Blogityylistä päivittelyä teiniäidin elämästä

Niin tosiaan en tiedä kiinnostaako tämä ketään tai onko tässä mitään järkeä ylipäänsä mutta ajattelin alkaa jakaa tuntemuksiani odottaessani esikoista 16 vuotiaana. Se on minulle kuin tapa käsitellä aihetta ja ehkä tästä onkin apua jollekkin suurinpiirtein samassa tilanteessa olevalle. Tai ehkä olet myös raskaana mutta minua 15 vuotta vanhempi, mutta tykkäät seurailla tilannetta ja katsoa miten hoidan homman omalla tyylilläni. Tai kenties luet tätä teksitiä puolikahdelta yöllä kun et ole saanut nukuttua ja päätynyt Suomi24 sivuille lukemaan kaikenmaailman keskusteluja saadaksesi ajan kulumaan nopeammin. Oli syysi mikä tahansa, olen iloinen jos jaksat lukea tätä.
Niin ja miksi sitten tänne? Nimenomaan tahdon kirjoittaa tekstiä kuin blogia mutta se miksi en perusta sellaista (tai vaikka yt kanavaa sillä niille tuntuu olevan kysyntää ainakin näyttökertojen perusteella) on täysin haluni suojata yksityisyyteni sekä vauvani yksityisyys. Tahdon pystyä käymään kaupassa iltaisella ilman että joku tunnistaa minut ja tulisi jotain sanomaan vaikka tarkoitus olisikin hyvä. Let me tell you saan tarpeeksi katseita jo nyt kun suhteellisen pienirakenteisena ja vain vajaa 160 cm (=lapsen näköisenä) kuljen kaupungilla jo suhteellisen selkeästi näkyvän kummun kanssa. Tietty voisihan blogia kai kirjoittaa anonyyminä, jättää julkaisematta kuvat jne. Silti tänne kirjoittaminen houkuttelee enemmän sillä voin vaikka illalla ennen nukahtamistani päivitellä 3 riviä ajatuksiani ja siinä se. Eikä minun tarvitse olla muodollinen ja tarkka siitä mitä kirjoitan. Virheitä kukaan ei merkitse muistikirjaansa ja tule sitten valittamaan että opettele suomenkieli ennen kuin rupeat kirjoittamaan muille. Ja jos tuleekin voin jättää sen omaan arvoonsa. Siinäpähän sitten valittelee. Ei ole pakko lukea! Niin ja eihän minua kukaan estä. Mutta ei siis blogia, tämä on paljon kivempaa!
Yksi mitä mietin tänne palstalle kirjoittamisessa oli se että anonyyminä kirjoittaessani joku voisi täysin liian helposti tekeytyä minuksi ja kirjoittaa päälleni täysin eri asioita joita ajattelen. Siksi päätinkin ihan rekisteröityä! (Voi mitä omistautumista :o)
Joo oikeastaan en nyt enää oikein keksi mitä tähän laittaisin joten kiva jos jaksoit lukea tänne saakka! Laitan jo varmaan huomenna ensimmäisen ns kunnon päivityksen. Ja jos nyt saan pyyttää niin toivon ettei minua nyt täysin tuhottaisi sillä mielestäni on kuitenkin rohkeaa avautua asiasta jolla toiset voivat päästä niin syvälle ihoni alle vaikka olisin jo asian kanssa täysin sujut. Niin mutta enhän minä varmaan voi pyytää, nykyään kun on niin helppo sanoa toiselle kasvottoman mitä vain täällä netissä. Mutta otan sen riskin. Nyt hyvää yötä! <3

0

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

        kuka kaipaa ja ketä ?
        Ikävä
        94
        8321
      2. Pieni häivähdys sinusta

        Olet niin totinen
        Ikävä
        40
        3982
      3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

        Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
        Ikävä
        102
        1926
      4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

        Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
        Ikävä
        24
        1420
      5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

        r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
        NATO
        36
        1341
      6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

        Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
        Nurmes
        33
        1153
      7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

        Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
        Kemijärvi
        12
        1100
      8. Rakastuminenhan on psykoosi

        Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
        Ikävä
        53
        867
      9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

        Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
        Ikävä
        31
        842
      10. Känniläiset veneessä?

        Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
        Nurmes
        29
        807
      Aihe