Ympyräviitta

Anonyymi

Tärkein asia Orihvelen kaupungin tulevassa kokouksessa on todeta että "muista vilkku" lanketti poistetaan parista kiertoliittymästä. Ei kuulemma ole käytössä suuremmissakaan sivistyskaupungeissa. Näin on näreet!

4

233

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saastuttamaton, puhdas ja uusiutuva energia on myös kirosana. Pahinta mitä Oriveteliläisille voi tapahtua on että tänne rakennettaisiin tuulivoimapuisto. Kateus että joku pitkäaikaistyötön voisi päästä töihin rakennuksille tai maanomistaja saisi vuokratuloja.

      • Anonyymi

        Tuulivoimapuisto joka suurimmanosan talvikuukausista pyörisi korkeintaan polttomoottorein olisi mitä typerimpiä hankintoja mitä keksiä voi. Samalla ideologialla voisi vaikka järjestää ketjun jossa ämpärein kannetaan vettä toiseen järveen ränniä pitkin jossa pyörii puusta tehty ropelli jonka päällä palaa lamppu sitämukaa kun vettä kaataa.
        Onpahan jotain tekemistä hyötysuhteella nolla.
        Tyypillisiä vihreiden haihatuksia jossa kaksinaismoralismi jyllää. Metsiä ei saisi hakata, teitä ei saisi rakentaa, puuta ei saisi polttaa mutta satojen hehtaarien hyödyttömiä ropellikyhäelmiä saisi rakentaa raivaamalla alueen metsät olemattomiin ja sitten pääsisi ihailemaan ihmisten monisatametrisiä monumentteja rauhallisessa juhannusmaisemassa johon sillointällöin törmää joutsen tahi kotka. Ainiin niiden hengenmenohan laitetaan sitten metsästäjien ei ropellien syyksi.


    • Poiston syy on se, että
      a) ne ovat voimassa olevan lainsäädännön vastaisia (poliisihallituksen lausunto 21.02.2020 POL-2020-9058).
      b) alun alkaenkaan niiden asentamiseen ei ole haettu poliisin lausuntoa
      c) Oriveden virkamiehet eivät ole osanneet tulkita lainsäädäntöä

      Vastaavia muistutuksia OIKEIN sijoitettuna on esim Porissa, jossa ennen liikenneympyrää on sijoitettu "muu vaara" liikennemerkki ja tähän lisäkilpi "muista vilkuttaa".

    • Anonyymi

      Se koira kolkutti jonka narttu nalkutti, wanha orihveteläinen viisaus. Näköjään pitää vieläkin paikkansa Orivelelläkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      125
      1145
    2. 67
      1035
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      93
      813
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      77
      753
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      716
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      38
      676
    7. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      624
    8. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      582
    9. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      508
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      467
    Aihe