustajalla. Ja sitä kautta kenties syntyisi tietopohjaa, voisiko kulukorvauksia palautella valtion kassaan keväältä 2019.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      121
      5725
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      472
      1868
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      21
      1252
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      111
      1213
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1083
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      995
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      961
    8. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      906
    9. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      23
      867
    10. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      59
      865
    Aihe