Lääkityksen säätö itse?

Lääkitys kunnossa, mutta silti lisääntynyt valoisuus saa mielen kierroksille. Tekee mieli vähentää lääkitystä ja nauttia siitä aikaan saamisen tunteesta. Pitäisi vain osata aloittaa lääkitys taas uudelleen ennen kuin menee täyteen maniaan.
Osaavatko muut säädellä lääkitystään itse?

4

266

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Huomaan saman ilmiön, vaikka minulla ei olekaan kaksisuuntaisen diagnoosia. Sukurasite siihen löytyy vahvana.
      Olo on tehokas ja energinen ja ihan toista kuin vielä tammikuussa. Piti jo eilen kirjoitella tänne ja ihmetellä, että onkohan tämä hypomaniaa? Lääkäriaika on huhtikuussa, mutta en ajatellut ottaa siellä puheeksi tekemääni diagnoosia.
      Otin illalla tasaavan lääkkeen, joita on varuilta olemassa ja nukuin silti vain kuusi tuntia. Pimeimpään aikaan nukun 9-10 tuntia ja valoisaan aikaan keväällä-kesällä 4-6 tuntia. Tosin lapset ja eläimet aiheutti oman häiriönsä viime yön uniin.

      • Anonyymi

        Miten ihmeessä koko ajan täytyy miettiä omaa oloaan. Voi hyvänen aika sentään. Joo onko mulla hypomania, onko mulle tulossa depis, onko kohta tulossa mania, onko pian depis ohi vai mikä olo mulla nyt on. Tuo on jo hyvin sairasta, jos ei osaa elää elämäänsä miettimättä, mikä olo on.

        Kyllä täytyy olla hyvin ahdasmielinen ja itseensä keskittynyt ihminen. Miten sitä voi ees työnsä tehdä, kun päässä liikkuu kaiken aikaa omat tunneasiat. Ei Juman sentään. Kyllä tällä palstalla on tosi sairasta sakkia tai sitten on lääkitty aivot piloille.


    • Anonyymi

      Huomaan kyllä mielialojen vaihtuvuuden, mutta en osaa vieläkään tarpeeksi ajoissa reagoida niihin.

    • Anonyymi

      Terve! Riippuu mikä lääkityksesi on? Tunnistatko hypomanian ja manian häilyvän rajan? Suosittelen heti täysi lääkitys päälle, kun kierrokset vaan lisääntyvät ja ajatukset siirtyvät asiasta toiseen niin nopeaan, että vaikka tavallaan touhuat kaiken aikaa, et saa silti mistään valmista aikaan. Siinä ehkä ennakkovaroitus plus tietenkin unet jää vähiin, kun ei "jouda" nukkua! Mikäs siinä sitä ennen hyposta nauttia!:) Onko mania mennyt sulla ikinä psykoosiin?

      Itse säätelen lääkitystä vähän tilanteen mukaan. Olen itse ollut lähes hoitamaton lääkitsemätön bipo 1, joten paljon kokemusta, kun mania ampuu yli. Käytän vain Ketiä annoksella 300-900mg/vrk. Vauhti päällä nukkuu sopivasti ja käy kierroksilla sopivasti.:) En siis käytä muita lääkkeitä.

      Ainoastaan juomaputkella saatan jättää lääkkeet väliin 5-7vrk ja huomaan sen siitä, että saatan ryypätä aamusta seuraavan yön pikkutunneille asti ja nukkua väliin 2-4h ja taas mennään! Mutta sitten pakkolääkitys päälle, varuiksi.

      Televisio on muuten aika hyvä keskittymismittari! Jos olit ajatellut katsoa vaikka uutiset, mutta lähdet keskenkaiken touhuamaan muuta, silloin olet jo aika vauhdissa! Kokonainen elokuva on täysin mahdoton ajatus!! Ja kaikki pikkuasioiden unohtelu, kun mieleen tulee taas jotain muuta..

      Näitä asioita ainakin koitan lääkityksellä hillitä, ettei mene pahemmaksi! Mutta nautihan sinä kierroksista, kun niitä on, silleen sopivasti!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1762
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      109
      923
    3. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      110
      783
    4. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      755
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      209
      674
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      638
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      52
      601
    8. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      20
      590
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      51
      572
    10. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      556
    Aihe