Onko ollut aikoinaan tiilijä liian vähän kun tornista on tullut melko aneemisen näköinen massiivisen kirkkorakennuksen päädyssä.
Varmaan voisi sitä tornia nykymateriaalein ikäänkuin lihottaa. ettei olisi noin nolon näköinen.
toivoo arkkitehtuuria ymmärtävä
Laiha Liperin kirkon torni
16
148
Vastaukset
- Anonyymi
Aivan sama, satuilu paikka on sopiva vaikka ilman torniakin... Itselle aivan tarpeeton mesta...
Terv. A.Teisti- Anonyymi
Ateisti ,katuu vielä..pakosta:)
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ateisti ,katuu vielä..pakosta:)
En kadu kun ei kaduttavaa... Minua ei kukaan pakota mihinkään nyt eikä tulevaisuudessa... En usko satuihin enkä tarinoihin...
Suomen lakia noudatan muulla ei merkitystä..
Terv. A.Teisti
- Anonyymi
Jospa lihotat päätäsi ja silmäsi välimatka levenee ...11gr kuivahiivaa:)
Sitten näet tornit suorassa ja onko suhteessa oikein. - Anonyymi
Joutaisi purkaa koko paska. Eihän siellä käy kuin muutama mummo kerran kuukaudessa. Tehdään kirkon paikalle samanlainen tyhjä tila, kuin entisen hirsikioskin tontille. Liperin kk:lta kuolee elämä kun yläkoulu siirtyy Ylämyllylle ja korona tappaa vanhukset.
- Anonyymi
Eihän mikään kylä kuole. Jää tiet ja rakennukset edelleen. JA KIRKKO.
- Anonyymi
Arkkitehtuuria ymmärtävä ei näytä ymmärtävän, ettei hän ymmärrä arkkitehtuuria. Olisikohan niin, että korkkitehtuuri on ymmärrykseesi sopivampaa.
- Anonyymi
.Olisikohan niin, että korkkitehtuuri on ymmärrykseesi sopivampaa.
Todella hyvä pointti:))
Ateistille voin sanoa..mitä tiedän,ihminen kun past a way..
Ei se kirkko sinua pelasta,mutta Jumala joka sinut on luonut,
Kirkko opettaa,mutta sydän ohjaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
.Olisikohan niin, että korkkitehtuuri on ymmärrykseesi sopivampaa.
Todella hyvä pointti:))
Ateistille voin sanoa..mitä tiedän,ihminen kun past a way..
Ei se kirkko sinua pelasta,mutta Jumala joka sinut on luonut,
Kirkko opettaa,mutta sydän ohjaa.Ei pitäsi pilkata. Kun en tunne tuota vanhempaa arkitehtuuria niin onko se tyyli silloin ollut se korkkitehtuuri. Ei ole kaunis tyyli tuo. Onko se muu kirkko tehty toisella tehtuurilla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei pitäsi pilkata. Kun en tunne tuota vanhempaa arkitehtuuria niin onko se tyyli silloin ollut se korkkitehtuuri. Ei ole kaunis tyyli tuo. Onko se muu kirkko tehty toisella tehtuurilla.
Paikallisen tiilitehtaan tiileistä on kirkko tehty. Jo silloin suosittu paikallisia yrityksiä. Osuuskauppakin on noin 500 vuotta vanha yritys.
- Anonyymi
Helppo on korjata tuo ongelma. Rakennetaan kirkon toiseen päähän isompi ja paksumpi torni. Sitten on tasapainoinen eikä häiritse kenenkään silmää.
- Anonyymi
Kuvakäsittelyllä jokainen saa omalle koneelleen ihan sellaisen kirkontornin kuin haluaa. Siihen kirkon viereen voi myös pykätä puoli Pariisia, jos alkaa Liperi ahdistaa.
Jospa aloittajalla on sama silmäsairaus kuin sillä kuuluisalla kuvanveistäjällä, jonka ihmishamoista tuli pitkiä ja hoikkia. kun hän näki kaiken vähän toisin. Kauneus on katsojan silmässä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuvakäsittelyllä jokainen saa omalle koneelleen ihan sellaisen kirkontornin kuin haluaa. Siihen kirkon viereen voi myös pykätä puoli Pariisia, jos alkaa Liperi ahdistaa.
Jospa aloittajalla on sama silmäsairaus kuin sillä kuuluisalla kuvanveistäjällä, jonka ihmishamoista tuli pitkiä ja hoikkia. kun hän näki kaiken vähän toisin. Kauneus on katsojan silmässä.Ei siinä kuvankäsittelykään auta jos katselee kirkkoa kirkonkylästä käsin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei siinä kuvankäsittelykään auta jos katselee kirkkoa kirkonkylästä käsin.
Sitten käytät vilkasta mielikuvitusta. Se yleensä auttaa tällaisissa ongelmissa.
- Anonyymi
Kysynpähän vain että kuinka monta henkilöä sinne kirkontorniin pitäisi mahtua ?
- Anonyymi
Miksi sinä tuommosia kyselet. Eihän kymmentä enempää saa edes samaan paikkaan kerääntyäkkään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 275434
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333603Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533512Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu263397Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1242996Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod322727Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint212409Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1202380MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142205- 412142