eikä poispääsyä näy horisontissa, miten meno omasta mielestä äänestäjät?
Suomi vajoaa taantumaan /lamaan vuosiksi
13
127
Vastaukset
- Anonyymi
Jaahas, minä en aijo enää olla se potkittu luuseri jonka selkänahasta kestävyyskehitys luodaan.
Ehkä jos joku menee entiselle paikalleni nii suomi saattaa pelastuakkin. - Anonyymi
Kliffaa hei.
- Anonyymi
Eipähän ainakaan nykyhallitus ole rahdannut Suomea täyteen discoläpsyttäjiä toisin kuin Sipilän hallitus teki ja samaan aikaan leikkasi kantasuomalaisilta.
- Anonyymi
Tämä hallitus ei vaan ehtinyt tuoda didcoläpsyttäjiä vaikka salassa sitä yrittikin tehdä. Ja se onkin ainoa homma mihin oli panostettu, kaikki muu on ollut lupailua ja liirumlaarumia. Aina vaan "kehysriihessä sitten syksymmällä".
Vappusatasestakaan ei ole kuin muisto jäljellä, vitosen taisivat sitten eläkeläiset saada ja sekin otetaan veronkiristyksin takaisin.
Ja nyt on hallitus peukalo suussa ja toinen perseessä, tietämättä mitä tekee, mutta on sentään kiva ryystää punkkua yhtä pihalla olevan avustaja-kaverin kanssa.
- Anonyymi
Taas kerran akat edenissä omenakauppaa pitäävät. Tietäähän sen kun viiskin akkaa riitelee keskenään mitä siitä seuraa. Potkaiskaa jo persiille ja uudet vaalit ja järkihommiin miesvoimin. Ei se sielunvoimin, järkeä siinä täytyy olla.
- Anonyymi
Suomi ei vajoa mihinkään taantumaan vaan talouden tulevaisuuden käyrät näyttävät hallituksen luotettavissa suunnitelmissa vahvasti ylöspäin. Työllisyys nousee 75 %:iin, hoitajamitoitus nostetaan 0,7 ja hiilineuraaliuteen päästään paljon ennen muuta EU:ta.
Rahoituksesta taas joku pikkusiulu kyselee.
Rahoitus on kristallin kirkas:
Kiristetään hyväosaisten verotusta, otetaan lisää ulkolaista lainaa, myydään valtion tuottavaa omaisuutta, lopetetaan yksityinen toimiva työterveys, estetään apteekkareita tienaamasta (ainakaan liikaa) sekä toistaiseksi ei jaeta vappusatasia nettona.- Anonyymi
Päivän inhorealistisin vitsi.
- Anonyymi
Sitten heräsit ja huomasit nukkuvasi lumihangessa densana? Illuusiot on kiva juttu, mutta kun ne kulissit kaatuu niin silloin kaatuu ja nyt ne kaatuu koko Suomelta.Piste.Velaksi ei vain voi elää, mitä kohtaa joku ei ymmärrä tässä lauseessa?
- Anonyymi
Niin, kyllä nämä kuplat puhkeaa silmille. Ainoa mitä hallitus osaa tehdä on elää muiden laskuun ja se tarkoittaa lainaa. Samaan aikaan korot nousevat kun taantuma syvenee.
Se aiheuttaa sen, että syvenee oikein syöksyllä.
Ehkä tässä maassa on hyvä tehdä yleislakko yhdessä. AY liikkeet voidaan potkia pois. Niillä ei ole osaa eikä arpaa oikeasta elämästä.
Lakkoa niin pitkään kun hallinto puhdistuu ja hallitus vaihtuu.
Nykyistä kädetöntä laiskojen hallitusta ei halua kukaan elättää. - Anonyymi
Sosialistit ovat aina pilanneet kaiken. Niin nytkin. EU tekee sen että eivät voi enää pelata inflaatiolla. Se on mennyttä ja muuta sossari ei osaa.
- Anonyymi
Pikku sisäinen sota olisi ihan kiva juttu nyt...
- Anonyymi
onhan se selvää kun ruuan sijaan ostetaan paskapaperia , timantin sijaan ostetaan paperitimantti , asunnon sijaan osake ja ostamisen sijaan lainaksi , loppu on lähellä
elämän edellytykset loppuvat silloin kun jokainen työläinen haluaa 5 ihmisen tekemän työn.
jos aution saaren 5 työläistä haluavat jokainen palvelua enemmän mitä saarella on työläisiä ( 5 ) tulee lama.
aivan kuten vuorokaudessa ei voi olla 24 tuntia kulutusta ( silloin työntekoa on 0 tuntia ja lepoa 0 tuntia. Tähän on tultu,vihervassarit sössi suomen lamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2363099
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?132867Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n182121Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari262058Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa631925Sofia Virta SUURI POLIITIKKO
Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo721691Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh231537Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?
Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?1081338Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr261329Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http241218