Turunen listasi 10 itselleen tärkeää ja merkityksellistä kappaletta.
Yhtään Nightwishin biisiä tai Tuomaksen sävellystä ei löydy? Tämä on sikäli kummaa, että ilman Holopaisen tuotantoa sooloura olisi ollut paljon kivisempää. Riippuen keikasta ohajelmistossa on huomattava osa Nightwishin tunnetuksi tekemiä biisejä. Nainen on nainen, ne vanhat vakuutuksen rock- ja metallimusiikin unohtamisesta, sekä keskittymisestä siihen "oikeaan" musiikkiin ovat jääneet sinne 2000 luvun alkupuolelle - sitä lauletaan mistä tulee nappulaa, se on normaalia muusikon elämää.
https://www.soundi.fi/uutiset/tarja-turunen-listasi-itselleen-merkittavia-kappaleita-slipknot-voimaannuttaa-ja-peter-gabriel-tuo-iloa-mutta-mika-soi-laulajan-hautajaisissa/
Nightwish on Turuselle ilmaa.
9
185
Vastaukset
- Anonyymi
sama tuttu häirikkö taas joka on kateellinen Tarjalle.
- Anonyymi
Häirikkö taas joka on kateellinen Tarjalle -Vesa Siltanen. Tuskimpa tässä kukaan on kateellinen Turskalle, mutta NW fanina tuo naisen kopeus on osa hänen luonnettaan.
- Anonyymi
Miten turuselle kukaan voisi olla kateellinen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten turuselle kukaan voisi olla kateellinen.
Ainakin te laiskat suomalaisjuntit, jotka mölyää netissä kaikkee paskaa. Ruotsissa ja muilla ulkomailla sentään kukaan ei kadehdi Tarjaa. Suomi on paska maa.
- Anonyymi
Mitkähän 10 kappaletta Anette listaisi? Löytyisikö Nightwishin biisiä? Epäilen.
Mitkähän 10 kappaletta Floor olisi listannut ennen Nightwishiin liittymistään? Olisko löytynyt joukosta Nightwishiä? Epäilen.
Mitkä biisit Floor listaisi tällä hetkellä? Löytyiskö joukosta Nightwishiä? Tottakai!
Mitkähän 10 kappaletta Floor listaa sitten joskus kun lähtee omilleen? Löytyykö joukosta Nightwishiä??? Hmmm.... - Anonyymi
En ole musiikinalan ammattilainen, joten ei tämä tietysti ihan vertailukelpoinen juttu ole, mutta yritän kuitenkin. Jos minulta kysyttäisiin kymmentä oman alani merkittävintä, minun mielestäni tärkeää saavutusta, niin ei siihen joukkoon kyllä mahtuisi yhtään omaa työtäni. Niitä on hän vaikea arvostella sillä tavalla, kun on ollut mukana niiden tekemisessä (kaikki eivät ole puhtaasti 100 % omiani, vaan työryhmän yhteistyön tuloksia).
Tuomaskin usein listaa pyynnöstä itselleen merkityksellistä musiikkia. Ei hän omia teoksiaan sinne kokoa. Eihän Tarjan listalla ole hänen soolotuotantoaankaan. Vaikka Tarjalla enemmän tekoa omien soolobiisiensä kuin Nightwish-biisien kanssa, silti kuitenkin Nightwish-teokset ovat varmasti Tarjalle sellaisia, että tuskin hän niitä kuuntelee. Kuka kuuntelee omaa lauluaan, hei oikeasti?
Oli tämäkin nyt sitten semmoista haukkumisen ilosta haukkumisen hakua.
Pysykää silti kaikki terveinä! Älkää unohtako ohjeita! - Anonyymi
Holon pitäisi varmaan oppia kuuntelemaan muita ihmisiä niin ei yhtye vaihtuisi ympärillä niin usein.
Nightwishilla kolme hyvää albumia: Oceanborn, Century Child ja Dark Passion Play. Mikä tämä uusikin on olevinaan?- Anonyymi
Holoista en tiedä mutta Frank Zappa teki 10:n eka vuoden (1965-1975) aikana 20 albumia joista monet olivat tuplia. Näihin levytyksiin hän käytti lähemmäs 50:tä muusikkoa ja bändi vaihtoi kokoonpanoa useammin kuin meikäläinen kalsareita. Lopputuloksena oli yksi rock- ellei koko musiikkimaailman upeimmista putkista jonka vertaista ei ole ollut eikä tule. Jos yhtyeen kokoonpanomuutokset tekee viisaasti niin sen kyllä huomaa lopputuloksesta. En tiedä mitä ihmeen holoa tarkoitat mutta otetaan esimerkiksi vaikka kotimainen Nightwish joka on ainut 90-luvun lopulla ja 2000 luvun alussa suomalaisista maailmalla läpilyöneistä bändeistä joka on pystynyt kasvattamaan suosiotaan. Muut ovat hajonneet tai menettäneet asemiaan. Upeilla kokoonpanomuutoksilla Nightwish on pysynyt tuoreena ja vireänä. Siitä olisi muittenkin hyvä ottaa oppia miten homma tehdään oikein. Ne joita homma ei enää kiinnosta vaan alkaa kitinä ja nillitys niin ulos ja tilalle motivoitunut uusi jäsen. Näin toimii fiksut yhteisöt. No Jukkaa ei lasketa, unettomuus voi olla tappava tauti ja hyvä syy siirtyä muihin tehtäviin.
- Anonyymi
Holon pitäisi varmaan oppia kuuntelemaan muita ihmisiä niin ei yhtye vaihtuisi ympärillä niin usein. - näin sanoo henkilö jolla on valmis mielipide, mutta tunne koko bändiä tai sen taustoja.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847132Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277079Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176215Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845318Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635225Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193555Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400