Ave 1,6 -99 jakopää

Anonyymi

Ytimekäs kysymys: hajoaako kone jos hihna katkeaa, vai pyöriikö alapää vapaasti?

8

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Emmää vaa tiiä!

    • Anonyymi

      Oletan, että motti lienee sama 4A-FE kuin E Carinassa. Se on vapaastipyörivä kone. Taitaa 90-luvun bensatojoissa olla aika harvassa nuo ei-vapaastipyörivät, ja sitten siiryttiinkin ketjuun.

      Eli ei muuta kuin kovaan ajoon, hihnan katkeaminen ei aiheuta vaurioita. Mutta kone kyllä hajoaa tasan sillä hetkellä kun hihna katkeaa. Tästä selviät - yllätys yllätys - hihnan vaihdolla.

    • Anonyymi

      Hihna on halpa ja helppo vaihtaa, niin pienemmällä pääset kun vaihdat sen ajoissa.

      • Anonyymi

        Hyvä kuulla, pyörittääkö hihna vesipumppua?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hyvä kuulla, pyörittääkö hihna vesipumppua?

        Ei pyöritä vesipumppua, mutta vesipumppu on helppo vaihtaa samalla. Alkuperäinen pumppu kestää hyvin yli 200tkm, joten riittää kun vaihtaa sen jokatoinen kerta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei pyöritä vesipumppua, mutta vesipumppu on helppo vaihtaa samalla. Alkuperäinen pumppu kestää hyvin yli 200tkm, joten riittää kun vaihtaa sen jokatoinen kerta.

        Ok, tänks!


    • Kaikki AF- ja SF-koneet on ns. vapaastipyöriviä eli ei tule romua jos hihna katkeaa kesken kaiken.

      • Anonyymi

        ...mutta 4A-GE:ssä ja 4S-GE:ssä tulee romua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      25
      4915
    2. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      150
      4720
    3. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      201
      4654
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      118
      4541
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      3630
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2334
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2108
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1627
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      21
      1241
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      184
      1169
    Aihe