Jeesus kehoitti seurajiaan parantamaan sairaita eikä saarnaamaan sapatista ja syömisistä.
Adventistit tekevät päinvastoin ja luulevat olevansa pyhimmistä pyhimpiä pikkujeesuksia jalkojenpesullaan ja sapateillaan.
MITEN HENKI TOIMII ADVENTTIKIRKOSSA?
Parannetaanko Adventtikirkossa sairaita ja ajetaanko sieltä pois väärän profeetan eksyttävää henkeä?
Tottelevatko adventistit Jeesusta vai sokeasti lihallisten pastoreiden syöttämää adventtitotuutta?
Jeesus kehoitti seuraajiaan: "Parantakaa sairaita, herättäkää kuolleita, puhdistakaa pitalisia, ajakaa ulos riivaajia. Lahjaksi olette saaneet, lahjaksi antakaa."
Vanha käärme jätti tehtävän saarnata syömisistä ja sapatista joka on normiadventismia.
Adventismi on hengetön sapattiharrastus kallis sellainen.
Jeesus ei paranna harhaoppisia
10
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Entäpä jos sairaus tuleekin syömisistä?
Vatsahaavan voi saada käristetystä ja voimakkaasti maustetusta ruuasta, tai vaikkapa turhista huolista! Eikö olisi asiallista selvittää tuo harhaoppisuuskysymys lopuulisesti osallistumalla kaikille uskonharhaisille ryhmille avoimeen perinteiseen rukoustapahtumaani?
Palvontamenojen ja tietysti rukouksen avulla yritetään kasvattaa amputoitu raaja takaisin oikein uskovien mukanaan tuomalle potilaalle.
Valitettavasti kukaan ei vielä ole uskaltautunut osallistumaan, syytä voin vain arvailla, koska jokaikinen lahko tuntuu olevan se ainoa oikea ihan aikuisten oikeasti oikeaa jumalaa oikein menoin palvova ryhmä.Markkinavoimat ohjaavat myös lahkojen ja niiden päättäjien toimintaa. Lahkon päättäjillä ja pastorikunnalla ei ole siksi halua, eikä tarvetta puuttua pienen mitättömän maan matoisen ja lahkon kärsivän jäsenen kipuihin ja suruihin. Uskonnollisen yhteisön päättäjillä ovat aivan muut asiat mielessä.
He miettivät mm. sitä, millä keinoin kuihtuvaan lahkoon saataisiin lisää maksukykyistä porukkaa rahoittammaan koko lystiä ja millä lihaksilla voidaan järjestää tilaisuuksia, joissa aivopesu voidaan suorittaa.
Jeesus kehoitti evankeljumin julistusta,parantakaa sairaita ja niin edelleen.
- Anonyymi
Kenelle Jeesus puhui?
Oliko he samoja joita Jeesus kielsi menemästä muiden kuin Israelin lasten tykö? Anonyymi kirjoitti:
Kenelle Jeesus puhui?
Oliko he samoja joita Jeesus kielsi menemästä muiden kuin Israelin lasten tykö?Jeesus antaa matkaohjeet
Nämä kaksitoista Jeesus lähetti matkaan annettuaan heille ohjeet: "Älkää menkö vierasheimoisten keskuuteen älkääkä mihinkään Samarian kaupunkiin.
Sen sijaan menkää Israelin kansan eksyneiden lampaiden luo
ja julistakaa: 'Taivasten valtakunta on tullut lähelle.
Parantakaa sairaita, herättäkää kuolleita, puhdistakaa spitaalisia ja ajakaa pois pahoja henkiä. Lahjaksi olette saaneet, lahjaksi antakaa. Matt 10:5-8
Siinä on työ sarkaa tämän pävänkin kristityille.
- Anonyymi
Aloituksen tekijän kannattaisi ensin keskittyä puhdistamaan oman lestadiolaislahkonsa papiston ja päättäjät sekä jäsenistön vaikkapa pedofiileista ja lapsen raiskaajista. Sen jälkeen hän voisi alkaa puhdistamaan muiden uskoa.
- Anonyymi
Teeppä sinä ensin sama lopuille.
- Anonyymi
Eipäs lapset tapella. Jeesus kehoitti voitelemaan pään öljyllä ja rukoilemaan kiivaasti sairastuneen puolesta.
Ei tiedetä tarkkaan mistä öljystä oli kyse. Oliko maaöljystä vaiko jostain muusta öljyjalosteesta esim. asfaltista.
Jumala ei ilmeisesti ihan vähässä tingassa ryhdy parantaviin toimiin, täytyy ankarasti anoa ja uhrata jotain. Näin Jumala on varma, ettei pyytäjä pyydä muuta kun tervehtymistä.
On tietenkin luojassaan toteuttaako Jumala toiveen.- Anonyymi
Vähäuskoiset adventistit syököön kasviksia ja pesköön samansukupuolisten jalkoja.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen573810Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,2003404Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 172352907Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina712489Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta
"Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S3181846Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.101531Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään31441Vihervassarit
Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät271401Muovipusseista pitäisi saada panttimaksu takaisin
Ostan joka päivä yhden muovipussin, ja niistä palautuu keskimäärin takaisin kaupan pullomaatin yhteydessä olevaan roskik461362Ei ole liian myöhäistä..
Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala31182